Skocz do zawartości

Noktowizor P8079HP grade A w astronomii, czyli jak zobaczyć więcej pod zaświetlonym niebem?


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu przeczytałem informację o możliwości zastosowania noktowizora w astronomii. Natrafiłem na wpis a później na stronę kolegi @midimariusz (https://midimariusz.home.blog/2019/11/02/jak-skutecznie-zwiekszyc-mozliwosci-teleskopu-system-eev-p8079hp/), poczytałem na cloudynights i zakupiłem noktowizor P8079HP A grade. Tylko noktowizor w jakości A grade nadaje się do obserwacji astronomicznych. Inne produkują słabe obrazy zawierające artefakty. 

 

Następnie zamówiłem do niego oprawę z możliwością założenia filtrów 2". Z przejściówką 2"/1.25" można też stosować filtry 1.25". 

 

Dziś ten zestaw trafia na giełdę. 

 

Obserwacje z użyciem noktowizora to zupełnie inna bajka niż klasyczne obserwacje wizualne. Być może bajka nie akceptowalna dla części osób przyzwyczajonych do klasycznych obserwacji wizualnych. 

 

Jednak stosując NV nawet w stosunkowo małej aperturze widać znacznie więcej niż klasycznie. Więcej, ale zupełnie inaczej. Nie chodzi mi tu o zielony kolor, a raczej o sposób prezentacji obrazu, jego zniekształcenia. Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. 

 

Kolega @midimariusz pięknie opisuje na swojej stronie zarówno budowę tego trójkaskadowego noktowizora pierwszej generacji jak i swoje obserwacje. 

 

Mariusz obserwuje zwykle pod znacznie ciemniejszym niebem niż moje. Ja obserwuję stosując NV w warunkach podmiejskiego zaświetlenia (mam wokół wielkie osiedle bloków, są tu również domy jednorodzinne i gospodarstwa, gdzie ludzie często palą po prostu śmieci). Wydaje mi się, że zastosowanie NV w takich warunkach daje po lepsze efekty. Udało mi się zaobserwować w czasie rzeczywistym obiekty nieosiągalne przy użyciu klasycznych metod.

Obiekty, które są dostępne w wizualu w takich warunkach, wyglądają inaczej, noktowizor zwykle wydobywa szczegóły, jakie są normalnie niedostępne. 

 

Jednak prawdziwa uczta to zastosowanie filtra H-Alfa, ale o tym więcej będzie niżej. 

Również stosowanie filtra OIII poprawia nieco obraz niektórych obiektów. Ale po zakupie H-Alfa 7 i 12 nm inne filtry poszły do pudła. 

Różne filtry wąskopasmowe czy anty-light polution dają również efekty, ale ja skupiłem się na korzystaniu z filtrów H-Alfa. 

 

W skład zestawu wchodzą:

1. tuba noktowizora 

 

2. oprawa noktowizora z następującymi funkcjonalnościami:

a) nosek 2" umożliwia podłączenie do teleskopu. W takim użyciu NV zachowuje jak okular około 26mm. Stosowałem ten układ z refraktorem 102/460 (najczęściej), Newtonem 200/1000, Taurusem 300/1500, SCT10 i innych. 

b) wymiennie z noskiem 2" jest przejściówka do podłączenia dowolnego obiektywu M42. Zwykle, aby podłączyć obiektyw, trzeba tu dodać pierścienie pośrednie M42 - zależy pewnie od obiektywu (pierścienie nie są w zestawie).

Noktowizor działa trochę jak kamera - im jaśniejszy obiektyw czy teleskop, tym jaśniejszy obraz. 

Stosowałem różne obiektywy. Od 50mm/1.4 do 180mm/2.8 i inne ciemniejsze.

Największe wrażenie robiły na mnie obrazy z 50mm/1.4 oraz z 180/2.8. 

(widoczny na zdjęciach obiektyw foto nie wchodzi w skład zestawu) 

c) nosek 2" umożliwia wkręcenie filtra 2" oraz poprzez przejściówkę 2/1.25" filtrów 1.25" (przejściówka nie wchodzi w skład zestawu) 

d) do obu podstaw NV można dokręcić dovetail (na dołączonych zdjęciach widać po dwie dziurki na boku podstaw - to otwory nagwintowane pod dovetail) i wieszać zestaw na siodełku. Dovetail zdążyłem pożyczyć komuś i... szczerze mówiąc nie wiem gdzie obecnie przebywa. 

