Skocz do zawartości

Webowa aplikacja do obsługi kamer


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mi chodzi po głowie dalsze eksperymentowanie z obsługą kamer poprzez aplikację webową. Dać temu odpowiedni skalujący się interfejs i można by mieć dostęp przez dowolne urządzenie wewnątrz danej sieci - zamiast zdalnego pulpitu. Już trochę eksperymentowałem z kamerkami przemysłowymi i zwykłym "pullingiem" podglądu, ale też można streamować MJPEG - tak pod kątem kamer US, dla DS problem jest mniejszy.

 

Druga sprawa to sprawdzenie ASCOM Alpaca coby dało się użyć sprzętu poprzez sterowniki ASCOM i temu podobne. Z tematów webowych to Primaluce Lab ma webowe interfejsy do np. ich motofocusów (WiFi direct/WiFi).

 

Jakie są wasze opinie? Aplikacja webowa tak/nie?

xicode_web.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to koniecznie potrzebne bo np. używając Indi i Kstars możesz sterować wszystkim zdalnie. 

 

Jeżeli jednak widzisz jakieś zastosowanie to ja mam jeden pomysł - użyć ROS (Robot Operating System). Komputer podłączony do kamer musi mieć zainstalowane Ubuntu. ROS to zestaw bibliotek i narzędzi który pozwala na budowanie systemów rozproszonych, które oparte są o małe programiki (nodes) gadające ze sobą przez sieć. W robotyce jest praktycznie wszędzie, bo pozwala np. na umieszczenie sterowników sprzętu, nawigacji i systemu sterowania na komputerze robota (albo kilku komputerach połączonych w sieć) i umieszczenie mniej krytycznego oprogramowania w zewnętrznym komputerze, np. planowania trajektorii, które wymaga dużej mocy obliczeniowej. Wszystkie informacje publikowane przez nodes są dostępne dla każdego komputera w sieci.

 

Jeśli chodzi o interfejs webowy to ROS zawiera już paczki które do tego służą (rosbridge_server, web_video_server). Wykorzystuje się to do tworzenia interfejsów web dla robotów. W ten sposób nie musisz instalować Ubuntu na pozostałych komputerach, tylko na tym, który jest podłączony do urządzeń. ROS zawiera sterowniki do większości sprzętu (tzn. istnieją paczki które instalujesz dla danego urządzenia), ale nie wiem jak z kamerami DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.