Skocz do zawartości

Jaka taniocha GoTo na balkon?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Ponieważ czasu wolnego jak na lekarstwo i pod czarne niebo jeździć nie będę, zdecydowałem się na próbę raczkowania w fotografowaniu z balkonu. Co prawda dostępny mam tylko kierunek południowy, jest daszek a polarnej także brak. W planie Canon z 135, może 200mm, ewentualnie jak mnie to wciągnie, to później jakaś mała tubka.

Już mi "palec prawie kliknął" zakup używanego Star Adenturera, ale przemyślałem sprawę i zdecydowałem się go nie kupować po informacji na forum od kolegi z Gdyni, który fotografuje z balkonu, że bez GoTo, to nie ma szans trafiać w obiekt. No, patrząc na moje niebo, to faktycznie ma on rację.

 

Teraz..., zakup "do astroforo HEQ5, to minimum" odpada, nie te pieniądze.

 

Pytanie, czy coś możecie zaproponować?

 

Moja uwagę zwrócił Sky-Watcher AZ GTi WiFi. Tak, to AZ, ale po udostępnieniu firmware do zamontowania jako EQ, ludzie używają go to fotografowania. Nie mogę znaleźć jednego: czy po zamontowaniu w pozycji EQ dalej działa GoTo, czy tylko prowadzi za sferą? Ktoś może wie? Widziałem, że nawet guiding da się na nim uruchomić, tylko pytanie czy na obu osiach, czy tylko na jednej jak w SWSA? Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, amatorastro napisał(a):

Moja uwagę zwrócił Sky-Watcher AZ GTi WiFi. Tak, to AZ, ale po udostępnieniu firmware do zamontowania jako EQ, ludzie używają go to fotografowania. Nie mogę znaleźć jednego: czy po zamontowaniu w pozycji EQ dalej działa GoTo, czy tylko prowadzi za sferą? Ktoś może wie? Widziałem, że nawet guiding da się na nim uruchomić, tylko pytanie czy na obu osiach, czy tylko na jednej jak w SWSA? Ktoś, coś?

 

Full goto:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "goto" też nie ma gwarancji. Pewność trafienia masz tylko gdy robisz solve zdjęcia.

 

Akurat będę robił dokładnie to co Ty - zestaw na balkon, żebym NICZEGO nie musiał NIGDZIE nosić ;)

U mnie będzie to montaż EXOS-1 (może być jakikolwiek inny) napędzany dwoma silnikami krokowymi,

plus AstroEQ. Całość sterowana z laptopa, który będzie już za ścianą w domu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie największą zaletą goto jest guide w dwóch osiach i pełna automatyka montażu. Można ustawić i nie dotykać. Tego mi brakuje w SWSA 2i.

Akurat samo szukanie obiektu sprawia mi dużą przyjemność :) Gorzej jak chce się zmienić kadr, wtedy trzeba dotknąć trackera no i jest duże ryzyko rozwalenia PA.

Obecnie jestem w trakcie testowania astroberry, całość powinna ułatwić, ale nadal nie jest to taka wygoda jak pełny goto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, .zombi. napisał(a):

 

Full goto: (...)

Dziękuję bardzo!

 

 

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Akurat będę robił dokładnie to co Ty - zestaw na balkon, żebym NICZEGO nie musiał NIGDZIE nosić ;)

U mnie będzie to montaż EXOS-1 (może być jakikolwiek inny) napędzany dwoma silnikami krokowymi,

plus AstroEQ. Całość sterowana z laptopa, który będzie już za ścianą w domu.

 

AstroEQ sam robisz? Skąd płytki? Procka sam programujesz?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, amatorastro napisał(a):

AstroEQ sam robisz? Skąd płytki? Procka sam programujesz?

 

Zrobię na bazie ArduinoMega2560. Trzeba tylko drivery podłączyć i wyjścia na silniki.

Wygodniej jest oczywiście użyć gotowej płytki ale nie mam a Arduino mam...

 

Programuje się samo przy pomocy programu konfiguracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co o OneStep myślisz?

 

Nie myślałeś o wykonaniu montażu samemu? Np. przy wykonaniu 2 szt. jest EQ: Keen-One EQ Mount. Silniki z przesyłką trochę drogie, bo ok. 130 + 100 wysyłka za sztukę, a trzeba 2x. Gdyby gdzieś były tańsze, to nawet bym się skusił na wydrukowanie. Problem w tym, że trochę za cienki bolek jestem aby wykonać do tego jakieś Goto (niestety anglosaski się kłania), choć z Arduino niejedną rzecz zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden montaż wykonany samemu już mam ;) Potrzebuję teraz właśnie drugi tymczasowo,

żeby ten pierwszy móc zdemontować i wykonać w wersji finalnej co mi trochę czasu zajmie...

W tym czasie ten drugi ma pracować...

 

O OneStep coś czytałem, ale szczerze mówiąc nie chce mi się zgłębiać tematu.

AstroEQ działa i to mi wystarczy.

 

Silników z przekładnią planetarną nie potrzebujesz - można zastosować pasek,

silnik z demobilu za 10zł i większą zębatkę odbiorczą. Ja mam silniki z zębatkami 14Z

a odbiorczę będą 60Z. Powinno jakoś działać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Zrobię na bazie ArduinoMega2560. Trzeba tylko drivery podłączyć i wyjścia na silniki.

Wygodniej jest oczywiście użyć gotowej płytki ale nie mam a Arduino mam...

A masz jakiś link do "ludzkiego" opisu tego sterowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.