Skocz do zawartości

Crescent z miasta (Bortle 6), na dodatek przy Księżycu 90%...


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Są okolice pełni, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby chmury ustąpiły miejsca czystemu niebu ;) Tak się właśnie wczoraj we Wrocławiu stało, więc rozstawiłem sprzęt na przydomowym tarasie i odpaliłem sesję. Na pierwszy ogień poszedł Crescent, bo jest blisko zenitu, więc jestem w stanie wyłapać go między dachami sąsiednich budynków. Poza tym bardzo byłem ciekaw, co wyjdzie z modowanego aparatu w takich warunkach jak u mnie na południu Wrocławia (standardowo - Bortle 6, a wczoraj dodatkowo w gratisie - Księżyc oświetlony w 90%). I wg mnie wyszło całkiem nieźle, mimo niewielkiej ilości materiału - niestety dach budynku naprzeciwko nieubłaganie wymusił koniec crescentowej części sesji.

 

Technikalia:

Canon 1100D mod @ ISO 800, SW ED 80 + FF/FR 0,85x, EQ5 z napędem OnStep, 83 x 60 s, automatyczny dithering w RA co 10 klatek, oraz ręczny w Dec co 30 klatek, 30 flatów przy użyciu tabletu wyświetlającego ekran mniej-więcej w kolorze tła nieba. Stackowanie w DSS, rozciąganie i obróbka w Siril, kosmetyka w GIMP, opis w ASTAP (DWB to katalog Dickel-Wendker-Bieritz - rejonów HII w kompleksie gwiazdotwórczym Cygnus X). Ktoś wie, co to za obiekt, ten który zaznaczyłem dwoma czerwonymi kreskami? Wygląda jak galaktyczka, ale ani Sky Safari, ani ASTAP, ani Stellarium niczego tam nie pokazuje...

 

Autosave-crop-bkg-unband-stretch.thumb.jpg.88d84aa9d3bc407cea074b6b4c27a41b.jpg

 

 

Autosave-crop-bkg-unband-stretch-opis-ASTAP-obiekt.thumb.jpg.174670cb8d58fea8fadc4418f4a4af9b.jpg

 

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr K. napisał:

Ktoś wie, co to za obiekt, ten który zaznaczyłem dwoma czerwonymi kreskami? Wygląda jak galaktyczka, ale ani Sky Safari, ani ASTAP, ani Stellarium niczego tam nie pokazuje...

 

 

Baza SIMBAD pokazuje to jako: Emission-line Star, obiekt skatalogowany jako Gas-Star Complex:

 

GSC 03151-00990

 

Można zobaczyć na Aladin Sky Atlas (ja używam Aladin-light on-line). Niżej zrzuty ekranowe:

 

GSC_03151-00990.png.277725431d565a21733abece68232427.png

 

Emission-line_Star_GSC_03151-00990_a1.jpg.8555f4029a39a1c06bf7185132757ab9.jpg

 

Emission-line_Star_GSC_03151-00990_b.jpg.8e2f918001e74d393e4e819abbcc8886.jpg

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.