Skocz do zawartości

Jakie APO po Jupiter 21m 200/f4


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W najbliższych 2 miesiącach zamierzam kupić swój pierwszy APOchromatyczny teleskop do astrofotografii szerokokątnej. 
Obecnie mam Canon 1300D astromod, Jupiter 21m 200mm/f4, SW AZ-GTI EQmode oraz SW Mak127 oraz Orion Guider 50/162, ZWO Asi 462 MC i od niedawna ZWO AsiAir Plus.

 

Przeczytałem tysiące wątków i wygląda na to, że najchętniej kupiłbym WO Zenithstar II 61 wraz flatenerem 0.8x FLAT61R.

ALE

Nigdy nie miałem styczności z APO i nie wiem co byłoby dla mnie najlepsze. Niebo mam Bortle 6 i 4(wyjazdy) do dyspozycji. Chcę w przyszłości wymienić Canona na jakieś ZWO Asi 533/294 MC Pro (kolorowa), ale to za rok co najmniej plus zabawa w DualBandy (przyszłość).

Kwota do 5000 PLN

Rozdzielczość obecnie dla tego zestawu mam:
image.png.12dd734c2f76414c05de66dfe4f34e09.png

i uważam, że jest ciut za mała (patrzę głównie na rozmiar Andromedy jako wyznacznik), więc zakładam że ogniskowa w przedziale 250-360.

 

Wiem, że jest jeszcze Redcat 51 w tej cenie (Petzval, brak zabawy w flatenery, chyba ładniejsze kolory gwiazdek), ale w ZS jest większa apertura, a przy zmianie Synty 8' na Maka 127 boleśnie odczułem różnicę apertur...

Wiem, że są jeszcze Sharpstary 61EDPHII i Askary, ale albo są niedostępne albo w tej cenie to max 200mm.

 

Dlatego proszę o poradę, czy mój wybór jest dobry, czy jednak lepiej wybrać coś innego.
Jeśli coś istotnego pominąłem to proszę o info i zaraz dopiszę :)

Z góry dziękuję za pomoc :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej lub ewentualnie askar 300, lekki fajny optycznie i też bez zabawy z flattenerami, odległością od matrycy itp. 

Większych tubek raczej pod ten montaż bym nie wieszał. Te WO czy Sharpstary o których piszesz mają "problem" z rozrzutem jakości, możesz trafić fajny lub mniej fajny egzemplarz. 

Na kotki czy askary raczej mało narzekań w necie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

A dlaczego nie teleobiektyw Canona 300/4?

- też korekcja APO

- kryje pełną klatkę

- masz możliwość przymknięcia przysłony.....

Chciałbym w przyszłości wymienić canona na jakąś kamerkę z chłodzeniem. W dodatku jest droższy i trzeba się bardziej namęczyć żeby podłączyć do niego akcesoria.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, dudeck said:

Chciałbym w przyszłości wymienić canona na jakąś kamerkę z chłodzeniem. W dodatku jest droższy i trzeba się bardziej namęczyć żeby podłączyć do niego akcesoria.

@dudeck dziękuję za ten wątek :) mam podobny setup i też się rozglądam za dokładnie czymś takim jak opisałeś, ale przeczytałem tylko pół tysiąca wątków :) Ja jeszcze mam wymaganie, by APO było relatywnie jasne (<=f/5.6).

Doszedłem do następujących wniosków:

- jak nowe to albo redcat albo jakiś askar, pewnie bardziej 300, niż 200.

- jak używka to cierpliwie czekać aż coś pojawi się na giełdzie i wtedy na ogół sprzedający pokazuje przykładowe zdjęcia. Bo ten rozrzut jakościowy jest największą bolączką. Jak czytałem, wiele sprawdzonych modeli wracało do sklepu po teście na gwiazdach (raczej nie dotyczy redcatów i askarów, jak wspomniano wcześniej).

- Jeszcze biorę pod uwagę Nikkora 300/4 AF-S, używka z MPB bywa w dobrej cenie, a z MPB można zwrócić za darmo do 14dni. Więc można sprawdzić i oddać jak coś. Być może z Canonem 300/4 można zrobić podobnie.

