Skocz do zawartości
  • 0

Skywatcher MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo - problem z dokładnym namierzaniem i śledzeniem obiektów


Marecki

Pytanie

Od niedawna mam mój pierwszy teleskop Skywatcher MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo.
Obserwacje wizualne prowadzę z balkonu, warunki nie są najlepsze,
ale jestem zadowolony że obiekty, które do tej pory widziałem tylko na zdjęciach mogę zobaczyć na własne oczy :)
Widok z balkonu mam tylko na wschód.
Przy ustawianiu teleskopu w menu zaznaczam "Eastern sky".
W zależności od godziny program proponuje mi centrowanie na Saturna lub Jowisza.
Niestety dwa następne obiekty znajdują się już poza zasięgiem wzroku z balkonu.
Akceptuję je tak jak ustawia się teleskop i przystępuję do obserwacji.
Prowadzenie nie jest dokładne, drobne korekty wprowadzam na bieżąco i do obserwacji wizualnych jest Ok.

Chciałbym zrobić jakieś pierwsze zdjęcia, ale przydało by się dokładniejsze śledzenie.
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak dokładniej ustawić GoTo z widokiem tylko na wschód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czy pilot ma jakieś uproszczone oprogramowanie w porównaniu do "normalnych", czy jest to samo? Powinna być opcja "daytime alignment" (można z tej opcji korzystać także w nocy, nikt tego nie sprawdza!); jak to wybierzesz, to będziesz mógł się ustawiać tylko na jeden obiekt - co siłą rzeczy jest mniej dokładne, ale jak do normalnej procedury nie widzisz następnych obiektów, to pewnie i tak generujesz większy błąd. Tylko musisz dobrze wypoziomować montaż.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak przeglądam instrukcję i widzę, że chyba oprogramowanie faktycznie jest nieco okrojone i do wyboru jest tylko najjaśniejsza gwiazda i dwie gwiazdy.

W takim razie sugeruję używać tego drugiego trybu, wtedy będziesz miał większą swobodę w wyborze obiektów i powinno się udać znaleźć takie dwa, które będą dostatecznie od siebie oddalone i jednocześnie widoczne z twojego balkonu.

Poczytaj sobie też w instrukcji o PAE (Pointing Accuracy Enhancement), czyli procedurze, która pozwala - zgodnie z nazwą - poprawić dokładność celowania (10 strona w instrukcji):

https://inter-static.skywatcher.com/upfiles/en_download_caty01316547032.pdf

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Znalazłem opcję "daytime align" to chyba to samo co "daytime alignment",
ale pewnie całość nie zmieściła się na wyświetlaczu.
Ustawiłem na Jowisza
Wpisałem godzinę 20:00 (UTC) bo wiem gdzie mniej więcej o tej godzinie powinien się znajdować.
Zatwierdziłem i Ok, ale jak skierowałem teleskop na Saturna to wycelował jakoś tak mocno za wysoko.
Sprawdzę wieczorem o ile nie będzie chmur.

W międzyczasie przetłumaczyłem fragment podanej instrukcji odnośnie PAE (Pointing Accuracy Enhancement)
O ile dobrze zrozumiałem to żeby skorygować położenie np. Saturna należy wskazać jego wyszukanie w pilocie,
następnie przytrzymać przez 2 sekundy ESC.
Skorygować położenie w teleskopie i nacisnąć Enter ?
 
 
Edytowane przez Marecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0


Niestety próby nie poszły za dobrze, nie wiem co źle robię :(

 

Ustawiłem "daytime align" i skierowałem na Jowisza.
Następnie włączyłem wyszukanie Saturna.
Teleskop obrócił się w dobrym kierunku, ale około 15 stopni za wysoko.
Wprowadziłem korektę (PAE) i zatwierdziłem.
Ponownie skierowałem teleskop na Jowisza, był ledwo widoczny w szukaczu.
Powrót do Saturna i to samo, azymut dobry, ale 15 stopni za wysoko.

