Skocz do zawartości

Kanaryjski Orion 135mm


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny kadr i świetny materiał (10 godzin  pod niezłym niebem). Gratuluję pogodnego nieba i samej wyprawy.

 

Nie chciałbym być jakimś marudą ale to zdjęcie w moim subiektywnym odczuciu nie pasuje mi w żadnym aspekcie. Odszumione stanowczo za bardzo (widać np. w detalach - w głowie konia czy płomieniu, ale i samej Pętli Barnarda). Gwiazdki są spuchnięte i mają obwódki. Co do przepaleń to myślę, że praca na selektywnych maskach mogłaby tutaj pomóc. Na koniec kolorystyka - całkiem nie moja, ale jak mówię to tylko moja opinia. Jakoś dużo bardziej przekonuje mnie podejście takie jak np. u @jolo:

2021-03-02-Orions-Belt.jpg

 

Jeśli chcesz manipulacji na swoim zdjęciu to daj proszę stack. Może być w dziale "bawimy się materiałem".

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MaPa napisał:

Zobacz czy nie mógłbyś wydobyć trochę więcej szczegółów z najjaśniejszych partii Mgławicy Oriona.

Niestety, najjaśniejsze partie M42 mam przepalone i nic stamtąd nie wyciągnę.


 

12 godzin temu, Tuvoc napisał:

Nie chciałbym być jakimś marudą ale to zdjęcie w moim subiektywnym odczuciu nie pasuje mi w żadnym aspekcie. Odszumione stanowczo za bardzo (widać np. w detalach - w głowie konia czy płomieniu, ale i samej Pętli Barnarda). Gwiazdki są spuchnięte i mają obwódki. Co do przepaleń to myślę, że praca na selektywnych maskach mogłaby tutaj pomóc. Na koniec kolorystyka - całkiem nie moja, ale jak mówię to tylko moja opinia. Jakoś dużo bardziej przekonuje mnie podejście takie jak np. u @jolo:

 

Może z odszumianiem faktycznie można by było jakoś lepiej podziałać. Obwódki na gwiazdkach opisałem wyżej - taki efekt mam na zdjęciach z tego Samyanga po zastosowaniu BlurXTerminatora (sprawdzałem również na starych zdjęciach, i na f2.0 i na f2.8 i efekt ten sam). Balans kolorów ustawiałem przez Spectrophotometric Color Calibration i później już nie grzebałem w kanałach tylko podciągnąłem saturację i wyciągałem materiał (równo każdy kanał), więc kolorystykę zostawiłem taką jaka mi wyszła z kalibracji kolorów. Czy wynika z tego, że SCC działa u mnie źle albo wymaga jeszcze jakiś poprawek? Sam się zastanawiałem czy może coś w procesie robię nie tak (bo osobiście wolałbym mieć wodór w kolorze czerwonym a nie różowym, ale chciałbym żeby to wynikało z balansu koloru na całym obrazku). I nadal nie wiem jaki jest poprawny kolor wodoru - czerwień czy róż. Wrzucam niżej stacka. Gdyby ktoś podzielił się metodą jak popracować jeszcze na kolorach tak żeby po SCC były jeszcze poprawniejsze (o ile to kwestia poprawności a nie "kolorowania" pod siebie) to byłbym wdzięczny
 

 

12 godzin temu, .zombi. napisał:

 

Wydaje mi się że lepiej było jednak przymknąć trochę ten obiektyw no ale tego już nie zmienisz za to myślę że po odpoczynku warto by było podejść do materiału nieco delikatniej, ta wersja jest jak ociekająca miodem baklawa.

Robiłem wcześniej na przymkniętym do f2.8 i wielkiej różnicy nie widzę. Jedyny minus jaki zauważyłem to ta "klepsydra" na jaśniejszych gwiazdach zamiast spajków (chociaż na f2.8 bliżej brzegów też robiły mi się takie wcięcia. Tutaj na materiale z początku 2022: https://astropolis.pl/uploads/monthly_2022_05/orion.jpg.b309a45983ea6baeee377b6cbec375c2.jpg ). Więc jest to pewien kompromis - dwa razy więcej sygnału kosztem trochę gorszych niektórych gwiazd. Chyba, że jest coś jeszcze o czym nie wiem - to chętnie się dowiem.

Odnośnie ociekającej miodem baklawy - mógłbyś doprecyzować co masz dokładnie na myśli? Domyślam się, że chodzi o zbyt dużą saturację? Czy kwestia również kolorów lub zbyt mocnego wyciągnięcia?

 

Dzięki za te opinie. Chętnie dowiem się więcej, bo wierzę, że pomoże mi to poprawić workflow obróbki.

