Skocz do zawartości

Nowość z NPZ


rerekumkum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Przeglądałem stronę NPZ i natknąłem się na teleskopy Astrosib RC-250 i 360. Szczegóły na http://www.telescopes.ru/product.html?cat=2.

Macie jakieś doświadczenia nt. ww sprzętu?

 

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

Przeglądałem stronę NPZ i natknąłem się na teleskopy Astrosib RC-250 i 360. Szczegóły na http://www.telescopes.ru/product.html?cat=2.

Macie jakieś doświadczenia nt. ww sprzętu?

 

Ritchey-Chretien... WOW!

A ileż to kosztuje? Niemogę się doszukać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, to nie ma w Polsce ani jednego teleskopu systemu RC, ani amatorskiego, ani profesjonalnego. Dziwne, że wcześniej nie słyszałem o tym sprzęcie. Wygląda solidnie, i światło f/8 niezłe. Do tego całkiem lekki jak na ruski sprzęt; 250mm jest niewiele cięższy od Tała 200K! Ciekawe jak z cenami. Wysłałem zapytanie, odpowiedź powinna przyjść za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Japonii RC-250 kosztuje 680,000 jenów, czyli jakieś 20,000zł. RC-360 - 1,000,000 jenów. Bardzo tanio to to nie jest. Ale może dlatego, że w Japoniii wszystko jest drogie?

Przykładowe fotki przez 10": http://www.buytelescopes.com/gallery/view_photo.asp?pid=5108

http://www.buytelescopes.com/gallery/view_photo.asp?pid=5416

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum jest krótka dyskusja o astrosibie.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...83&topic=5679.0

10" kosztuje 6.600 EUR, a 14" prawie 10.000 EUR. I co godne uwagi (i dalszej kasy) - NPZ sprzedaje samą tubę bez montażu i statywu. To jest masakra :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, to nie ma w Polsce ani jednego teleskopu systemu RC, ani amatorskiego, ani profesjonalnego. [...]

 

Początkowo chciałem zaprotestować że niby jest seria "Meade" RCX400... ale po chwili zastanowienia stwierdzam że nie ma tu żadnej sprzeczności. Zdjęcie na stronie jeszcze o niczym nie świadczy, nawet o tym że rzecz jest do kupienia (tj. realnie i w skończonym czasie, nie potencjalnie). Zresztą ryzykowanie takiej kwoty to byłaby nawet nie brawura a szaleństwo :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo chciałem zaprotestować że niby jest seria "Meade" RCX400... ale po chwili zastanowienia stwierdzam że nie ma tu żadnej sprzeczności. Zdjęcie na stronie jeszcze o niczym nie świadczy, nawet o tym że rzecz jest do kupienia (tj. realnie i w skończonym czasie, nie potencjalnie). Zresztą ryzykowanie takiej kwoty to byłaby nawet nie brawura a szaleństwo :Boink:

To stwierdzenie należy raczej odczytywać tak, że nie ma w Polsce nikt z obserwatorów, a nie z handlujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stwierdzenie należy raczej odczytywać tak, że nie ma w Polsce nikt z obserwatorów, a nie z handlujących...

 

No oczywiscie, ale pomyślałem tak:

- skoro jest u nas w sprzedaży to jest szansa że jednak już ktoś ma (o kim możemy nie wiedzieć);

- no ale właśnie jest przeciwnie - obstawiam że z tego źródła nikt nie kupił (lub co najwyżej zapłacił i czeka, czeka, czeka...).

 

Tak więc chyba jednak nikt u nas nie ma (albo sprowadził cichcem z RC Optical Systems za min 13 tys. dołków, siedzi cicho i się nie chwali - ale to odpada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NPZ odsyła do DO, ale jak miesiąc temu wysłałem do nich zapytanie o TAŁ200 (jest w ofercie DO) i TAŁ250 to niestety Delta Optical stwierdziła, że 200 nie będzie w najbliższym czasie, a 250 w ogóle. Ale kto pyta nie błądzi - wysłać maila nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ich stronie jest napisane, że są w stanie wysłać teleskop do KAŻDEGO kraju na świecie, a jak chce się znać cenę to pytać, pytać. Z drugiej strony DO nie ma tego sprzętu w ofercie. Dlatego wysłałem pytanie, ale czystej z ciekawości, albo "że może komuś się przyda". Ale skoro znamy już ceny to wszystko jasne. Ciekawe czy ktoś się skusi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum jest krótka dyskusja o astrosibie.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...83&topic=5679.0

10" kosztuje 6.600 EUR, a 14" prawie 10.000 EUR. I co godne uwagi (i dalszej kasy) - NPZ sprzedaje samą tubę bez montażu i statywu. To jest masakra  :blink:

