Skocz do zawartości

Star Adventurer - pytania


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytania co do sprzętu.

 

1. Ile czasu od ustawienia na gwiazdę polarną musicie ponownie ustawiać sprzęt na gwiazdę polarną? U mnie około godzinę po użytkowaniu mogę robić coraz krótsze zdjęcia.

2. Obracająca się oś RA ma takie pokrętło, które można całkowicie zakręcić lub odkręcić. Powinno ono być zakręcone, czy odkręcone? Czasami trudno mi po prostu ustawić przeciwwagę tak aby montaż był stabilny. Jak się ją zakręci - można ustawić stabilnie aparat żeby robił zdjęcia bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ad. 2. Powinno zakręcone w trakcie pracy urządzenia, ale nie za mocno - mniej więcej na tyle na ile jesteś w stanie zakręcić jedną ręką.
Ad. 1. Od razu w zasadzie :) To bardzo chyboczący się sprzęt, samo przekręcenie ramienia może spowodować już jakieś przesuniecia. Dlatego kiedy ustawisz polarną, to musisz kręcić ramieniem powoli i delikatnie, tak by ruszało się samo ramię, a nie przypadkiem poruszy się statyw, czy coś. Ja robię zdjęcia przez godzinę-półtorej, a potem sprawdzam czy wszystko ok, albo nawet nie sprawdzam, tylko ustawiam wszystko na nowo.

 

Edit: Jeszcze zauważyłem w moim egzemplarzu, że zaciśnięcie obręczy powoduje lekkie przesunięcie lunetki biegunowej. Dlatego gdy ustawiam na polarną, to z zaciśniętą obręczą. Potem ją odkręcam, przesuwam ramię na wybraną pozycję i znów zakręcam. Wszystko przy tym montażu trzeba niestety robić delikatnie.

Edytowane przez isero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - Od ustawienia nie ruszam PA

Ad. 2 - Wystarczy że lekko to dokręcisz, ja z przeciwwagą czasami miałem praktycznie odkręcone i wszystko było ok

 

Generalnie, na oko możesz ustawiać SWSA do ogniskowej powiedzmy 85mm. Jeśli chciałbyś coś więcej to polecam kupno kamerki takiej jak ASI120 i za pomocą Sharpcapa ustawić PA w punkt. Idą co krok dalej, możesz zacząć stosować guiding który wyciśnie wszystko co może SWSA. Minusem będzie z pewnością koszt przewyższający samo urządzenie oraz czas potrzebny na przygotowanie setupu. Natomiast sama praca urządzenia powinna ulec znaczącej poprawie - czyt. długość ekspozycji z nieporuszonymi gwiazdami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, bardzo mi pomogły. Najbardziej chodziło mi o ustawienie tego pokrętła, zakupiłem sobie obiektyw 200mm, i nie mogłem ustawić w żadnej ze stron sprzętu aby był stabilny. Teraz wiem, że należy po prostu dokręcić i jest git. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.