Skocz do zawartości

Przekładnia ślimakowa jako element wyciągu


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie dziękuję Koledze Marcin_G za udzielenie wskazówek, czym można poprawić jakość ostrzenia, Dzięki!.

 

Dzisiaj otrzymałem przekładnię ślimakową, więc wziąłem się do roboty. Na początek wrzuciłem fotkę z opisem. Aktualizację zrobię, kiedy już wszystko będzie na swoim miejscu. 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo czegoś nie rozumiem, albo to nie zadziała. Przykręciłem ślimacznicę do osi wyciągu. Ślimaka przykręciłem do wałka napędu i przyłożyłem ślimaka do ślimacznicy. Włączyłem napęd i nic zero ruchu wyciągu. Zaznaczę, że napęd razem ze ślimakiem trzymałem w dłoni. Czy to musi być wszystko na sztywno przykręcone, żeby zadziałało, czy taka prowizorka trzymania w dłoni napędu ze ślimakiem , też powinno wprawić w ruch ślimacznicę? Oczywiście to tylko taką próbę chciałem zrobić. Ale po tej próbie mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prowizorkę i na sztywno się kręci. Sądziłem, że będzie to bardziej prosta sprawa, jeżeli chodzi o wykonanie elementu łączącego napęd + ślimak z wyciągiem. W poprzedniej konfiguracji to było proste. Jeżeli uda mi się to wszystko razem sensownie połączyć, to tu pokarzę jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Zrobiłem, działa tak jak chciałem i dobrze, że zastosowałem takie przełożenie, gdyż ostrzy mi bardzo płynnie. Co prawda ta konfiguracja niesie ze sobą konieczność stosowania pewnej czynności, przed dokładnym ostrzeniem, ale z tym się liczyłem już wcześniej, więc to nie było dla mnie zaskoczeniem. Tłumaczę o co chodzi. Kiedy działa ta przekładnia ślimakowa, to nie ma mowy o szybkim ostrzeniu. Gdy np. zmieni się Barlowa, to wyostrzenie tą przekładnią zajęłoby bardzo dużo czasu. Dlatego, żeby szybko wyostrzyć, trzeba wykręcić jedną śrubkę, przekręcić trochę element łączący, tak żeby ślimak odsunął się od ślimacznicy i wtedy można bardzo szybko wyostrzyć zwykłym pokrętłem wyciągu. Kiedy już jest ustawiona wstępna ostrość, wtedy z powrotem przesuwam element łączący. Ślimak wskakuje w ślimacznicę i przekładnią łapię bardzo dokładną ostrość. Przetestowałem to lampie ulicznej w powiększeniu 180 x + Celestron X-Cel LX 3x i ostrzenie działa świetnie.
Ta czynność odsuwania ślimaka od ślimacznicy może wydawać się kłopotliwa. Jednak tak naprawdę, to podczas sesji obserwacyjnej skupiam się na jednym powiększeniu, lub przy nagrywaniu przy jednej ogniskowej, więc to jest tylko jednorazowa czynność.


Jutro usprawnię ten proces odchylania ślimaka od ślimacznicy, gdyż dobranie odpowiedniego elementu łączącego trochę mi zajęło..

Poniżej fotki z opisem.

1 (1a).jpg

1 (3a).jpg

1 (4a).jpg

r (1a).jpg

r (2a).jpg

r (3a).jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usprawniłem regulację przekładni. Działa wszystko bardzo dobrze. Dzisiaj w nocy, kiedy jeszcze tego nie było, posługiwałem się kluczem imbusowym, przy kilkukrotnej zmianie soczewek Barlowa, i nie było to dla mnie kłopotliwe. Teraz z tym usprawnieniem, to jest pełny luksus.

 

W zdjęciach umieściłem dodatkowe informacje.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko tak:

Ja mam w wyciągu po prostu silnik krokowy 200 kroków +16x mikrokroki. Jest super dokładnie, a jak chcę zrobić większą korektę wyciągu to po prostu odłączam prąd od silnika i kręcę gałką.

Moim zdaniem jest to znacznie prostsze rozwiązanie, choć wszystko musiałem zrobić sam. 

Z drugiej strony jestem pod wrażeniem jak fajnie udało Ci się to rozwiązać i jeśli dla Ciebie działa to znaczy że jest takie, jak powinno być :) Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.