 

@Tuvoc @sidiouss, proszę, oto stack:

 

Link do stacka (po cropie):

https://drive.google.com/file/d/1e0DZCKGN3SWpvkVRjjzcB11kHvNPpw9t/view?usp=sharing
Stack po cropie i usunięciu LP:
https://drive.google.com/file/d/1hxSbg73fYYboHzetmSckJwPuSa692kfX/view?usp=sharing

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemotar napisał:

mógłbyś doprecyzować

 

Zdjęcie jest przesaturowane i przekontrastowane, obrobione ogólnie bez dbałości o szczegóły i wygląd w rozdzielczości która sam zdecydowałeś się zaprezentować - trochę wygląda jak po użyciu funkcji equalize.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, .zombi. napisał:

 

Zdjęcie jest przesaturowane i przekontrastowane

Chętnie się dowiem jak zrobić to lepiej. Próbowałem robić mniejszy kontrast ale wtedy zanikają te delikatniejsze struktury, wydaje mi się, że to wybór kompromisów.

 

46 minut temu, .zombi. napisał:

 

obrobione ogólnie bez dbałości o szczegóły i wygląd w rozdzielczości która sam zdecydowałeś się zaprezentować - trochę wygląda jak po użyciu funkcji equalize.

Wrzuciłem w pełnej rozdzielczości żeby nie ukrywać ewentualnych niedoróbek i dać do wglądu jak najwięcej informacji o rzeczach, które można ewentualnie naprawić. Sam zdjęcie oglądam raczej na pełnym obrazku, a nie na przybliżeniu, ale fajnie też dać sobie czasami zooma i popatrzeć na coś w powiększeniu - więcej szczegółu będę miał na średniej jakości wysokiej rozdzielczości niż na lepszej jakości niskiej rozdzielczości. To, że wrzucam w pełnej rozdzielczości nie oznacza, że jakość mniejszych obiektów będzie taka jak przy zdjęciach z dłuższych ogniskowych (ale może nie to masz na myśli)
Jakie szczegóły masz na myśli jeśli chodzi o brak dbałości? Jeśli będę wiedział, gdzie nie zadbałem o szczegóły to będę wiedział na co następnym razem zwrócić uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Przemotar napisał:

wydaje mi się, że to wybór kompromisów

 

Ja tu się nie stawiam w pozycji wyroczni, są to moje osobiste, subiektywne odczucia którymi możesz lub nie się pokierować. No i  więcej nie znaczy lepiej - zawsze jest jakiś.

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnąłem się kilka kroków, trochę lżej wyciągnąłem krzywymi i mniej przyciemniłem cienie. Do tego zmieniłem róż wodoru na czerwień (znacznie bardziej podoba mi się wersja czerwona - nie wiem jak jest poprawnie).

Napiszcie czy jest lepiej czy waszym zdaniem nadal jest za duża saturacja i kolory są za kolorowe.

 

 

hue2_blend_sreduced_sat010_res50.thumb.jpg.482294325c2381ead1bdaa115c546399.jpg

 

I wersja starless:

 

sat025_hue2_res50.thumb.jpg.cc73ddc4fda9b1a608cf6c42b0ea457f.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karp_killer napisał:

Ze wszystkich wersji najbardziej podoba mi się oryginał, bo jest bez resize i można się rozejrzeć po okolicy. 
Wszystkie następne w tym wątku:

 

image.gif.3c685e975b648f74f5076c7b9bf2c9ec.gif

Jak widać wszystkim nie dogodzisz, ale cieszy mnie, że jednak ktoś woli fullsize :) Też wolę widzieć fotki w fullsize i mieć tę możliwość ewentualnego wyłapywania jakiś szczegółów na przybliżeniu (nawet jak jest szum albo jakieś wady) niż nie mieć takiej możliwości.

 

Niestety, popatrzyłem bliżej na tę wersję z czerwonym i zauważyłem, że w miejscach gdzie jest przejście z czerwieni np. do niebieskiego rozjechał się kolor i brzydko to wygląda (nie widać tego bez przybliżania). Z tego powodu postanowiłem wycofać się z selektywnego zmieniania różu na czerwień i wróciłem do wersji bez kombinowania z kolorami. Mimo, że wyciągałem znowu równo na wszystkich kanałach, to tym razem nie wyszedł mi taki róż jak poprzednio - nie wiem z czego to wynika, ale muszę dojść do tego skąd brał mi się ten pojazd w róż. Powiedziałbym że teraz wyszło coś po środku, trochę bliżej czerwieni.

EDIT: Jednak się pomyliłem. Już zgłupiałem, bo tyle wersji mam w Pixie. Jednak to jest wersja z pociągniętym różem do czerwieni ale delikatniej

 

fin6.thumb.jpg.a93f16e0b52117672366fa97bb5ab6ac.jpg

 

Dodałem tę fotkę w pierwszym wpisie, ale w "celach edukacyjnych" zostawiłem starą żeby było wiadomo czego dotyczyła dyskusja

Edytowane przez Przemotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .zombi. napisał:

image.thumb.jpeg.5d44cb8530ef64f8e282cca3ec31f3c1.jpeg

 

Bardzo podoba mi się w tej wersji taka spójność przekazu wynikająca z dbałości o szczegóły. W efekcie patrząc na detale wygląda to świetnie. Dobry efekt daje bardzo ładne rozłożenie tonalności kadru w ciemniejszych partiach, przez co da się to ślicznie wydrukować na matowym papierze - i celulozie i bawełnie, zachowując te wszystkie detale i niuanse. Właśnie drukuję podobnie wymagające zdjęcie, stąd dygresja.

