Skocz do zawartości
  • 0

Przekoszony Obraz


dimis

Pytanie

Koledzy, jakis czas temu kupilem uzywanego FRA300, pogody nie bylo, dzielnie skladalem zestaw i czekalem na okienko pogodowe, aby zgrac setup itd.

Pierwsze swiatlo udalo sie zarejestrowac pod koniec Marca. Powiem szczerze kopara mi opadla... bylo tak zle, ze myslalem ze sie poplacze. Tej nocy wialo jednak mocno i stwierdzilem, ze poczekam spokojnie na lepsze warunki. Te przyszly teraz i pomimo pelni, wyszedlem na testy z nowym zestawem. Niestety, poziom przekoszenia obrazu jest taki, ze na poczatku myslalem, ze cos jest nie tak z torem optycznym. Wyciagnalem OAZ i zamienilem go na przedluzke M48. Wszystko na sztywno. Wczoraj kolejny test, niestety bez zmian. Sprawdzam ustawienia, ostrosc, guiding, kamerka wszytko ok. Obraz nadal kopniety. Tilt sprawdzony, jest OK (5-10%). Macie jakies pomysly? Dzis ostatnia noc okienka pogodowego, bede znow szperac przy tilcie. Mi nasuwa sie jednak tylko jedno podsumowanie, a mianowicie, ze zostalem oszukany... Dziwne to wszystko bo teleskop kupiony w Siepniu 2022, teoretycznie na gwarancji.

FRA300 + M48 20mm + Szuflada na Filtr 21mm + ZWO 2600MC z tilterem 17,5mm. Guiding 30/120 ASI120MM mini, zestaw wisi na GEM28 + EAF. Warunki pogodowe: wysokie chmury i lekki wiatr, blisko pelni Ksiezyca.

 

Klatka 10 sekund, wszystkie gwiazdy leca w jedna strone.

 

image.thumb.png.d9a6171da28e7edba727048ce4cbc164.png

 

image.png.9527909f5f309da281bce91c275a65e7.png

image.thumb.png.03f229a2b5135eb6993c9ea621f45f28.png

 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Preview_M44_10.0s_Bin1_2600MC_gain100_20230404-204819_-10.1C.fit

 

jedna klatka 10 druga 30 sekund. Guding dzialal w porzadku, blad RMS na poziomie 0,7" arc/sec to na taka ogniskowa OK.

Preview_M44_30.0s_Bin1_2600MC_gain100_20230404-210036_-9.8C.fit

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oskar, mam swoja teorie co do tego, jak zostalem wyrolowany. Nie napisze bo nie mam dowodow. Poki co, mam jeszcze nadzieje, ze ktos z Was mi bedzie w stanie dac jakies wskazowki na dzisiejsza nocke. Nie kupilbym teleskopu z walnieta optyka, dostalem fity i test gwiazd od bylego wlasciciela. Na rachunku, jest takze potwierdzenie testu z sklepie TS.... byly wlasciciel uzywal go z pelna klatka ASI6200:

image.png.7c87f67e24ee208a836ad27e9136620a.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no wlasnie. Wedlug CCD inspektora wszystko cacy, jak dla mnie jednak to wlasnie mowi mi ze, wszystko w zestawie jest ustawione porzadnie/akceptowalnie ;) tj. rownolegle i nie ma ugiec, ktore powodowalyby w roznym stopniu i kacie "pojechane" gwiazdki. Tutaj, wszystko "przekoszone" tak ze nawet nie wiem jak to ugryzc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ale najpierw naucz się interpretacji wyników CCD inspektora. Pokazany obrazek z wynikiem jest bliski ideału i DOKŁADNIE NIC z niego nie wynika.

Zmierzyłeś nie ten parametr co trzeba :)

Zdecydowanie widac, ze focus dziala ok.

Jak dla mnie problemy w okolicach 10procent sa pomijalne. 

Stackowanie wiele pomoze. Sprawdzales jak to wyglada na pliku kolor? 

 

Co do teleskopu to data i kwota ora gwarancja w astrofot NIC NIC NIC nie oznacza. Nie oznacza ze teleskop jest ok i sprawy i dziala ok.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, dimis napisał(a):

no wlasnie. Wedlug CCD inspektora wszystko cacy, jak dla mnie jednak to wlasnie mowi mi ze, wszystko w zestawie jest ustawione porzadnie/akceptowalnie ;) tj. rownolegle i nie ma ugiec, ktore powodowalyby w roznym stopniu i kacie "pojechane" gwiazdki. Tutaj, wszystko "przekoszone" tak ze nawet nie wiem jak to ugryzc...

Bo sprawdzaj ASPECT a nie curvature

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Maly update. Skontaktowalem sie z handlarzem (TS) tego teleskopu i pokazalem, jak ten konkretny egzemplarz rysuje fotki. Uzgodnilismy, ze sprobuja go na nowo skolimowac, lub jak sie nie da tego poprawic na lawie, TS bedzie reklamowal sprzet u producenta. Mam nadzieje na dobry final tej sprawy. Wkoncu teleskop byl kupiony w Sierpniu tamtego roku. Gosc, od ktorego go kupilem, twierdzi ze nie mial tak pojechanych gwiazd, ale jakby cos to dolozy do kosztow kolimacji.

Ponizej wycinek centralnej czesci kadru. Szybka obrobka bez BXT, moim zdaniem to chyba koma, ale specjalista ze mnie zaden. Teleskop juz w drodze do TS.

 

image.png.12d2e96113c719efb8b31b5eb6deb763.png

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.