Skocz do zawartości

Adapter mak 127, gdzie kupić takie ustrojstwo?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

     Chcę jak najbardziej skrócić drogę optyczną w maczku 127 z bino.

      Potrzebuję przejściówki z jednej strony gwint 45.31 mm mak SW 127 a z drugiej strony gwint T2 aby wkręcić pryzmat Beadera 1.25 i w nią na krótko bino.

      Niestety w Delcie i w Teleskopach nie mają takiej przejściówki, mają z gwintem sct który jest za duży do maczka. Nie wiecie gdzie można coś takiego zakupić? Czy pozostaje tokarz.....?

     Załączam dwie fotki, pierwsza wyjście z maka i druga co potrzebuję tylko ma być jak najkrócej i zakończone gwintem T2. 

     Dzięki i pozdrawiam....

    

IMG_20230308_215018.jpg

IMG_20230308_220914.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, polaris napisał(a):

Ten adapter rozumiem pasuje po odkręceniu 'dupki' maka, która trzeba odkręcić kluczem palcowym?

Też mam taki problem,taki adapter który jest za luźny na element mierzony przez autora tematu, być może po odkręceniu tego elementu pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Potrzebował bym tak jak na drugim zdjęciu oryginalne mocowanie z maka ale jak najkrótsze i zakończone gwintem T2 i żeby miało taki pierścień nakręcany na wyjście z maczka aby ustawić sobie kątówkę z bino jak mi pasuje i skręcić.... 

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MarekJMD napisał(a):

Podobny element do Maka 127 dorabiał mi onegdaj Tomasz Piwek - kontakt@serwisastro.pl - sprawdź, polecam.

 

Hej. 

     Tokarza mam ale nie chcę szwagrowi z każdą pierdołą głowy zawracać jak by była możliwość kupienia gotowej że sklepu. Ale dziękuję za namiary....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kompas napisał(a):

A w jakim celu chcesz skrócić drogę optyczną, to tak z ciekawości

Hej. 

        Z tego co wyczytałem na cloudynight to każde 10mm dodatkowej drogi optycznej zwiększa ogniskową maka 127 o 35. 

       Sporo centymetrów można zyskać na podłączeniu bino na krótko zyskując na polu przy najmniejszym powiększeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Scaiter napisał(a):

Ten adapter rozumiem pasuje po odkręceniu 'dupki' maka, która trzeba odkręcić kluczem palcowym?

Też mam taki problem,taki adapter który jest za luźny na element mierzony przez autora tematu, być może po odkręceniu tego elementu pasuje...

Pomoże ktoś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Scaiter napisał(a):

Pomoże ktoś?

 

Hej.

     Swego czasu kombinowałem z okularami dwu calowymi i maczkiem. Do adaptera sct 2 cale u tokarza dorobiłem pierścień który w kręciłem do adaptera i wtedy na  gwint który wychodzi z maczka. Może tak pokombinujesz z podłączeniem. Na zdjęciu srebrny pierścień wkręcony w adapter. 

IMG_20230309_205925.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Swego czasu kombinowałem z okularami dwu calowymi i maczkiem. Do adaptera sct 2 cale u tokarza dorobiłem pierścień który w kręciłem do adaptera i wtedy na  gwint który wychodzi z maczka. Może tak pokombinujesz z podłączeniem. Na zdjęciu srebrny pierścień wkręcony w adapter. 

IMG_20230309_205925.jpg

Też takie rozwiązanie biorę pod uwagę, lecz musiałabym zanieść albo teleskop do pracy gdzie mam kolegę tokarza, albo odkręcić ten element.

Być może jest cień szansy że adapter który posiadam będzie pasował w gwint pod tym wyjściem które posiada otwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej. 

        Z tego co wyczytałem na cloudynight to każde 10mm dodatkowej drogi optycznej zwiększa ogniskową maka 127 o 35. 

       Sporo centymetrów można zyskać na podłączeniu bino na krótko zyskując na polu przy najmniejszym powiększeniu...

 

To wydaje sie, ze nie jest prawda. Jesli mowilibysmy o przedluzenie tuby to tak - w srodku swiatlo ulega 2 krotnemu odbiciu, a wiec przebywa 3krotnosc dlugosci tuby ale za wyciagiem juz zmiana dlugosci ogniskowej jest liniowa.

 

Sprawdzilem to zreszta sam calkiem przypadkiem niedawno - mialem plate solver skonfigurowany na 700mm (reduktor zalozony) i pewnego dnia dolozylem kolo filtrowe co w polaczeniu z adapterami wydluzylo droge do kamerki o jakies 5 cm. Zapomnialem przestawic konfiguracje plate solvera i sie zdziwilem jak pojawily sie klopoty z rozwiazywaniem gwiazd. Zrobilem blind plate solve i z kalkulacji wyszlo ze ogniskowa powinna wynosic ok 750, a wiec o tyle o ile wydluzylem droge. 


Wg tego co piszesz to powinna mi sie wydluzyc o 150mm...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.