Skocz do zawartości
  • 0

Przewody sterujące EQ-5


Polska Lama Bojowa

Pytanie

Hej. Potrzebuje przewodu do sterowania swoim Go-To zamontowanym na EQ-5. Przewód zdecydowałem się zrobić sam, lecz prawie od razu napotkałem na wiele problemów w postaci wielu różnych(przynajmniej dla mnie) schematów na zmontowanie takiego kabla. Do tego nie jestem pewien co do tego po co w moim EQ-5 jest gniazdo RJ-12 6cio pinowe skoro USB A ma tylko 4 miejsca do podłączenia(Co z tymi 2 kabelkami które zostaną?).
Poniżej wysyłam kilka schematów jeśli mógłby mi ktoś doradzić na co zwracać uwagę i jak się za to zabrać był bym bardzo wdzięczny :) 

unknown.png
unknown.png
Otwórz zdjęcie


W przypadku tego schematu jest on chyba najbardziej dla mnie czytelny ale nie wiem potem jak zlutować przejściówkę na USB.
image.png.5717c0bbd50742a1d10475a3e9c556ad.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Specem nie jestem, ale to chyba nie jest tak, że możesz podłączyć ten montaż BEZPOŚREDNIO do usb.
Z tego co się orientuję to montaż ma wystawiony serial port i żeby podłączyć to z komputerem potrzebujesz adaptera serial (serial, szeregowe lub RS232 różnie się to nazywa) na usb.
Nie jest to droga zabawka, na alledrogo pewnie za kilka złotych (o proszę https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-kabel-rs232-com-na-usb-1m-11810296443), ale bez tego to nie zadziała.
Możesz za to podłączyć bezpośrednio do komputera przez starsze wejście z wytczką DB9 (ta z ostatniego schematu) jeśli komputer/laptop jest w takowe wyposażony (w erze windowsów 7/8/10 raczej nie spotykane standardowo).

Co do gniazd to często jest tak, że są w nich nieużywane piny (oznaczone wówczas jako NC - not connected). Sam protokół RS232 i gniazdo DB9 używało kiedy dużo więcej pinów (m.in. do zestawienia połączenia) ale obecnie z powodzeniem używa się uproszczonego protokołu z softwareowym sterowaniem przepływu danych i co za tym idzie 3 przewodów: Rx (dane otrzymywane), Tx (dane wysyłane) i GND (masa, czyli potocznie "minus").
Ale w żadnym wypadku nie oznacza to że dane wysyłane Rx odpowiadają linii D+, a Tx linii D- w usb bo to zupełne różne protokoły (i elektrycznie i softwareowo) jak na schemacie pierwszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie wiem co tam masz w swoim montażu. Podaj konkretnie co to za sterownik bo standardowy EQ5 nie ma żadnego napędu. Możesz mieć różne napędy od prostych fabrycznych sterowanych przyciskami na pilocie, po GOTO różnych producentów

 

zasada jest jednak taka, że nie można połączyć USB czy RS232 bezpośrednio do montażu (chyba, że sterownik ma wejście USB). To inne protokoły i inne poziomy napięć. Zazwyczaj w fabrycznych sterownikach używane są we/wy w standardzie TTL lub 3,3V gdzie logiczne "0" to poziom masy, a "1" to + zasilania (5V dla TTL i 3,3V dla niższych napięć). Współczesne montaże zwykle akceptują oba poziomy napięć ale lepiej to sprawdzić w dokumentacji. Takie łącze to asynchroniczne łącze szeregowe (czasem nazywane UART) podobnie jak RS232 ale RS232 ma inną logikę napięć. Tam "1" to -12V, a "0" to +12V. Podłączenie bezpośrednie wtyczki DB9 do gniazda RJ11 montażu musi się skończyć fizycznym uszkodzeniem sterownika montażu (a może też komputera). Aby połączyć RS232 na złączu DB9 do montażu potrzeba konwertera na układzie MAX232

