Skocz do zawartości

Nowość z NPZ


rerekumkum

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Panowie, zotałem oświecony.

Ale czy na pewno? Taki TAL 125mm to musi być niezła maszyna.

O 25% większa apertura (w porównaniu z 100-ką) oznacza o 56% większą powierzchnię zbierającą - na pewno zobaczysz różnicę! Gdyby jeszcze tylko ktoś mógł go wyposazyć w apokorektor to sam bym się skusił.

 

A od niedawna w statywach i montażach można przebierać jak w ulęgałkach:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...361d0b96475a291

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeciło mnie, jeśli chodzi o światłosiłę i aberrację.

Co do modelu - zastanawiam się nad TAŁ 125 lub Sky Watcherem 150/1200. Różnica w cenie jest, ale TAŁ jest bez montażu i napędu no i jest mniejszy. Co do jakości optyki - nie znam ani jednego ani drugiego refraktora - prośba o ewentualne ponowne oświecenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tała 125 nikt chyba jeszcze nie ma i pewnie nawet nikt jeszcze nie widział w "akcji". A 150 w wersji Clestrona miał Adam "Jesion" i Dave.

Jesion o swoim refraktorze pisał sporo i zamieszczał sporo fotografii - szukaj po bardzo archiwalnych postach (rzecz działa się co najmniej 1.5 roku temu).

 

Zdaje się, że wszyscy byli zadowoleni do momentu porównania z APO :D

Na fotografiach Jowisza wyraźnie było widać buraczane zabarwienie. Montaż EQ5 to absolutne minimum do tej lunety. Padały opinie "słoń na pajęczych nogach". Może wystarczyłoby zamocować głowicę EQ5 na statywie teodolitowym? Nie wiem.

 

Gdybym miał fundusze, zdecydowałl bym się na 100 ED na LXD55 (z goto i pec), albo 120 achro.

Średnica średnicą, ale co apo, to apo. Mam w tej chwili 8" lustro i żadko kiedy udaje mi się zobaczyć tyle, co przez 100mm lunetę Tak 102FS... Może dlatego, że tałem obserwuję z balkonu, a z lunetką jeździmy za miasto? Może. Ale obrazy są zachwycające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150-tka f/8 na jasnych obiektach przy wizualu daje niewielką aberrację chromatyczną. Tu widać różnicę w porównaniu z Apo. Na ciemniejszych obiektach jest lepiej i średnica 150 w porównaniu do np. 100 Apo już robi swoje. Aberracja nie przeszkadza tak bardzo, a ilość zbieranego światła jest dużo większa. Do swojego refraktora 152/1200 mam EQ6 i ten montaż do obserwacji wizualnych wydaje się być jedynym sensownym sprzętem obok Atlasa Oriona w tej klasie cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez to Apo Oriona 100/900 miałem akurat okazję obserwować planetki na Kudłaczach i możesz być spokojny że jest wart swojej ceny a montaż ma naprawdę stabilny na stalowych rurach, jak pod 100mm rurkę jest w sam raz B)

Jeśli chodzi o jasność obrazu i szegóły na Jowiszu to obraz z tego Orionka 100mm był bardzo zbliżony do obrazu z mojego Maksutowa 150/1500 czym byłem mile zaskoczony bo myślałem że będzie dużo ciemniejszy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o APO 100 to można mieć w wersji Celestrona!

Ogólnie widać tam trochę nowości po zmianie właściiela. Najwyższa pora bo ich asortyment stawał się powoli muzealny w dobie coraz bardziej dostepnych APO.

Skorygowano oczywiste błędy i nonsensy, przez które Celestron zostawał mocno w tyle za Meadem.

Np. teraz APO 80 oraz Mak 130 są dostępne w standardowym zestawie na CG5 (plus ewent GT) a nie tylko jako lunety:

http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/c80rgt.htm

http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/c130makgt.htm

 

Prawdziwą nowością jest chyba APO 100 bo jakoś wczesniej go nie widziłem:

http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/c100r.htm

 

Jest jeszcze ekonomiczna seria CPC (S-C). Nie taka to znowu nowość, ale moją uwagę zwraca system Sky Align - wygodny bo eliminuje upierdliwy polar alignment.

 

Można zgadnąć że zaraz to będzie do dostania w D.O. (albo już jest).

Tak więc wybór ogromy i trzeba tylko dobrze przemyśleć co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.