Skocz do zawartości

100ED apo czy 120SA ?


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

PIERGIOVANNI SALIMBENI z binomania.it testował SA 120 Tecnosky Ibis... dawała ostro chromatyzmem choć wzrost apertury w stosunku do lornet 100 mm odczuwalny to aberracje zniechęcą Cię do wyższych powiększeń. Zamiast rozważać 120 SA vs 100 ED - idź w kierunku 120 SD i po temacie :)

 

Waldixs kiedyś posiadał 100Ed kiedy wpadła mu w ręce 120 SD - 100 ka już straciła na uroku. 

Zbyszek Eternal 84 teraz ją posiada, też trochę badał temat lornet...

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zbyszek za foty ! Przemawiają bardzo mocno jak może wyglądać w ciagu dnia AC w SA120mm. 

 

Arek, pomysł fajny tylko pieniądze za SD też inne :)

 

Obserwowałem w Bieszczadach przez kolegi TS100SA. AC w nocy nie była dostrzegalna. Pewnie na jasnych gwiazdach byłoby gorzej, ale nie zwracałem na to specjalnie uwagi. Ciekawe jak w nocy wypadloby takie porownanie 100SA vs. 120SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, TUR napisał:

@Eternal84 Zbyszek, masz może takie foty że 120SD ? :)

Niestety nie mam, ale mogę wykonać zdjęcia tego samego słupa z tej samej odległości stosując różne powiekszenia. Być może jutro mi się uda ?

 

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą zauważyłem w lornetach 90°.

Zarówno w 100 Semi-Apo jak i Sd-apo obraz degraduje się znacznie wcześniej niż w 120 Sd-apo . Nie twierdzę, że to reguła, ale tak wyszło na podstawie egzemplarzy, które miałem w posiadaniu.

Stosując te same okulary zestawowe 18 mm UFF obraz w setce był ostry z punktowymi gwiazdami do około 60-65%. Zauważyłem też sporą wrażliwość na boczny astygmatyzm. APM 120 utrzymuje puntowość do około 85-90% z lekkim spadkiem na brzegu i boczny astygmatyzm jest zauważalnie mniejszy. Co ciekawe setki 45° wypadają podobnie lepiej.

Dobrze gdyby szersze grono właścicieli lornet kątowych dołączyło do dyskusji bo może się mylę i trafiłem po prostu dwa gorsze egzemplarze 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to dziala w przypadku APMa.
 

Lornetki katowe w standardzie SA korzystaja z tych samych obiektywow i powlok co lornetki proste oznaczane jako ED - to dublety z jednym elementem o niskiej dyspersji (FK61) i przerwa powietrzna. Roznia sie dluzsza ogniskowa, dzieki czemu troche lepiej dzialaja chromatycznie niz bracia mniejsi, ale i tak ich zakres uzytecznych powiekszen jest mniejszy niz katowki ED. ED w wydaniu katowym to pelen dublet FK61 z troche innymi powlokami, ktore co ciekawe odziedziczyla teraz prosta lornetka 34x80 i 40x110 ED. Powloki te wyplaszczaja (modne slowo) krzywa transmisji w zakresie niebieskim, co wyplaszcza cala krzywa i powoduje wrazenie wiekszej neutralnosci bieli. To w duze mierze to, co potocznie nazywamy "krystalicznoscia" obrazu. Potwierdzam.
 

Stad kupowanie SA o wiekszej aperturze (ktorej sensem jest przede wszystkim otrzymywanie wiekszych powiekszen) posiadajac ED o niewiele mniejszej, na koniec dnia nie ma sensu. Naprawde.

 

Prawdziwa roznice robi dopiero SD, ktore co prawda tez jest dubletem, ale wewnetrzna soczewke otrzymalo Ohary FPL53, a ta robi duza roznice w kolorze na wiekszych powerach, ale takze ostrosci/kontrascie, bo Ohary generalnie sa lepiej wykonane. Info bezposrednio od Markusa.

 

Ja mialem przez krotki okres APM 100 ED i ogolne obserwacje sa takie:

- ladne obrazy, ale trzeba miec wysokiej klasy okulary, aby nie psuc optyki obiektywu = koszty,

- trzeba miec solidny statyw i montaz wysokiej klasy, aby to dzialalo przyzwoicie przy powerach > 50-60x = koszty i niepraktyczne,

- na dluzsza mete zaczelo mi brakowac spontanicznosci obserwacji, BT to jest bardziej T niz B.

 

Dlatego tak fajna koncepcja jest np. proste 34x80, ktore jest troche gorsze optycznie niz BT na fabrycznych okularach, ale jednoczesnie poreczne i w pelni uzyteczne z podpartej reki. To jednak wartosc nie do przecenienia. A powiekszenie rzedu 30-40 to i tak domyslne dla 100tki BT. Dla wiekszych nic nie pobije wysokiej klasy refraktorow APO, ktore sa robione jednak w innym rezimie jakosciowym i to bezlitosnie widac na duzych powiekszeniach.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widac od razu, ze to SD dziala inaczej nie tylko brakiem AC, ale takze dzieki temu kontrastem. Wiecej w ramach tradycyjnego szkla ED osiagnac sie nie da, nastepny krok to juz fluoryt.

 

Gdybym mial wracac do katowki, to pewnie poszedlbym w 82mm SD, oszczedzajac na topowe okulary w zakresie powiekszen 25-60x. Krotsze niby pokazuja wiecej, ale to

i tak walka z aberracjami, drganiami i przede wszystkim kolimacja, wiec traci sie frajda/swoboda obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.