Skocz do zawartości

TASCO 11TR reaktywacja, czyli księżycowy wylizywacz :)


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

No nie mogłem się oprzeć i kupiłem Newtona TASCO 11TR w stanie "stał w garażu 30 lat nieużywany" :)

 

Pomysł mam taki, żeby zrobić sobie z niego księżycowy wylizywacz :) taki co to będzie mógł leżeć w bagażniku z zamontowaną na stałe kamerką (Logitech C270) i kabelkiem do połączenia ze smartfonem. Żadnego montażu, w razie potrzeby teleskop opieram na płocie, samochodzie czy czymkolwiek i OGNIA :)

 

Stan był zgodny z opisem - w środku zasuszone stado ciem i kilka pająków :)

 

11tr_02.thumb.jpg.00bca6afab6118c7bb1f54700ba5e9b1.jpg

 

Poprzedni użytkownik musiał walnąć tyłem przy cofaniu ;)

 

11tr_01.thumb.jpg.541d5633e3adc314f67364575e7a2438.jpg

 

Na szczęście nie wpłynęło to na kondycję zawieszenia :)

 

11tr_03.thumb.jpg.ad2078af0b6fff9c782f63224358093d.jpg

 

Lustro główne doskonałej klasy - widać chiński napis 1/32...

 

11tr_05.thumb.jpg.c983221d569617194e9771d66b399238.jpg

 

oraz 30 lat stania w garażu :)

 

11tr_04.thumb.jpg.36958c0184a7f3d934948e0c22c984bb.jpg

 

Na szczęście po umyciu okazuje się powierzchnia w idealnym stanie :)

 

11tr_06.thumb.jpg.e9d2d7c221790439c7de13c71e7d3787.jpg

 

11tr_07.thumb.jpg.3157cbd91344be6da6bc7e286966c256.jpg

 

Gorzej z lustrem wtórnym - widać, że jakieś sprytne rączki czyściły je na sucho szmatą - jest trochę owalnych rysek jak się przyjrzeć.

 

11tr_08.thumb.jpg.3c2d1e7ee619f945f0e98b37722b9daf.jpg

 

Ale w sumie księżyc też jest owalny więc nie widzę problemu :)

 

Z teleskopem dostałem niezidentyfikowany montaż paralaktyczny chyba klasy EQ0 ;) na fajnym drewnianym statywie...

Sama rura teleskopu jest elegancko wyblakła tam gdzie była odsłonięta a w oryginalnym kolorze w miejscu obejmy...

 

Wyciąg na szczęście 1.25", wydaje się nie najgorszy (znaczy widziałem gorsze), niewielki luz da się zlikwidować.

 

CDN :)

 

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem i widzę, że mój to chyba druga (?) wersja produkowana w Chinach. Przynajmniej na tabliczce jest "Made in China" i wyciąg jest już 1.25", mocowanie wtórnego też inne - w oryginale był pająk, tu jest nóżka pojedyncza.
Wersje japońskie były z wyciągiem 0.9" czyli w sumie dobrze :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roboty dekarskie ;) Rurę sam wygiąłem próbując uwolnić zapieczoną śrubkę. Wyklepałem i jest ok.
Otwory na śrubki wywiercę nowe po obróceniu celi o jakiś kąt. Będzie jak trzeba...
Tył celi wyklepałem, jest płaski. Lakierował raczej nie będę ;)

 

11tr_09.thumb.jpg.ccc42904c659572eedec952ff2b494af.jpg

 

11tr_10.thumb.jpg.fb0a3b503880dae62762011e54da4a69.jpg

 

11tr_11.thumb.jpg.066eb37df142bd26c06036a447b9bc9d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki typowy wskaźnik "Laser 303" za 40zł z allegro - sprawdza się świetnie.

 

Wracając do granatnika komendanta...

 

Serce umyte i zamontowane, skolimowałem teleskop kolimatorem laserowym - kolimuje się wygodnie - nakrętki śrub kolimacyjnych są na tyle duże i radełkowane, że lekko się kręcą, a jednocześnie sprężyny pewnie podtrzymują małe i lekkie lusterko. Całą operacja trwałą minutę może.

 

Wrażenia z wizuala na słupie oddalonym o kilka km. Okular 20mm - obraz ok, ale napis na słupie ledwo czytam bo jest za mały. Okular 9mm - obraz oczywiście 2x większy i proporcjonalnie więcej detali! Napis czyta się bez problemu. Okular 6mm - nadal ok, choć już wiele się nie zmienia... Pogoda do duszy i test przez szybę z pokoju domu :) Widać w okularze jak powietrze dosłownie się gotuje.

Naukowego testu żadnego nie przeprowadzę, mogę tylko porównać z popularnym achromatem 90/900 - granatnik wypada znacznie lepiej. CHoć oczywiście pozycja obserwacyjna koszmarnie nieergonomiczna, no ale docelowo ma tam być kamera więc...

