Skocz do zawartości
  • 0

Napięcie zasilania a praca kamery


stfn

Pytanie

Kontynuując temat jaki zacząłem w tym statusie: https://astropolis.pl/profile/37104-stfn/?status=23726&type=status

 

Tak jak pokazałem, na ostatniej sesji moja QHY168C zaczęła bardzo szumieć, nie zdarzało się jej to przedtem. Pierwsze kilka zdjęć z tej sesji wyszło normalnie, potem zaczęło być jak na przykładzie ze statusu. Moje podejrzenia idą teraz w kierunku zasilania.

 

Zasilam mój zestaw za pomocą Bresser Power Station, i prąd z niego idzie do GEM28, z niego dalej do Astrolinka 4, i z niego zasilana jest kamera i Raspberry Pi. Do RPi podpięty jest przez USB montaż, kamerka guidująca, QHY168C i Astrolink4.

 

Zrobiłem dzisiaj rano próbę w domu i wyszło mi jak na skrinie, napięcie na wejściu do Astrolinka waha się pomiędzy 9.4 a 9.9V. I to w cieple, bez poruszania montażem. Sprawdziłem też multimetrem, na wejściu do montażu jest już tylko 10V. Wydaje mi się to bardzo mało, akumulatory 12V zwykle dają do 14V, co nie?

 

Pamiętam, że ktoś tutaj pisał, że jego astrokamera Atika sprawia problemy jeżeli napięcie zasilania jest zbyt niskie, i zastanawiam się czy mogę mieć podobny problem.

 

 

image.png.a21a20a0e19ae99b59134db10774901f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Coś takiego: https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Power-Supply/BRESSER-Portable-Power-Supply-100-Watt.html

 

Z niego idzie przewód 12V. Montaż GEM28 ma wejście 12V IN i do niego wchodzi przewód z tego Bressera. Następnie, GEM28 ma wyjście 12V OUT i z niego idzie przewód 12V do Astrolinka 4. Astrolink4 zapewnia 5V dla RPi i ma rozdzielnicę 12V, z której to idzie 12V do kamery. Jeżeli potrzeba mogę to rozrysować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale choinka... Ze specyfikacji nie wynika jakie jest napięcie pakietu li-ion w tym cudzie, jeśli to są trzy ogniwa w szeregu, to 9V jest akceptowalnym napięciem i nie świadczy o uszkodzeniu. Co też oznacza, że nie będziesz mieć z tego 12V, bo napięcie nie jest stabilizowane. Źródłem zakłóceń może być natomiast ta przetwornica w środku bressera.

Podłącz to pod akumulator 12V lub jakieś baterie o tym napięciu i sprawdź czy nadal problem występuje. I analogicznie jak w sąsiednim wątku - kamerę pod urządzenie mobilne. A potem dołączaj element po elemencie sprawdzając co powoduje zakłócenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pierwsze sprawdź, jakie jest napięcie na wyjściu ze stacji zasilającej np na sąsiednim gnieździe. Jeśli jest cały czas 12V, to znaczy, że masz spadek napięcia na kablach / urządzeniach po drodze aż 2V. Wtedy trzeba będzie zweryfikować, gdzie są słabe miejsca, za cienkie żyły lub coś innego.

Po drugie, czy w przypadku QHY nie jest tak jak w ZWO, że elektronika kamery jest zasilana z USB, a 12V idzie tylko do peltiera i chłodzenia? Jeśli tak, to to napięcie nie powinno mieć żadnego wpływu.

Swoją drogą dość mała się wydaje pojemność tej stacji w kontekście do tego co podłączasz. Chyba że nie focisz dłużej jak 4h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobry pomysł, dzięki!

  

51 minutes ago, MateuszW said:

Po drugie, czy w przypadku QHY nie jest tak jak w ZWO, że elektronika kamery jest zasilana z USB, a 12V idzie tylko do peltiera i chłodzenia? Jeśli tak, to to napięcie nie powinno mieć żadnego wpływu.

Tak, ale ostatniej sesji w pewnym momencie nawet RPi miało problem ze startem i wystawieniem hot spota, więc podejrzewam, że też cierpiało od niskiego napięcia.

 

52 minutes ago, MateuszW said:

Swoją drogą dość mała się wydaje pojemność tej stacji w kontekście do tego co podłączasz. Chyba że nie focisz dłużej jak 4h.

 

To prawda, do tej moje sesje nie trwały dłużej niż 4-5 godzin, nie miałem swojego miejsca tylko jeździłem na pole na zimno. Teraz się to zmienia, mam działkę, i będę budować własne zasilanie na większych akumulatorach 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, stfn napisał(a):

Tak, ale ostatniej sesji w pewnym momencie nawet RPi miało problem ze startem i wystawieniem hot spota, więc podejrzewam, że też cierpiało od niskiego napięcia.

A raspberry zasilasz z portu regulowanego w astrolinku? Jaką on ma wydajność prądową? No bo tutaj następuje stabilizacja napięcia, więc spadki na linii 12V nie powinny wpływać na napięcie raspberry. O ile raspberry z kamerą i innymi urządzeniami na USB nie przeciąża przetwornicy astrolinka (albo też jakieś cieniutkie kable pomiędzy). Zmierz też napięcie na raspberry podczas pracy. Możesz podbić odrobinę napięcie 5V, generalnie standard dopuszcza max 5,25V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.