Jump to content

Zawsze to trudne pytanie...


Recommended Posts

Witam wszystkich !

 

Chciałem poruszyć temat który bezlitośnie do mnie powraca podczas większości obserwacji z udziałem "nowych " członków. Kiedy zaczyna się rozmowa o planetach zazwyczaj pada pytanie o to Kiedy planety ustawią się w jednej linii .

 

Chciałbym zapytać Was o kwestię poprawnej odpowiedzi na to pytanie.

 

Drugą kwestią jest sposób obliczania takich wydarzeń. Zaznaczę tylko że nie chodzi mi tu o ustawienie planet idealnie w jednej osi (wychylenia orbit są dopuszczalne, tak że widzielibyśmy planety jedna pod drugą itp.)

 

Dzięki za zaiteresowanie z góry...

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawe pytanie.

 

Ja bym proponował takie rozwiązanie. Jako ciało centralne oczywiście Słońce. Ze Słońca policzyłbym koniunkcje jakie zachodzą miedzy Neptunem i Plutonem, ewentualnie kiedy obie planety mają podobną długość ekliptyczną. Wiadomo, że będą to pewne okresy czasu np. kilku miesięczne.

Następnie bym schodził z liczeniem w tych wyznaczonych już okresach, do coraz to bliższych planet. Planety bliższe Słońcu niż Ziemia szybko się poruszają więc szybko też "wskoczą" na odpowiednie położenia. Gorzej z tymi dalszymi planetami.

 

Chyba tak bym tego szukał. Planety muszą być mniej więcej w jednakowej długości ekliptycznej (SolLong) z pewnymi założonymi tolerancjami.

 

Mogę spróbować to znaleźć, dysponuję odpowiednim oprogramowaniem :rolleyes:

Edited by Limax7
Link to comment
Share on other sites

Jak zacząłem czytać to już miałem w głowie odpowiedz ze nigdy - myśląc w trzech wymiarach. No ale skoro piszesz że to pomijamy to zdaje się, że parę lat temu doszło do takiego ustawienia mniej więcej na jednej linii kilku planet. Oglądałem kiedyś jakiś program, w którym był wywiad z takim fajnym gościem. Facet sprzedał dom nad morzem, bo, jak twierdził, gdy planety ustawią się w tej jednej linii miało dojść do wielkiej powidzi :D Oczywiście nic się nie stało. Ale przepraszam za odbieganie od tematu. Jeśli chodzi o wszystkie planety to sam jestem ciekaw kiedy może dojść do takiego mniej-więcej :D

Edited by Kuba
Link to comment
Share on other sites

Nigdy. :Boink:

Orbity planet nie poruszają się w "jednej płaszczyźnie".

Gdyby tak było z całą pewnością kiedyś taki moment by nastąpił ,wtedy policzylibyśmy go z rachunku prawdopodobieństwa.

Link to comment
Share on other sites

Nigdy. :Boink:

Orbity planet nie poruszają się w "jednej płaszczyźnie".

Gdyby tak było z całą pewnością kiedyś taki moment by nastąpił ,wtedy policzylibyśmy go z rachunku prawdopodobieństwa.

 

Praktycznie nigdy. Ale ja mam zasadę, że nigdy nie mówię nigdy.

 

Oczywiście nawet w przypadku, gdy orbity planet leżałyby w jednej płaszczyźnie spotkanie trzech planet w jednej linii byłoby rzadkością, a co dopiero dziewięciu.

 

Jednak teoretycznie jest to chyba możliwe. Oczywiście nie przy obecnym nachyleniu orbit planet, ale przecież parametry orbit planet też ulegają zmianie.

 

W każdym razie na przestrzeni tysięcy lat można jedynie poszukiwać momentów, gdy planety układają się w przybliżeniu w jednej linii.

Link to comment
Share on other sites

Dla ułatwienia rozwiązania tego problemu naskrobałem (odnośnie wartości artystycznej - przyjmuję tylko pochwały :D ) w programie Paint dwa możliwe warianty ustawienia w linii prostej wszystkich planet naszego układu:

 

1. Ziemia + Reszta planet (Merkury w max elongacji)

 

model_koniunkcji_Ziemia_Reszta.jpg

 

2. Słońce, Merkury , Wenus, Ziemia + Reszta planet (tu oczywiście dopuszczalne jest aby któraś w planet wewnętrznych znajdowała się w złączeniu dolnym - przy reszcie - chodzi oczywiście o wizual lub foto :D - mogłyby piękne fotki powstać.

 

model_koniunkcji_słońce___planety.jpg

 

Napewno spotkaliście się z tym samym co ja pytaniem. Co odpowiadacie kiedy ktoś Wam je zadaje ?

