Skocz do zawartości

Stakowanie w PIX - zagadka


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Pewien czas temu porzuciłem stakowanie w DSS na rzecz PIX-a. W  wersji 1.8.9 w PIX dostępny jest dość zgrabny "batchowy" skrypt do stakowania klatek. Skrypt to taki kombajn, w którym połączono całą sekwencję PIX-owego stakowania.

 

PIX_WBP.png.1448f632a8147193f9d4ebdf5d4c3bfe.png

 

Dziś zestakowałem sobie zebrany materiał Ha i otrzymałem takiego master lighta. Materiał jak każdy inny, niczego szczególnego w nim nie widzę, a efekt iście kosmiczny. ;)

 

masterLight_BIN-2_4144x2822_EXPOSURE-360.00s_FILTER-H_mono.thumb.jpg.64f2d3e2ea22466063bbe50d1e6c9861.jpg

 

??? - zadałem sobie pytanie. Pierwszy raz coś takiego widzę. Przejrzałem wszystkie pojedyncze klatki i nie ma na nich ani śladu takich artefaktów. W czym więc problem?

Już chciałem pytać na tym forum, ale zawziąłem się. Rozwiązanie zagadki zajęło mi jakąś godzinę - na razie rozwiązania nie podaję. ;)

Być może ktoś już zetknął się z podobnym problemem i zna odpowiedź. Jestem ciekaw. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lkosz napisał:

lighty były nieprawidłowo stabilizowane lub część odwrócona po flipie?

 

Nie wiem, co to znaczy "lighty nieprawidłowo stabilizowane". Wszystkie klatki były zebrane po tej samej stronie południka (bez flipa).

Powiem co "odkryłem".

 

PIX w WBP ma dla stakowania lightów opcję "Linear defects correction", gdzie domyślnym ustawieniem jest "Columns and rows".

 

LinarDefectsCorrection.png.51a5c4e7ea9e6436e653beb88c80772d.png

 

 

Do tej pory materiał narroband zbierany na APO stakowałem z takimi domyślnymi ustawieniami i nie było problemu. Tym razem stakowałem materiał z Newtona, choć kamera ta sama. I na różnych materiałach uzyskuję ten sam efekt pasów pionowych. Sprawdziłem, że po ustawieniu typu korekcji na "Rows" problem zniknął. Więc wynika on z korekcji po kolumnach. Zupełnie nie wiem dlaczego i z czego może to wynikać. Może ktoś zna wyjaśnienie przyczyny?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.