 

Ja trafiłem niezależnie na prawie tę samą stronę co w cytowanym poście:

 

http://www.astrotech.it/italiano/prodotti/...madvancedrc.htm

 

i tam można wyczytać jeszcze gorsze ceny za ruskie RC (OTA):

 

RC250 Astrosib . . . . . . 7 800 Euro

 

RC360 Astrosib . . . . . 10 500 Euro

 

Ale z drugiej strony za to samo amerykanie liczą sobie bardziej słono:

 

RC250 Star Instruments . . . . . . 8 800 Euro

RC300 Star Instruments . . . . . 11 750 Euro

RC360 Star Instruments . . . . . 17 400 Euro

 

Tańsi od ruskich (najtańsi) są włosi (pewnie i jakość najsłabsza):

 

RC250 Marcon . . . . . . 7 100 Euro

RC300 Marcon . . . . . 8 900 Euro

RC400 Marcon . . . . . 16 600 Euro

 

Chociaż te ceny... to już właściwie nie robią różnicy :angry:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to jest dyskusja, czy wydać ca. 75.000 PLN, czy tylko 42.000 PLN. Kosmos.

Ja mam natomiast dylemat: Pojawił się w Delta Optical TAL 125 R (sama tuba optyczna) w cenie 3.400 . Dostępny jest także TAL 100 RS za 1700 PLN. Pytanie moje, jako amatora i początkującego jest następujące :

- czy (jako zielony ) zauważę na tyle dużą różnicę pomiedzy obydwoma refraktorami, aby kupić ten większy i droższy? (no i dojdzie jeszcze montaż)

- jeśli jednak ten większy, to na jakim montażu go osadzić (z napędem na oś + ewewntualnie GoTo w przyszłości)

Obserwować będę głównie planety i czasami DS

 

Pozdrawiam :helo:

rere

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to jest dyskusja, czy wydać ca. 75.000 PLN, czy tylko 42.000 PLN. Kosmos.

Ja mam natomiast dylemat: Pojawił się w Delta Optical TAL 125 R (sama tuba optyczna) w cenie 3.400 . Dostępny jest także TAL 100 RS za 1700 PLN. Pytanie moje, jako amatora i początkującego jest następujące :

- czy (jako zielony ) zauważę na tyle dużą różnicę pomiedzy obydwoma refraktorami, aby kupić ten większy i droższy? (no i dojdzie jeszcze montaż)

- jeśli jednak ten większy, to na jakim montażu go osadzić (z napędem na oś + ewewntualnie GoTo w przyszłości)

Obserwować będę głównie planety i czasami DS

 

Pozdrawiam  :helo:

rere

Mniejszy tał jest w komplecie z montażem i statywem, ale z tego co wiem ten stary tałowski montaż jest niewiele warty, statyw ponoć też nie najlepszy. Możesz zapytać w Delcie, czy jest możliwość zakupienia 125R w komplecie z tałowską kolumną i montażem MT-3S z napędem i mikroruchami. Gdy kupowałem 200K powiedziano mi, że sama tuba jest niewiele tańsza od całego zestawu, stąd wnioskuję, że to może być dobry interes. MT-3S mistrzostwem świata na pewno nie jest, ale jest dosyć solidny i na początek w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy trójnóg, czy kolumnę to zależy chyba przede wszystkim gdzie zamierzasz przeprowadzać obserwacje. Jeśli mają być wyjazdy w teren, to trójnóg geodezyjny będzie lepszy, ale jeśli jakieś stacjonarne miejsce (typu balkon) to kolumna jest ok. Montaż MT-3S do wizuala jest więcej niż wystarczający, do robienia fotek planetarnych webcamem - w sam raz. Dobrze ustawiony trzyma obraz w polu widzenia Vesty do 30 minut (w moim przypadku), ale nie ma się co napalać na jakieś dłuższe czsy fotografii. Przy 2m ogniskowej (Tał 200K@F10) 10 do 15 sekund to był max. Po starannym umyciu z fabrycznego smaru i nałożeniu nowego.

Przyznam się, że nawet nie pomyślałbym teraz o achro 125mm w tej cenie. Wybrałbym: Achromat - Syntę 120mm lub, gdy kasa pozwoli ED 100mm tejże Synty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150/750 to nie jest sprzęt do planet. na jowiszu taki sprzęt obrzyga sie fioletem (aberracja chromatyczna)

Tym bardziej, że Jowisz teraz trochę nisko i refrakcja będzie dokuczać. Refraktor "do planet" (jeśli to nie jest APO) to co najmniej F10. Może i rurka długa, ale podobno, chmm, obrazy jakie daje rekompensuje niewygody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.