Skocz do zawartości

Kanaryjski Orion 135mm


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, .zombi. napisał(a):

Jest już całkiem fajnie teraz to kwestia gustu - ja bym jeszcze przygasił gwiazdy i przesuną kolor od purpury do czerwieni eksponując piękne brązy:

Tak jak już pisałem, jedna z moich zasad to zrobienie dobrej kalibracji kolorów SCC i nie zmienianie już później balansu, tak żeby jak najwierniej oddać kolory. Kombinowałem wcześniej ze zmianami kolorów, właśnie ku czerwieni, bo myślałem, że coś jest nie tak i wodór powinien być czerwony, ale po zrobieniu researchu okazało się, że jest to poprawny kolor w tych mgławicach. Kusi taka wersja jak zaprezentowałeś (jeśli chodzi o kolorystykę), ale jednak trzymam się poprawności kolorów.

 

7 godzin temu, .zombi. napisał(a):

Sprawdź też co to tam Ci się zarejestrowało w zaznaczeniu bo pierwszy raz widzę.

W lipcu 2022 ktoś już poruszał ten temat:

Wniosek chyba był taki, że to zmienna pulsująca, a obwarzanek to rozogniskowany blask w podczerwieni.

Ale dzięki za zauważenie, bo w sumie nigdy nie wiadomo co się w kadrze trafi ;)

 

Edytowane przez Przemotar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemotar napisał(a):

jedna z moich zasad to zrobienie dobrej kalibracji kolorów SCC

 

Bardzo dobra zasada ! Pamiętnej jednak że główny wpływ na kolorystykę zdjęcia ma jednak prawidłowa neutralizacja tła które właściwie w tym kadrze w referencyjnej formie nie występuje wiec sam rozumiesz jakie ma to konsekwencje.

 

Co do prawidłowości koloru purpurowego to nie jest tak że on jest nieprawidłowy bo jest to delikatny stosunek między Ha a Hb który znów zależy od prawidłowego odwołania do tła - sam zresztą widzisz że co wersja to bardziej lub mniej czerwona Ci wyszła - po prostu jeżeli wolisz purpurową to tonuj saturacje bo zęby bolą ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, .zombi. napisał(a):

 

Co do prawidłowości koloru purpurowego to nie jest tak że on jest nieprawidłowy bo jest to delikatny stosunek między Ha a Hb który znów zależy od prawidłowego odwołania do tła - sam zresztą widzisz że co wersja to bardziej lub mniej czerwona Ci wyszła - po prostu jeżeli wolisz purpurową to tonuj saturacje bo zęby bolą ;) 

Czerwona mi wyszła właśnie jak sztucznie podciągnąłem hue różowego do czerwieni :) Bez zmian balansu kolorów po SCC zawsze miałem róż. Z tym tłem to też się zastanawiałem czy da się je tutaj dobrze złapać skoro chyba wszędzie są tu pyły, ale testowałem pobieranie tła z kilku różnych miejsc i kolory zawsze wychodziły te same. I teraz mam zagwozdkę czy na pewno kolory są dobre skoro nie mam 100% pewności że da się tutaj dobrze złapać tło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Przemotar napisał(a):

I teraz mam zagwozdkę czy na pewno kolory są dobre skoro nie mam 100% pewności że da się tutaj dobrze złapać tło 

 

Ja bym zaryzykował stwierdzenie że na pewno nie są, jest to tylko takie mniej lub bardziej trafne przybliżenie - generalnie o prawdziwe tło jest ciężko poza kilkoma dziurami (Hubble Ultra Deep Field) nawet w miejscach gdzie wydaje się ze jest czarno cos bruździ, chociaż by IFN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.