 

11tr_12.thumb.jpg.78cdae5a5ac6e3c2d9441ef2513b293f.jpg

 

11tr_13.thumb.jpg.f672f0533f0d8428afd9b2c34f38d793.jpg

 

11tr_14.thumb.jpg.b1dd6b6261eed5c307b6808eca14865e.jpg

 

11tr_15.thumb.jpg.068a1ad216ecacc3309191d5b49aff1c.jpg

 

11tr_16.thumb.jpg.7bd21e25d7830d21b6ff66947ff16d9f.jpg

 

Muszę mu jakoś devetail dorobić, żeby zamocować na sztywniejszym montażu. Usztywnię jeszcze wyciąg paskami teflonu - teraz jest minimalny luz...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

To jest optymalna chińska konstrukcja z wykorzystaniem elementów rynnowych :) Motylki wylecą - zrobię mocowanie pod laser zamiast szukacza...

 

Sprawdzałeś LG? Niedawno szukałem małego sferycznego lusterka do kontroli pryzmatów i sprawdziłem kilka 114 milimetrowych. Wszystkie miały wady wykluczające je z użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbowałem dzisiaj przestrzelać rurę wizualnie - z braku lepszego obiektu i czasu na zabawę po prostu na Wenus.

 

Widziałem tańczącą planetę :) Jasna kula z odchodzącymi od niej we wszystkie strony migający płomykami :)

Podobnie przy rozogniskowaniu - widziałem koncentryczne pierścienie, ale non-stop zmieniające kształt...

Takie tańce obrazu to efekt niewychłodzonej tuby czy może seeing? A może jedno i drugie? Teleskop był na polu

z dziesięć minut - nie miałem więcej czasu...

 

Wenus wyglądała z grubsza tak ;) Zdjęcie zrobione telefonem z ręki więc dodatkowe efekty pewne.

 

 

wenus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Próbowałem dzisiaj przestrzelać rurę wizualnie - z braku lepszego obiektu i czasu na zabawę po prostu na Wenus.

 

Widziałem tańczącą planetę :) Jasna kula z odchodzącymi od niej we wszystkie strony migający płomykami :)

Podobnie przy rozogniskowaniu - widziałem koncentryczne pierścienie, ale non-stop zmieniające kształt...

Takie tańce obrazu to efekt niewychłodzonej tuby czy może seeing? A może jedno i drugie? Teleskop był na polu

z dziesięć minut - nie miałem więcej czasu...

 

Wenus wyglądała z grubsza tak ;) Zdjęcie zrobione telefonem z ręki więc dodatkowe efekty pewne.

 

 

wenus.jpg

 

 

Na Wenus to trudno raczej oceniać kolimację. Zobacz na jasnej gwiazdce w zenicie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, ale nie miałem czasu na nic więcej...

 

Znalazłem filmik obrazujący to co się działo - u mnie "płomienie" od Wenus były nawet większe :(

 

Efekt obserwacji o zachodzie słońca :)

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2023 o 22:03, Miesilmannimea napisał(a):

Ogniszkowa wynosi w tym wypadku podobno aż 900mm :)

 

Też kombinuje,sobie coś takiego z ogniskową 910 mm wyciągiem0, 965" pierwsze próby wyglądają obiecująco, niestety Twój    montaż do tego teleskopu zupełnie się nie nadaje. Lusterko wtórne możesz  kupić na Aliexpres, ja kupiłem  je razem z lustrem głównym ( koszt nieco ponad 100 zł) niestety LG okazało sie o 2mm grubsze od orginalnego i będę musiał dać jakieś podkładki,choć założyć je można je można, nie wiem jak u Ciebie  ale umnie LW nie trzeba przyklejać. Powodzenia w reaktywacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się po raz pierwszy ustrzelić księżyc. Ustawiałem kadr i pozwalałem, żeby łysy przesunął się przez pole widzenia kamery, po czym przestawiałem teleskop i łapałem inny obszar i tak w kółko aż nastrzelałem całą powierzchnię księżyca na pewno. Plus kilkaset klatek bez księżyca z pewnością :)

 

Co ja mam teraz z tym zrobić? Który program zorientuje się o co chodzi i po pierwsze wywali zdjęcia nieostre albo puste a po drugie z reszty złoży łysego? Jakakolwiek ręczna selekcja 6000 zdjęć odpada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem AutoStakkert!

 

Dopóki wezmę około 150 plików, które pokrywają się na większej powierzchni to program generuje coś jak poniżej czyli w miarę to rokuje

 

21_23_32_XZ_AS_P20_lapl6_ap1054_conv.jpg.3c7f67a0390d2d38f2a34206ed040deb.jpg

 

 

 

Ale gdy wezmę 250 plików w których księżyc już mocniej się przemieszczał to efekt nie jest zbyt dobry ;)

 

21_23_32_XZ_AS_P20_lapl6_ap634_conv.thumb.jpg.3f27f5c99de0f0b547513d702f8fe995.jpg

 

 

 

Da się w tym programie poskładać całą tarczę automatycznie?

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.