 

3. Do zestawu dodaję dedykowane źródło zasilania i ładowarkę.

 

Uwagi praktyczne:

1. Nigdy nie podłączaj zasilania w ciągu dnia czy też w pokoju gdzie pali się światło. Zasilanie można podłączyć tylko i wyłącznie nocą lub w ciemni gdzie nie źródeł światła. W przeciwnym razie noktowizor zostanie zniszczony. 

Jeśli słabe światło pali się w sąsiednim pokoju ale nie pada bezpośrednio na noktowizor powinno być OK. 

2. Nigdy nie kieruj noktowizora na jasne światło, podobno może to zniszczyć NV. 

3. Noktowizor nieźle sprawdza się w jasnych teleskopach, ale daje radę i w F10. Np mgławica w Orionie wygląda spektakularnie w SCT8 z filtrem H-Alfa. 

4. Stosowałem filtry H-Alfa 7mm i 12mm. Pięknie wydobywają one obiekty świecące w wodorze jak Rozeta, California (jest olbrzymia!), Pacman, Ameryka, Serce i Dusza, Koń i Płomień i mnóstwo innych. Te obiekty obserwowałem ze swojego zaświetlonego podwórka a testowo, niektóre również przez okna dachowe czy też balkonowe.

Interesujące jest przeglądanie nieba i po prostu odkrywanie, że w H-Alfa świeci jakiś obszar, a następnie porównywanie jak to wygląda w wizualu. Pamiętam, że zdziwiłem się, jak mocno świeci dolny obszar Woźnicy.

Niektóre obiekty są rozległe jak California, Serce czy Dusza. Najlepiej obserwowało wyglądały w obiektywie 180mm/2.8. Także Rozeta wyglądała tu najlepiej. 

Niektóre obiekty świecą bardzo słabo - można je wykryć jako zmianę natężenia światła w polu ekranu noktowizora. 

5. Jeśli chodzi o obiektywy, to im jaśniejszy, tym lepiej. Niesamowicie wygląda niebo w obiektywie 50mm czy 180mm. Widać każdy śmieć na orbicie. Jako ciekawostkę dodam, że bawiłem się kiedyś, gdy byłem mocno przeziębiony w odnajdywanie galaktyk w Lwie z użyciem obiektywu 2.8/180 ale uwaga... przez zabrudzone po zimie okno dachowe. Okno było oczywiście zamknięte. Kilkanaście galaktyk zaliczyłem w ten sposób. 

6. Noktowizor sprawdza się również na łonie natury. Szkoda, że jest dość długi i ciężki, bo gdyby było inaczej można by było przerobić go na 'czołówkę' i trenować nocne biegi po lesie. 

7. Należy go przechowywać w suchym i ciepłym miejscu, w przeciwnym wypadku podobno się degraduje. 

 

Cena 1700zł

 

Zachęcam do negocjacji. 

 

nv01_1524x1214.jpg.797de7c26b97b04af83d593df20eadb2.jpg

 

nv02_1030x967.jpg.c67e491417aa16706c539a89c4872830.jpg

 

nv03_900x1006.jpg.b67850542f903ff7e9f8eba301c1be27.jpg

 

nv04_1200x1200.jpg.aa63ab4e1e1ffd59c9ce645cfb45a7aa.jpg

 

nv05_1490x1064.jpg.af3317dee5b6156bba6e135df9f2c2cd.jpg

 

nv06_1159x1599.jpg.77bd6f46a51f4d827451edb4cbe2b480.jpg

 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zestawu dochodzi obiektyw 1:3.3 200mm M42. To całkiem jasny obiektyw i przyzwoita ogniskowa. Ma zablokowane przesłony, jest dedykowany do noktowizora. 

Czyli w tej chwili mamy w pełni funkcjonalny noktowizor, od razu gotowy do pracy. 

Po odkręceniu obiektywu i nakręceniu noska 2" możemy oglądać niebo w teleskopie. 

 

Dwie przykłdowe fotki wykonane przez okno balkonowe w czasie deszczu i przy mocnej mgle. Fotki wykonane telefonem z ręki. Obrazy w rzeczywistości są dużo lepsze. 

 

Za stosunkowo nieduże pieniądze mamy całkiem przyzwoity sprzęt do różnych zastosowań. 

 

p01_1151x1433.jpg.18e0c7df6a3922f7e55efd9dc704a930.jpg

 

p02_1200x1510.jpg.397e673e6e4893b57fc3993caabffbe4.jpg

 

p03_994x1543.jpg.adef49196842762e59b1ce52af4ffb78.jpg

 

p04_978x978.jpg.d6b0430fea554e30b32f9f8377f1e60c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.