 

Przypomnę że pytanie brzmi: "Kiedy wszystkie planety ustawią się w linii prostej"

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

to, co udało mi się wyszukać to to, że taka koniunkcja nastąpi w 8213 roku, lecz bez udziału Plutona i, że nie będzie to idealna linia prosta, tylko ± 0,5°

ale za to, to ten przypadek nr 1. :)

 

ha, ktoś to jednak policzył :szczerbaty: naturalnie jeśli przyjąć, że tylko orbita plutona, nie jest w płaszczyźnie ekliptyki, a odpowiedź na to, że nigdy, tzn. wyszedł mu, teoretyczny wynik rzędu 90 mld trylinow trylionów trylionów lat, lecz zapewne, ani nasze słońce, ani nasz układ słoneczny, takiego wieku nie doczeka

pozdrowienia

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Albo mówimy o prostej lini (zakładam że ta linia nie musi przechodzić przez środek planet (gdzie dokładnie jest środek geoidy :Boink: ) a tylko przez tarczę.

Znalazłem np. coś takiego k.jpg,obyśmy doczekali. :D

No chyba że ustalamy tolerancję np. +-10stopni.

k1.jpg

Ale to już nie jest prosta linia.

Link to comment
Share on other sites

OK, trochę żmudne zadanie miałem, ale udało się znaleźć co nie co. Trudno o dokładne ułożenie planet w jedej linii (patrząc z ponad Układu Słonecznego).

 

Liczyłem Ephemeris Tool'em w zakresie dat od 1500 do 2394 :lol:

 

Policzyłem w tym okresie dlugości ekliptyczne planet oprócz Plutona, potem od wartości większych niż 180 stopni odjąłem 180 by mieć te wartości w zakresie 0-180 a nie 0-360. Na koniec odjąłem największe wartości dlugości ekliptycznej od najmniejszej (w danym dniu oczywiście dla każdej z planet). Potem wystarczyło posortować według właśnie tej różnicy i jak na dłoni wyszły najlepsze konfiguracje :D

 

Oto tabela z tymi najlepszymi, kolorem zaznaczyłem ciekawsze.

 

Zestawienie długości ekliptycznych planet.

 

 

 

Poniżej zamieszczam też graficzki z położeniem planet. Wybrałem kilka tylko, te najlepsze. Po dwie na datę, widok na planety wewnętrzne i zewnętrzne.

 

1741-01-26

 

 

1810-05-15

 

 

1899-11-24

 

 

2079-07-27

 

 

2149-12-07

 

 

2169-02-12

 

 

2258-08-18

 

 

2329-08-06

 

 

 

END

Edited by Limax7
Link to comment
Share on other sites

Limax - wielkie uznanie dla Ciebie !

 

Po pierwszym przeczytaniu sposobu rozumowania nie ogarnąłem prawie nic :D , mam przynajmniej teraz materiał do pracy nad sobą (w dziedzinie astronomii)

 

Wielkie dzięki za pomoc, już mniej więcej wiem co mogę powiedzieć teraz delikwentowi który zada mi ww. pytanie.

 

Powiem mu żeby: "..policzył dlugości ekliptyczne planet, potem od wartości większych niż 180 stopni odjął 180 a na koniec odjął największe wartości dlugości ekliptycznej od najmniejszej. Potem posortował według właśnie tej różnicy i jak na dłoni wyjdą mu najlepsze konfiguracje" :lol::lol:

 

NIC PROSTSZEGO !! (i mam gościa z głowy)

 

(Limax, nie pozwiesz mnie o plagiat ? nie użyłem przypisu...)

 

Pozdrawiam, Piort

Link to comment
Share on other sites

Dla ułatwienia rozwiązania tego problemu naskrobałem [...] dwa możliwe warianty ustawienia w linii prostej wszystkich planet naszego układu:

 

1. Ziemia + Reszta planet (Merkury w max elongacji)

 

model_koniunkcji_Ziemia_Reszta.jpg

 

2. Słońce, Merkury , Wenus, Ziemia + Reszta planet [...]

 

model_koniunkcji_słońce___planety.jpg

 

[...]

 

Przypomnę że pytanie brzmi: "Kiedy wszystkie planety ustawią się w linii prostej"

 

 

Nikt mi nigdy nie zadał takiego pytania, a co gorsze - nigdy go sobie nie postawiłem :Boink: A to naprawdę piękny problem - klasycznie proste sformułowanie a rozwiązanie chyba nie całkiem nietrywialne. Ja bym go przeformułował na problem ogólny, ale w uproszczonym modelu matematycznym:

 

Założenia: układ N punktów poruszających się po współśrodkowych okręgach ze stałymi prędkościami kątowymi (dowolne promienie i fazy początkowe).

Problem 1: podać warunki wystąpienia konfiguracji liniowej punktów.

Problem 2: j.w. z założeniem że linia przechodzi przez centrum układu (łatwiej).

 

Tak sformułowane zadanie powinno dać się ugryźć chyba dość prostymi narzędziami algebry liniowej i analizy. Oczywiście, stawiam na to że jest znane i rozwiązane pewnie gdzieś od 200 lat or so, tym nie mniej - jest super!

Niech by się wypowiedział jakiś fachman - Cygnus albo Arek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.