Skocz do zawartości

Kronos 26x70 .... ?


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam

jestem początkujący i mam pytanie czy są jakieś techniczne różnice (jakosc wykonania, mozliwosci optyczne itp) miedzy modelami lornetek

 

BP 26x70

BPC 26x70

 

poza centralną regulacją ostrości - w sumie roznica cenowa miedzy tymi dwoma modelami jest spora

 

Jakie praktyczne znaczenie ma ta regulacja?

 

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem początkujący i mam pytanie czy są jakieś techniczne różnice (jakosc wykonania, mozliwosci optyczne itp) miedzy modelami lornetek

 

BP 26x70

BPC 26x70

 

poza centralną regulacją ostrości - w sumie roznica cenowa miedzy tymi dwoma modelami jest spora

 

Mozliwosci optyczne przemawiaja za 26x70 z racji wiekszej apertury, w zwiazku z tym ma ona wiekszy zasieg i lepsza rozdzielczosc. Kolejna sprawa to taka, ze 26x70 robi sie powoli towarem deficytowym, nie jest juz produkowana (jesli dobrze pamietam).

 

Jakie praktyczne znaczenie ma ta regulacja?

 

Praktycznie ma za zadanie poprawnie ustawic ostrosc, z tym ze dla kazdego oka oddzielnie :D

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam, że wolę jak lornetka ma centralne regulowanie ostrości. Może to przyzwyczajenie, gdyż pierwsze lornetki jakie miałem były właśnie tego typu.

 

Lornetka BPC 26x70 jest jedyną jaką posiadam z regulacją na obu okulkarach i prawdę mówiąc jest to to, co mi w niej najbardziej przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej mówiąc w pytaniu chodzilo mi tylko o modele 26x70, z tym ze jeden jest BPC (z literką C) a drugi BP.

czy ktos moglby udostepnic dokladne zdjecie modelu BPC 26x70 (BPC a nie BP!)

chodzi glownie o ten uklad centralnej regulacji ostrosci. Z czego wynika tak znaczna roznica w cenie czy ten uklad regulacji jest az taki drogi czy są jeszcze jakies różnice?

 

BPC - ok. 1500 zl

BP - ok. 800-900 zl

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej mówiąc w pytaniu chodzilo mi tylko o modele 26x70, z tym ze jeden jest BPC  (z literką C) a drugi BP.

 

Faktycznie, nie przeczytalem dokladnie ;/ przyznam, ze nie spotkalem sie z wersja BPC 26x70 z centralnym regulowaniem ostrosci.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Ja przyznam, że wolę jak lornetka ma centralne regulowanie ostrości. Może to przyzwyczajenie, gdyż pierwsze lornetki jakie miałem były właśnie tego typu.

 

Lornetka BPC 26x70 jest jedyną jaką posiadam z regulacją na obu okulkarach i prawdę mówiąc jest to to, co mi w niej najbardziej przeszkadza.

 

Ja miałem raz czy dwa razy w ręku BP26x70.

Siłą przyzwyczajenia paluszki same wędrują na mostek :D

Ja też nie jestem przyzwyczajony do regulacji ostrości na okularach :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi

 

Jeszcze jedno pytanie - dzisiaj wziąłem do reki Kronosa BP 26x70 (zakup pare dni temu w AstroKraku) - stad te pytania o model BPC 26x70

i zauważyłem ze prawy okular jest jakby nieco bardziej wysunięty od lewego (w kierunku patrzacego) - czy tak ma być czy to jakaś wada?

 

I drugie pytanie - przy swietle dziennym i obserwacji obiektow "ziemskich" - odleglosc okolo 1,5 - 2 km widac jakby lekkie rozdowojenie czy tez rozmycie niektorych krawedzi obiektow - np. obserwowalem krzyż na odległej wieży koscielnej i wychodzi jakby z lekkim odbiciem. Patrzyłem potem przez pojedynczy okular i wyglada OK.

Czy to jakas fabryczna wada lornetki, czy tez wymaga tylko jakiejs regulacji ?

Edytowane przez acarx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi

 

Jeszcze jedno pytanie -  dzisiaj wziąłem do reki Kronosa BP 26x70 (zakup pare dni temu w AstroKraku) - stad te pytania o model BPC 26x70

i zauważyłem ze prawy okular jest jakby nieco bardziej wysunięty od lewego (w kierunku patrzacego) - czy tak ma być czy to jakaś wada?

W mojej tez jest tak jak piszesz.

 

I drugie pytanie - przy swietle dziennym i obserwacji obiektow "ziemskich" - odleglosc okolo 1,5 -  2 km widac jakby lekkie rozdowojenie czy tez rozmycie niektorych krawedzi obiektow - np. obserwowalem krzyż na odległej wieży koscielnej i wychodzi jakby z lekkim odbiciem. Patrzyłem potem przez pojedynczy okular i wyglada OK.

Czy to jakas fabryczna wada lornetki, czy tez wymaga tylko jakiejs regulacji ?

 

Jesli dobrze rozumiem widzisz tak jakby podwojnie? Jesli tak to wyglada na to ze masz rozkolimowany egzemplarz. Nie sadze zeby Janusz sprzedał bubel, pewnie sie rozkolimowala podczas transportu.

Na gwiazdach bedzie to widoczne jeszcze mocniej niestety...

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widzisz wyraźne rozdwojenie obiektów, czy ich "rozmycie"?

 

Zła kolimacja będzie powodować rozdwojenie obrazu, czyli przykładowo obserwując Jowisza będziesz widział dwie planety obok siebie, ale obrazy powinny być ostre.

Natomiast w przypadku "rozmycia" obrazu to będzie raczej inna wada.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi

Dzisiaj jeszcze raz przeprowadzilem pare prob i jest to jednak rozdwojenie obrazu.

Zaczalem juz mysleć, że może rozstaw okularow moze miec na to jakis wpływ

ale probowalem przy róznych roztawach z inną swoją starszą lornetką - rosyjska BPC 10x50 i tam nie ma czegos takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi

Dzisiaj jeszcze raz przeprowadzilem pare prob i jest to  jednak rozdwojenie obrazu.

Zaczalem juz mysleć, że może rozstaw okularow moze miec na to jakis wpływ

ale probowalem przy róznych roztawach  z inną swoją starszą lornetką - rosyjska BPC 10x50 i tam nie ma czegos takiego.

 

No to raczej musisz odeslac lornetke do Astrokraka zeby Ci ja poprawnie skolimowali, bo inaczej to nie poobserwujesz sobie komfortowo. Mozg bedzie probowal zgrac obraz w jedna calosc, a o to powoduje ogolnie szybkie zmeczenie obserwowaniem :(

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie porady - rzeczywiscie bedę musiał odesłac ją tam ponownie.

jeszcze jedno - czasem przy patrzeniu pod pewnym kątem na obrzeżach obu obiektywów pojawiaja sie jakby koncentryczne odbicia obrazu - ale tylko przy samej krawedzi zewnętrznej- czy to tez jest naturalne przy takim sprzęcie? moze wynika to z duzej srednicy szkieł?

 

(nie wiem jak to fachowo określić)

Edytowane przez acarx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.