 

Wyłączyłem teleskop i zacząłem od nowa tym razem ustawiłem go na Saturna ("daytime align")
Następnie skierowałem na Jowisza i teleskop ustawił się w dobrym kierunku, ale około 15 stopni za nisko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jak w tym montażu, ale w moim niegdysiejszym SLT data była w formacie amerykańskim, czyli: miesiąc - dzień - rok. I jak się o tym zapomniało, to montaż celował źle.
Druga sprawa: ustawienia standard time / daylight saving time, czyli czas letni i zimowy - również było ważne.
Trzecia sprawa: U mnie w instrukcji było napisane, że align najlepiej było robić na niebie zachodnim albo na jak najdalej od siebie oddalonych obiektach. Align na bliskie obiekty wschodniego nieba mógł nie wyjść poprawnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0


Miejsce ustawione chyba dobrze - czy sekundy zaokrąglać w górę / w dół ?
Data ustawiona po amerykańsku: miesiąc - dzień - rok

 

Mam wątpliwości co do godziny.
Pierwotnie ustawiłem +2 i oczywiście zaznaczyłem że jest czas letni (YES),
ale przeglądając dzisiaj inne fora znalazłem informację że godzinę ustawia się zawsze z +1

 

Zakładając że dzisiaj zacznę obserwację o godzinie 22:00
ustawię w pilocie tak :
Godzina 20:00
+1
czas letni (YES)
09.01.2022
Czy tak będzie dobrze ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Marecki napisał:

Pierwotnie ustawiłem +2 i oczywiście zaznaczyłem że jest czas letni (YES),

No to źle miałeś - musisz albo ustawić strefę czasową (+1) i zaznaczyć czas letni, albo wpisać aktualne przesunięcie względem UTC i wtedy już ustawiasz, że czasu letniego niet. Tak jak zrobiłeś, to w sumie masz UTC +3 i stąd rozbieżność.

 

19 minut temu, Marecki napisał:

Zakładając że dzisiaj zacznę obserwację o godzinie 22:00
ustawię w pilocie tak :
Godzina 20:00
+1
czas letni (YES)
09.01.2022
Czy tak będzie dobrze ?

Też nie, przekombinowałeś. Musisz wpisać aktualny czas lokalny (czyli 22:00) a nie UTC, potem strefa czasowa +1 i czas letni YES - i wtedy będzie OK.

 

Czyli: która jest teraz u Ciebie godzina, w jakiej jesteś strefie czasowej i czy masz czas letni.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

 Musisz wpisać aktualny czas lokalny (czyli 22:00) a nie UTC, potem strefa czasowa +1 i czas letni YES - i wtedy będzie OK.

 

 

Ok, tak zrobię :)

 

Właśnie dostałem przesyłkę z kamerą.

Może dzisiaj uda się zrobić jakąś foteczkę.

Za dużo sobie nie obiecuję, ale będą zadowolony jak wyjdzie cokolwiek :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0


Wczoraj udało się wreszcie spojrzeć w niebo. Ustawiłem wszystko wg. instrukcji powyżej.
Na początku wydawało się że wszystko jest ok.
Po jakimś czasie chciałem wprowadzić korektę położenia Jowisza - teleskop trochę ześwirował i robił coraz większe błędy.
Musiałem "strojenie" zrobić od nowa :)
Po kilku próbach i poprawkach udało mi się zrobić kilka zdjęć i filmów z jako takim prowadzeniem Jowisza i Saturna.
Filmiki wysyłam na YT i za jakiś czas podlinkuję.

 

Wiem że nie ma się czym chwalić, ale to moje pierwsze fotki.
Bez żadnej obróbki prosto z kamerki na teleskopie.

 

 

Saturn_Capture_00004.thumb.png.8c202c2c33447fabb7546bd4487652dd.pngJowisz_Capture_00012.thumb.png.c765e9f18bb62fb785e846aba1f369c1.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Znalazłem w menu i ustawiłem ogranicznik ruchu teleskopu w pionie.
Przydało by się ustawić takie ograniczenie w zakresie ruchu na określony azymut
np. że teleskop ma się obracać od 0 do 270 stopni,
a jeżeli kolejny szukany obiekt jest np. na 330 stopniach,
to żeby nie jechał po najkrótszej linii, tylko obrócił się od 270 do zera i następnie na 330.
Czy da się ustawić takie ograniczenie w moim teleskopie i jak to zrobić ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.