Skocz do zawartości

Zarejestrowałem (chyba) ruch chmur na Jowiszu


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany znakomitą animacją kol. Ethana (C11, wyraźny ruch względny pasów chmur + rotacja WCP na przestrzeni 2,5 h) postanowiłem sprawdzić, czy w moim materiale z 30.08 też coś widać. Niby apertura tylko 7" (i krótsze odstępy między zmianami filtrów), ale seeing był zachęcająco stabilny.

 

Po zastosowaniu odwzorowania walcowego równoodległościowego wydaje mi się, że faktycznie coś wyszło. Ruch jest nieznaczny, trzeba się powpatrywać dłuższą chwilę (dobrze będzie też powiększyć widok strony albo ściągnąć GIFy i obejrzeć w osobnej przeglądarce obrazów):

1) filtr >610 nm, 44 min.: (co najmniej) zaznaczony obszar przesuwa się względem głównej ciemnej części pasa powyżej:

 

frag_red.png.51c98098e75939c46a79268f3f2c99f6.png

 

fast.gif.89db651ed5a4a0166a63187cec4d4229.gif


2) filtr L, 38 min.: zaznaczona jaśniejsza przerwa przesuwa się (wraz z sąsiednim obszarem tej samej wysokości z obu stron?) względem elementów powyżej i poniżej niej.

 

frag_lum.png.3116a941ddbf6c7db6ad27ce504bc6c0.png

 

fast.gif.f157513310be96d2f1676282908b4b8f.gif



Wysunąłem następujące autoobiekcje:

AO1. Przecież widać, że to twoje odwzorowanie nie jest dokładne, glob nie został dokładnie wypłaszczony. Może ci się zdaje i widzisz tylko ogólną dystorsję.
Odp. Tak, odwzorowanie nie jest jeszcze idealne (pracuję nad tym), ale (nieznaczna) dystorsja jest globalna i zmienia się płynnie w obrębie obrazu. Nie widzę, jak to miałoby wpłynąć akurat na mały kawałek blisko środka pola widzenia.

AO2. Stacker mógł coś krzywo zestackować (bo: stochastyczność seeingu) i to nie żaden ruch, a artefakty stackowania.
Odp. Nie sądzę. Przy dokładnym oglądaniu klatek źródłowych do animacji (kilkadziesiąt w każdej) nie widać takich zniekształceń. Ruch jest wprawdzie bardzo nieznaczny, ale postępuje płynnie.

 


Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły/komentarze/zastrzeżenia, proszę pisać. Mogę udostępnić surowe i/lub wyostrzone stacki do własnych eksperymentów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.