Skocz do zawartości

Vixen LV 5mm


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch dni jestem posiadaczem okularu Vixen LV 5mm :banan: i chciałbym sie krótko podzielić pierwszymi wrażeniami. Wczesniej do planet używałem plossla Antaresa 6mm i przesiadka na lantana jest jak przesiadka z malucha do Mercedesa :szczerbaty:

Okular dotarł do mnie ładnie zapakowany z dwiema zaślepkami. Jest doskonale wykonany, gwint filtrowy jest poprostu idealny. Na soczewkach widac niebiesko- zielono- bordowe warstwy.

Na pierwszy ogień poszlo Słońce z folią Baadera i filtrem Continuum. Obraz jest niemal idealnie ostry. Bardzo dobrze widać granulacje.

Następna była Wenus w dzień wraz z przesłoną z przodu teleskopu. Obraz ładny i zaskakująco ostry jak na obserwacje w dzień.

No i próba na Jowiszu, obraz niesamowity. Na pierwszy rzut oka uwage zwracała Wielka Czerwona Plama która była widoczna bardzo wyraznie, jak nigdy wczesniej.

Próbowałem też Marsa nad ranem, ale seeing nie pozwalał na zobaczenie czegoś konkretnego.

W obrazie nie zauważyłem żadnych sladów aberracji, nie widać także nieostrosci na brzegach, ale byc może wyjdzie to w dalszych obserwacjach.

Jedyna wada to pole widzenia ktore wynosi 45 stopni.

To tak po krótce, mam nadzieje ze dalsze obserwacje pozwolą na dalsze wnioski.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jedyna wada to pole widzenia ktore wynosi 45 stopni."

 

Rzeczywiście pole jest ciut za małe co pozostawia mały niedosyt ale przecież przy pow. rzędu 200X nie to się liczy najbardziej, a poza tym dla wybrednych :D Vixen oferuje serię LVW :notworthy: (tu już niema na co ponarzekać, oprócz ceny). Ja również jestem zadowolony z mojego LV5mm. Niestety brakuje mi porównania do innego krótkoogniskowca.

 

Pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

chcialbym podzielic sie wrazeniami z ogledzin zewnetrznych dwoch Vixenow: LVW22 i LV9.

Na pierwszy rzut oka sprawiaja bardzo dobre wrazenie, a potem jest juz coraz lepiej :-)

Solidne, pieknie wykonane i co najwazniejsze - LER 20mm - co pozwala (bez gumy! :D ) na swobodne objecie pola w okularach na nosie.

Ta, tak - bez gumy lepiej :szczerbaty:

 

Mam nadzieje, ze pogoda sie poprawi i pozwoli na prawdziwy test.

 

Zalaczam fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.