Skocz do zawartości
  • 0

Dlaczego tracę kolory zdjęcie saturna


Łukasz.C

Pytanie

Witam wziąłem wczoraj na cel  Saturna by zrobić mu fotkę, niestety zdjęcie wychodzi mi czarno-białem. Używam synty 8" program SharpCap . Podczas stakowania w Autostakkert już widać że obraz jest czarno biały, a przecież w sekcji colour mam zaznaczone auto detect. Czy to wina materiału (za mało klatek) czy wina samego obiektu czyli saturna? Parę dni wcześniej robiłem fotkę Jowisza i wszystko było ok

Jowisz!!!.png

saturn2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

A może w SharpCap masz zaznaczoną rejestrację czarno-białą? Na podglądzie widać kolor ale rejestruje się bw. Tam chyba  jest taka możliwość ustawienia protokołu/jakości Y800?

W ustawieniach  SharpCap colour space mam ustawione domyślnie rgb24 , a ten protokół to nawet nie wiem gdzie się to ustawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Łukasz.C napisał:

W ustawieniach  SharpCap colour space mam ustawione domyślnie rgb24 , a ten protokół to nawet nie wiem gdzie się to ustawia

Jaką masz kamerę?

 

W RGB24 to sterownik kamery debayeryzuje obraz, więc co prawda jest on od razu kolorowy (i zapisuje się z takimi ustawieniami, jakie masz na podglądzie - w sensie gamma/jasność/kontrast), ale za to raczej na pewno używany jest jak najprostszy i jak najszybszy algorytm, więc efekty są takie sobie. W przypadku "normalnych" kamer astro lepiej używać RAW8 albo RAW16 i debayeryzację zrobić później, np. w trakcie stackowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jaką masz kamerę?

 

W RGB24 to sterownik kamery debayeryzuje obraz, więc co prawda jest on od razu kolorowy (i zapisuje się z takimi ustawieniami, jakie masz na podglądzie - w sensie gamma/jasność/kontrast), ale za to raczej na pewno używany jest jak najprostszy i jak najszybszy algorytm, więc efekty są takie sobie. W przypadku "normalnych" kamer astro lepiej używać RAW8 albo RAW16 i debayeryzację zrobić później, np. w trakcie stackowania.

Moja kamera to klon ZWO ASI120 MM, czyli raw 16 ustawić. Gdzie w autostakkerze robi się debayeryzację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, Łukasz.C napisał:

Moja kamera to klon ZWO ASI120 MM

Chyba raczej MC, MM to kamera mono - ale to by wyjaśniało brak koloru ;)

 

51 minut temu, Łukasz.C napisał:

czyli raw 16 ustawić

Jak nagrywasz planety, to wystarczy RAW8 - pliki będą mniejsze i kamera powinna wypluwać więcej klatek na sekundę.

 

53 minuty temu, Łukasz.C napisał:

Gdzie w autostakkerze robi się debayeryzację?

U góry w menu "Color"; domyślnie powinien być zaznaczony automat, ale możesz sobie zmienić na mono (jak masz kamerę mono), RGB (jeśli stackujesz obrazy już zdebayeryzowane - czyli np. jakbyś w SC wybrał tryb RGB24), albo ręcznie możesz wybrać odpowiedni wzór maski, jeśli program z jakichś przyczyn sam tego nie ogarnia (w twoim przypadku powinno być chyba GRBG).

I jeszcze po prawej, w "Stack options" (nad tymi okienkami, gdzie wpisujesz ile/jaki procent klatek stackować) możesz wybrać, czy chcesz zapisać wynik w kolorze czy mono - jak klikniesz ten taki prostokącik na lewo od formatu zapisywanego pliku, to będziesz mógł zmienić, czy chcesz wymusić RGB, czy program ma wybrać automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, po paru testach muszę przyznać że debajeryzowanie daje efekt , szczególnie w pippe ( chyba że znacie lepsze programy z taką funkcją ). Tym razem filmik nagrany w raw8 .avi i wyszło tak za pierwszym razem, niestety seeing był kiepski wszystko falowało od wilgoci

mars3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.