Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4 4GB


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Swoich sprzedawać nie zamierzam, ale przychodzę z poradą: Jeżeli nie zamierzasz używać zewnętrznego SSD, to przy aktualnych cenach kart SD nie ma sensu chodzić poniżej 64GB, a najlepiej to trochę dołożyć do 128GB. Jeżeli zamierzasz używać zew. SSD to rozważ używanie go jako dysku systemowego, malinki 4B pozwalają już na to bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, beny said:

Co do SSD na malinie to ja poszedłem dalej i kupiłem obudowę która umożliwia podpięcie NVME :) https://botland.com.pl/obudowy-do-raspberry-pi-4b/17273-obudowa-do-raspberry-pi-4b-aluminiowa-z-wentylatorem-argon-one-m2-szara-5904422328597.html

 

O, ciekawe, ja mam coś takiego do mojej domowej malinki: https://shop.inux3d.com/en/home/44-the-terrapi-alpha.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stfn napisał:

Swoich sprzedawać nie zamierzam, ale przychodzę z poradą: Jeżeli nie zamierzasz używać zewnętrznego SSD, to przy aktualnych cenach kart SD nie ma sensu chodzić poniżej 64GB, a najlepiej to trochę dołożyć do 128GB. Jeżeli zamierzasz używać zew. SSD to rozważ używanie go jako dysku systemowego, malinki 4B pozwalają już na to bez problemów.

Co do pamięci jeśli RPI4 będzie używane na świeżym powietrzu to warto zainwestować w SanDisk z serii Extreme Pro jedyne które w zimie wytrzymywały. Nie wiem natomiast jak wygląda sytuacja ze wsparciem rozmiaru, teoretycznie powinno RPI4 obsługiwać karty do rozmiaru 2TB, 128GB powinno działać bez problemu ale nie testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, stfn said:

Swoich sprzedawać nie zamierzam, ale przychodzę z poradą: Jeżeli nie zamierzasz używać zewnętrznego SSD, to przy aktualnych cenach kart SD nie ma sensu chodzić poniżej 64GB, a najlepiej to trochę dołożyć do 128GB. Jeżeli zamierzasz używać zew. SSD to rozważ używanie go jako dysku systemowego, malinki 4B pozwalają już na to bez problemów.

Dzięki za poradę :) Myślałem o 32GB, bo taka jest zalecana wielkość na stronie Astroberry. W sumie 64GB nie jest wiele droższy a będzie spokojna głowa i pewnie więcej zdjęć pomieści zanim trzeba będzie skopiować. Chyba, że do zastosowań astro wypadałoby więcej?

 

@Jan Bielański ile pamięci RAM ma Twój Raspberry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Bentoq said:

Chyba, że do zastosowań astro wypadałoby więcej?

 

To zależy ile danych zbierasz podczas sesji i jak często zrzucasz je na swój komputer. System zajmuje kilka GB, więc przy karcie 64GB zostaje wolnego miejsca na zdjęcia około 55GB (piszę z pamięci). Jeżeli Ci tyle będzie wystarczyć na sesję albo dwie to bierz 64GB :)

 

Ja używam astroberry do wszystkich swoich astro sesji, więc jak coś to się pytaj, bardzo chętnie pomogę.

 

Jeszcze dorzucę jedną rzecz, rozważ kupno tego: https://botland.com.pl/moduly-rtc/3790-modul-rtc-ds3231-i2c-zegar-czasu-rzeczywistego-5904422373788.html Dzięki temu RPi będzie pamiętać datę i godzinę po wyłączeniu zasilania, nie będziesz musiał ich ustawiać na każdej sesji, dużo ułatwienie i wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, stfn said:

 

To zależy ile danych zbierasz podczas sesji i jak często zrzucasz je na swój komputer. System zajmuje kilka GB, więc przy karcie 64GB zostaje wolnego miejsca na zdjęcia około 55GB (piszę z pamięci). Jeżeli Ci tyle będzie wystarczyć na sesję albo dwie to bierz 64GB :)

 

Ja używam astroberry do wszystkich swoich astro sesji, więc jak coś to się pytaj, bardzo chętnie pomogę.

 

Jeszcze dorzucę jedną rzecz, rozważ kupno tego: https://botland.com.pl/moduly-rtc/3790-modul-rtc-ds3231-i2c-zegar-czasu-rzeczywistego-5904422373788.html Dzięki temu RPi będzie pamiętać datę i godzinę po wyłączeniu zasilania, nie będziesz musiał ich ustawiać na każdej sesji, dużo ułatwienie i wygoda.

 

8 minutes ago, malebranchi said:

indexy do plate solvera zajmują ok 32gb

 

No to myślę, że 64GB minimum, a najlepiej 128GB.

 

A co do zegara czasu, dzięki za hint!

Na pewno skorzystam z pomocy, jak już zacznę przygodę z astroberry :)

Na forum widzę, że wątek ma 53 strony, trzeba będzie się przekopać.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, malebranchi napisał:

indexy do plate solvera zajmują ok 32gb

To chyba wszystkie możliwe ?

Indexow ściąga się tyle, ile potrzebuje setup. Ja dla EDka ściągnąłem max 4Gb i nigdy nie miałem problemu z plate solve. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.