Skocz do zawartości

Jaką parkę okularów do bino denkmeier binotron 27 do newtona 12"-16"


KORSARZ89

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie bardzo fajnie sprawdzały się plossle Baadera 32 mm. Trochę wąsko, ale dobry kontrast i transmisja rekompensowały tą wadę. Pamiętać trzeba, że nasadka to podział światła na dwa tory plus sporo dodatkowego szkła po drodze, więc straty są nieuniknione. Pasuje zatem użyć okularów o małej ilości soczewek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parkę denkmeier 21mm loa 3d plus trzeci okular neutralny. Odsuniecie żrenicy 18mm pole 65° fajne wygodne okulary. Do newtona potrzebuję okularów powyżej 21mm bo ładny wyrażny obraz jest w nich tylko w pozycji najmniejszego powiększenia w power x switch a chciałbym by użyteczne były też dwie pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu miałem okazję przetestować parkę Tele Vue Panoptic 24mm. Nie powaliły mnie jakoś na kolana. Najbardziej przekreśliły je krzywizny pola. Zniekształcenia obrazu na księżycu i w obserwacjach dziennych były nie do przyjęcia. Mając wybór wolałem  pozostać przy Denkmeier LOA 21mm które pod tym względem są o wiele lepsze. Właśnie te Plossl Tele Vue 32mm chodzą mi po głowie tak samo jak Denkmeier Plossl 32mm, Denkmeier LOA 32mm, Takahashi LE 30mm i Takahashi  Abbe 32mm.

Edytowane przez KORSARZ89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najniższym ustawieniu power switcha będziesz miał dość dużą światłosiłę ~f/5.8 i na polach gwiazdowych najlepiej wypadnie pan24 ewentualnie TV pl32. Z kolei przy TV pl32mm możesz mieć problem z pozycją oczu przy obserwacjach dziennych.

Osobiście gdybym nie musiał obserwować w okularach poszedłbym w tak LE30mm.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, KORSARZ89 napisał:

Kilka dni temu miałem okazję przetestować parkę Tele Vue Panoptic 24mm. Nie powaliły mnie jakoś na kolana. Najbardziej przekreśliły je krzywizny pola. Zniekształcenia obrazu na księżycu i w obserwacjach dziennych były nie do przyjęcia. Mając wybór wolałem  pozostać przy Denkmeier LOA 21mm które pod tym względem są o wiele lepsze. Właśnie te Plossl Tele Vue 32mm chodzą mi po głowie tak samo jak Denkmeier Plossl 32mm, Denkmeier LOA 32mm, Takahashi LE 30mm i Takahashi  Abbe 32mm.

Panoptic to nie są okulary do księżyca, planet czy obserwacji dziennych. To są okulary do jak najmniejszych powiększeń i jak najszerszego pola w bino. Czyli gromady, mgławice itp itd. Myślałem że zależy Ci na tych dwóch parametrach a nie na okularach planetarnych. Są jeszcze okulary UFF 24mm 65* ale nie wiem jak z krzywizną pola ale pewnie podobnie,  bo to cecha okularów szerokokątnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.