 

Można też podpiąć kamerkę astro do normalnego obiektywu, kwestia odpowiedniej przejściówki. Ba, możesz nawet podpiąć Nikkora 300/4 z odpowiednią przejściówką.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nośność az gti to 5kg, jak wszystko zgrabnie podepniesz, dobrze wyważysz to powinien dać radę, w necie widziałem ludzie większe rzeczy wieszali...

Ja na swsa gti, który ma też 5kg udźwigu spokojnie wieszam swojego askara 300 z guidingiem, eaf, asiair i cała reszta i prowadzi bez problemu.

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Maetrik said:

Nośność az gti to 5kg, jak wszystko zgrabnie podepniesz, dobrze wyważysz to powinien dać radę, w necie widziałem ludzie większe rzeczy wieszali...

Ja na swsa gti, który ma też 5kg udźwigu spokojnie wieszam swojego askara 300 z guidingiem, eaf, asiair i cała reszta i prowadzi bez problemu.

 

a na SWSA? Prowadzenie tylko w RA i też tylko 5kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie pytanie: jak podłączyć pod 2' Askara Canona ? Obecnie mam T-Ring z noskiem do Canona, ale on jest 1,25', czy to wystarczy? Czy trzeba znaleźć jakiś 2'? Dodatkowo jakbym chciał podłączyć tam jakiś2' filtr typu L-Extreme albo L-Pro i do tego mojego Canona to czego mi potrzeba z akcesoriów?
Obecnie jedynie filtry jakie miałem to były wkręcane 1,25' oraz EOS-Clip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 1,25" kup 2", im mniej przejść tym lepiej.

 

https://www.astroshop.pl/pierscienie-t2/ts-optics-adapter-2-do-canon-eos/p,43687

 

No i namącę ci trochę. Ja używam jeszcze Canon 400mm f5,6 L do modyfikowanego Canona. Cena podobna do 300/4 a dłuższy :)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, OBERON RD napisał(a):

Zamiast 1,25" kup 2", im mniej przejść tym lepiej.

 

https://www.astroshop.pl/pierscienie-t2/ts-optics-adapter-2-do-canon-eos/p,43687

 

No i namącę ci trochę. Ja używam jeszcze Canon 400mm f5,6 L do modyfikowanego Canona. Cena podobna do 300/4 a dłuższy :)

Dzięki, mam już to:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=711 

więc wystarczy chyba tylko:

https://deltaoptical.pl/adapter-2-t-2

 

A jeśli chodzi o obiektywy Canon to jak już pisałem wcześniej, trzeba do nich dokupywać masę przejściówek żeby móc podłączać akcesoria i myślę kiedyś o wymianie go na jakiegoś 533/294 MC Pro. W dodatku nie produkują już chyba tych obiektywów, a ja chcę kupić coś nowego nieużywanego :) 

Także dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2023 o 16:52, dudeck napisał(a):

Jeszcze mam takie pytanie: jak podłączyć pod 2' Askara Canona ? Obecnie mam T-Ring z noskiem do Canona, ale on jest 1,25', czy to wystarczy? Czy trzeba znaleźć jakiś 2'? Dodatkowo jakbym chciał podłączyć tam jakiś2' filtr typu L-Extreme albo L-Pro i do tego mojego Canona to czego mi potrzeba z akcesoriów?
Obecnie jedynie filtry jakie miałem to były wkręcane 1,25' oraz EOS-Clip.

 

Którego ASKARA? W przypadku ACL200 konieczny jest T ring 2". Kieszeń na filtry 2" jest już wbudowana w teleskop.

Ogólnie w przypadku APSC i więcej warto już iść w 2" (noski, tuleje filtry...) żeby nie mieć ścięcia w torze optycznym - szczególnie w teleskopach z krótką ogniskową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, FilipOgorzelski napisał(a):

 

Którego ASKARA? W przypadku ACL200 konieczny jest T ring 2". Kieszeń na filtry 2" jest już wbudowana w teleskop.

Ogólnie w przypadku APSC i więcej warto już iść w 2" (noski, tuleje filtry...) żeby nie mieć ścięcia w torze optycznym - szczególnie w teleskopach z krótką ogniskową.

Myślę o tym 300 Pro. Tam chyba też potrzeba 2'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.