Skocz do zawartości

Mgławica Jaskinia vdB152 - ponowna obróbka


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica Jaskinia jej katalogowa nazwa to vdB152 / Barnard 175.

Obiekt: vdB152 / Barnard 175 / LBN 531 / Ced 201
Gwiazdozbiór: Cefeusz [Cepheus]
Montaż: iOptron CEM60-EC
Teleskop: TeleVue NP127is
Akcesoria: QHYCCD QHYCFW3-L / QHYOAG-M
Filtry / ekspozycja:
- Baader CMOS Optimized R 24x300s
- Baader CMOS Optimized G 24x300s
- Baader CMOS Optimized B 28x300s
Całkowita ekspozycja: 76x300s -> 6h 20min
Kamera: QHYCCD QHY600M
- Temperatura kamery: -15C
- Inne parametry: Mode: 1 / Gain: 56 / Offset: 40
Obróbka zdjęcia: PixInsight

Data: 25,26,27.08.2022

 

Ponowna obróbka materiału z powodu kompletnego braku możliwości zebrania nowego (chmury, śnieg i błoto).

W obróbce zdjęcia skupiłem się na samej mgławicy bez gwiazd:
- usunąłem gwiazdy ze zdjęcia (starxterminator)
- rozbiłem zdjęcie bez gwiazd na kanały R,G,B,L
- obróbka na krzywych
- złożyłem zdjęcie RGB + L nałożone na całość
- poprawiłem barwy na negatywie (pyły w kolorze stalowym / metalicznym zamiast niebieskiego)
- wstawiłem gwiazdy jako ~((~starless)*(~stars))
- drobne porządki (noisexterminator)

- rozplot (dekonwolucja) wykonana z pomocą BlurXTerminator
Efekt:

vdB152_RGB_24_24_28x300s_Binning2x2_Reprocessing_BXT.thumb.jpg.107f24902d18d0aa063623e921c8a110.jpg

 

 

Edytowane przez Jan Bielański
Poprawki
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie te przebarwienia zielone w tle, to byłoby super, fotka zyskuje zupełnie inny odbiór. Nadal w poprawionej wersji jest zieleń na mgławicy. 
Na szybko taka obróbka na kolanie z mojej strony, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko: 
 

vdB152_RGB_24_24_28x300s_Binning2x2_Reprocessing.jpg.b1c08156089744ee7654d9f1be53aa16_mod.thumb.jpg.fe7cc1d626e5ab9f4432653e1c367a9a.jpg

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że po złożeniu kanałów DBE załatwiłbym tutaj sprawę. Ja jadę wg tego tutoriala: https://youtu.be/eB0J4-O5WUQ

Ewentualnie przed złożeniem na każdy kanał osobno DBE jeśli masz to przebarwienie zielone widoczne od razu po stackowaniu. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał:

Ja tylko dodam że Mgławica Jaskinia, lub Grota, zależy jak kto tłumaczy to SH2-155

Tutaj Stellarium wprowadziło mnie w błąd, bo dla vdB152 (Wolf's Cave Nebula*) podaje polską nazwę jako Mgławica Jaskinia.

* - też nie jestem pewien czy podawana angielska nazwa Wilcza Jaskinia / Jaskinia Wilka też jest poprawna.

Edytowane przez Jan Bielański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie poprawione z wykorzystaniem BlurXTerminator (wstawione również pierwszym poście).

Samo narzędzie bardzo fajne ale również bardzo łatwo wpaść w pułapkę w postaci artefaktów.

Podczas wykorzystania zauważyłem ze bardzo przydaje się PSFImage (https://www.skypixels.at/pixinsight_scripts.html#PSF),

aby wyznaczyć 'PSF diameter' dla algorytmu BlurXTerminator, drugi parametr 'Sharpen Nonstellar' już trzeba ustawiać na podglądzie.

Stellar Adjustment jak dla mnie działa bardzo dobrze na domyślnych ustawieniach.

vdB152_RGB_24_24_28x300s_Binning2x2_Reprocessing_BXT.thumb.jpg.7a859b271f37fbd812de27d9115d81a5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.