 

jeśli chcesz podłączyć montaż do USB to potrzebujesz przejściówki na FTDI, Prolificu lub innym układzie, który z protokołu USB przekonwertuje sygnały na standard UART. Taki konwerter jest widoczny w komputerze jako wirtualny port COM. Trzeba tylko pamiętać by podłączyć krzyżowo sygnały RX i TX czyli RX portu COM połączyć z TX montażu, a TX z COM do RX monta

 

zamiast kabla USB można użyć BT ale wymaga to wcześniejszego skonfigurowania modułu BT. Tu zasada jest dokładnie taka sama czyli podłączenie krzyżowe RX i TX

 

pozostaje jeszcze pytanie czy to złącze RJ11 służy do transmisji danych? To też lepiej sprawdzić w dokumentacji sterownika montażu. Zazwyczaj służą one do guidingu, a do połączenia z komputerem służy złącze RJ45

 

pozdrawiam

 

EDIT

w przypadku sterownika od SW do HEQ5/EQ6 więcej na ten temat masz tu http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, ZbyT napisał:

nie wiem co tam masz w swoim montażu. Podaj konkretnie co to za sterownik bo standardowy EQ5 nie ma żadnego napędu. Możesz mieć różne napędy od prostych fabrycznych sterowanych przyciskami na pilocie, po GOTO różnych producentów

Korzystam z takiego zestawu https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/skywatcher-montaz-eq5-pro-synscan-goto/p,11661

Na pilocie mam:

1. RJ45 8-pin
2. RJ12 6-pin  
3. USB B 2.0

 

 

11 godzin temu, ZbyT napisał:

pozostaje jeszcze pytanie czy to złącze RJ11 służy do transmisji danych? To też lepiej sprawdzić w dokumentacji sterownika montażu. Zazwyczaj służą one do guidingu, a do połączenia z komputerem służy złącze RJ45

 

Złącze RJ45 u mnie jest zawsze podłączone do "komputerka" przyczepionego do montażu więc zostają mi wolne 2 miejsca RJ12 i USB B 2.0. RJ12 wcześniej używałem do Autoguidingu(z którego chcę zrezygnować na rzecz porządnego(guidingu) prowadzenia). Więc w sumie teraz przyszło mi do głowy czy mogę po prostu użyć USB B 2.0 i tylko dokupić jeden kabel i guiding będzie działał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepszym rozwiązaniem jest konwerter FTDI, czyli przelotka z montażu (RJ - wypinasz pilota SynScan i wpinasz w to gniazdo) na USB do kompa.

Albo kleisz z elementów na alle, albo kupujesz gotowy na alle albo gotowy na ali

Konwerter FTDI FT232RL USB TTL RS232 Przewód 1m - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Przykładowo jak do tego założysz RJ45 to będzie działać. Wpinasz do "komputerka"! nie do pilota bo to różne sygnały.

"komputerek" ma 5V TTL a pilot 12V RS232

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, Polska Lama Bojowa napisał:

Złącze RJ45 u mnie jest zawsze podłączone do "komputerka" przyczepionego do montażu więc zostają mi wolne 2 miejsca RJ12 i USB B 2.0. RJ12 wcześniej używałem do Autoguidingu(z którego chcę zrezygnować na rzecz porządnego(guidingu) prowadzenia). Więc w sumie teraz przyszło mi do głowy czy mogę po prostu użyć USB B 2.0 i tylko dokupić jeden kabel i guiding będzie działał?

Podłącz pilota do montażu i (za pomocą kabelka USB) do komputera. Włącz montaż, ustaw w pilocie tryb PC Direct i masz gotowe połączenie. 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, apolkowski napisał:

Podłącz pilota do montażu i (za pomocą kabelka USB) do komputera. Włącz montaż, ustaw w pilocie tryb PC Direct i masz gotowe połączenie. 

W sumie tak, od tego należy zacząć.

 

A jak będziesz chciał zmniejszyć ilość kabelków to zrobisz jak wyżej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.