Natomiast lekka uwaga jest taka, że jako całość na wydruku, patrząc z pewnej odległości wg mnie straci część magii przekazu poprzez dość powściągliwe potraktowanie barw. Dlatego do druku w wybranych fragmentach kadru podciągnąłbym saturację ale poza jasnymi tonami.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2023 o 17:54, Przemotar napisał:

Jak zwykle, wszelka konstruktywna krytyka mile widziana

 

Na początku dziękuję za staka. Dał mi możliwość obejrzenia realnego potencjału Twojego materiału. Teraz morze krytyki. ;)

 

Pojechałeś  grubo z wyciągnięciem światła, moocno ponad STF w PIX. Dla mnie jakimś wyznacznikiem jakości materiału jest STF, a każda próba ciągnięcia materiału obarczona jest ryzykiem przerysowania, co moim zdaniem w Twoim przypadku ma miejsce. Do tego dodałeś ekstremalną saturację kolorów, więc wyszła dość brutalna "malowanka". ;)

 

Przy skali Twojego setupu 9,99"/px i tak dużym FOV obrazek może być fajnym pejzażem Oriona. W swojej obróbce Twojego materiału właśnie do tego zmierzałem. Proponuję więc tutaj coś co wynika z możliwości materiału i mieści się w pojęciu mojej estetyki. Choć oczywiście estetyka to rzecz względna. ;)

 

Edit: podczas obróbki nie rozdzielałem materiału na starless i stars. Uważam że w tym przypadku nie ma to większego sensu.

 

Orion_2000_1250.thumb.jpg.af3f538d47ae701ee0add387d5637c5c.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za feedback.  Przez ostatnie parę dni obrabiałem to jeszcze kilka razy ale nadal w celu wyciągnięcia pyłów musiałem wyciągnąć mocniej niż bym chciał. Przy subtelnym wyciągnięciu pyły były słabo widoczne. Mimo to zrobiłem wersję wyciągniętą lżej. Później odkryłem jeszcze, że LHE w PI może mi pomóc wyciągnąć pyłowe struktury (i to tego procesu brakowało mi w workflow!). Poniżej wrzucam wynik tych prac. (w tej wersji nie poprawiałem centrum M42, bo chcę najpierw dopracować workflow wyciągania)

 

Wersja 8.1 - po kalibracji kolorów i podbiciu saturacji zrobiłem wersję starless i na niej dałem prostego STFa (bez żadnego dodatkowego wyciągania) i w GHE "przyciąłem" black point do najniżej wartości:

fin8_lowclip.thumb.jpg.a632bc048897081a85bae50dc90f3d54.jpg

 

Wersja 8.2 - dodałem Local Histogram Equalization z wartościami Kernel Radius 300 i Amount 0.5:

fin8_lowclip_lhe_kr300_am05.thumb.jpg.29b0f6fce936499319f4006ee8004c31.jpg

 

Wersja 8.3 - podbiłem saturację o 20% żeby skompensować jej stratę wynikającą z użycia LHR

fin8_lowclip_lhe_kr300_am05_sat02.thumb.jpg.ced5ee941480d9b457cf79cfc2df4142.jpg

 

 

I wydaje mi się, że tym sposobem (jednocześnie upraszczając workflow wyciągania wersji starless) udało mi się osiągnąć znacznie lepszą wersję. Jeszcze nie wiem czy bardziej podoba mi się wersja 8.2 czy 8.3 (albo coś pomiezy bo nie wiem czy za dużo tej saturacji nie dodałem po LHE). Pewnie mógłbym jeszcze pokombinować z różnymi parametrami LHE. Jak patrzę na wersję nr 1 to faktycznie - trochę mnie poniosło ;) Co sądzicie o takiej wersji i która waszym zdaniem wypada najlepiej? A może nadal jeszcze to nie to?

Dodam, że kalibrację kolorów robię przez Spectrophotometric Color Calibration, a wyciąganie robię równo na wszystkich kanałach (tutaj przez STF) tak żeby nie zmieniać balansu kolorów i zachować to co wyszło mi z SCC.

 

 

Edytowane przez Przemotar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już całkiem fajnie teraz to kwestia gustu - ja bym jeszcze przygasił gwiazdy i przesuną kolor od purpury do czerwieni eksponując piękne brązy:

image.thumb.jpeg.d980db7e60ab920c888f47133653949b.jpeg

 

Sprawdź też co to tam Ci się zarejestrowało w zaznaczeniu bo pierwszy raz widzę.

 

W Simbad same gwiazdy no chyba że coś źle patrzę:image.png.ad609f0d40b1fea70221a4a22b14e6e7.png

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe co to jest. Szukałem na Astrobinie, CN na innych fotkach z Samyanga, np.

https://www.astrobin.com/full/ej6adn/C/

https://www.cloudynights.com/gallery/image/75525-m42-hdr/

Ale nie widać. Może coś nowego?! PonPlanetarka.thumb.jpg.80193ab43c1033a08fdbebbba8f862c1.jpgiżej ta sama okolica z linku astrobinu i zdjęcia @.zombi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.