Skocz do zawartości

Mak 150 jako galaxy hunter :)


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Tak kamerka 533, próbowałem ale Asiair miał problem z platesolving. Chyba już wiem jak to rozwiązać, spróbuje następnym razem :)

 

Obawiałem się o guiding ale o dziwo nie było problemów. Mówiono mi, że Heq5 pro nie da rady a jednak. Błąd wynosił średnio 0,5’ a nawet mniej. 
heq5 pro opaskowany a całość tuba z osprzętem wazy lekko ponad 8kg :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec sesji z M101 zrobiłem tylko jedno zdjęcie M57 w lutni tak sprawdzić co wyjdzie i szczeka mi opadła. Nie widziałem jeszcze tej mgławicy, szok. To będzie mój następny cel :)

 

Na tym zdjęciu widać wszystkie wady. Jak myślicie uda mi się to wszystko wyprostować ? 

2D04C48A-A7C5-491C-8522-00D750F11EC5.jpeg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten reduktor to nie jest dobry pomysł. Też mam MAK'a, ale 180. Przerabiałem niedawno temat reduktorów. Poza redukcją ogniskowej dodatkowo wprowadza korekcję części wad optycznych występujach w SCT, których są w zasadzie pozbawione MAK'i. Innymi psuje obraz, a im dalej od środka, tym gorzej. Dlatego najlepszy moim zdaniem byłby po prostu reduktor ogniskowej. Możesz spróbować ze zwykłym GSO 2" (ale nie ten 0.5x -> do wizuala może być, tylko model ~0.6x) lub dedykowanym do astrofoto np TS, lub np. ze sprzętu geodezyjnego. Ten ostatni dawał podobne efekty do TS'a. Jednak mimo wszystko to nadal spora ogniskowa do dłuższych ekspozycji, dlatego do DS najlepiej mi sprawdziła np. 115tka F/7 z flatenerem 0.79x.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2023 o 22:44, Afur napisał(a):

Bortle 5/6

Według Light pollution map 19.8

Zdjęcie robione z filtrem Idas lps d3

Na co Ci reduktor? Jedz 1800mm na pełnej gamie. 

 

Heq5 uciągnie sporo tylko co niekotorzy mają jakies schizy na pkt wyliczeń dziwnych. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2023 o 22:13, Afur napisał(a):

Na koniec sesji z M101 zrobiłem tylko jedno zdjęcie M57 w lutni tak sprawdzić co wyjdzie i szczeka mi opadła. Nie widziałem jeszcze tej mgławicy, szok. To będzie mój następny cel :)

 

Na tym zdjęciu widać wszystkie wady. Jak myślicie uda mi się to wszystko wyprostować ? 

2D04C48A-A7C5-491C-8522-00D750F11EC5.jpeg

Co te gwiazdki takie krzywe??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Na co Ci reduktor? Jedz 1800mm na pełnej gamie. 

 

Heq5 uciągnie sporo tylko co niekotorzy mają jakies schizy na pkt wyliczeń dziwnych. 

 

Ogniskowa nie jest problemem tylko światłosiła. F12 nie wiem jak to ogarnąć. Jak fotografować, jakie czasy itd  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Afur napisał(a):

Ogniskowa nie jest problemem tylko światłosiła. F12 nie wiem jak to ogarnąć. Jak fotografować, jakie czasy itd  

panie światłosiła to nic, ze skalą jest problem :D Ja czas dobieram na oko - jak się histogram zaczyna odrywać od minimum (nie zera, tylko minimum zależącego np. od offsetu) z prawej strony, czyli granicy LP, to to jest znak, że wyciskam max z nieba. Czas zależy od skali, apertury, miejsca na niebie i LP na nim, użytego filtru, więc jest różny. Można się nauczyć przeliczać czasy - robiąc zdjęcie na dużym gainie, obliczyć wzmocnienie względem docelowego gaina i pomnożyć odpowiednio czas. W praktyce mam zestaw czasów dla każdego typu filtra i tuby, raz ustalone bo jadę stacjonarnie z balkonu, i po prostu je stosuję.

 

Teleskopem 200/2450 z ASI533 lub ASI183 z DSów łapię mgławice planetarne, gromady kuliste, przy słabo rozjarzonym niebie galaktyki. Do większych obiektów biere newtona 200/1000 albo krótki refraktor, bo po to jest różna ogniskowa teleskopów, żeby jej używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał(a):

panie światłosiła to nic, ze skalą jest problem :D Ja czas dobieram na oko - jak się histogram zaczyna odrywać od minimum (nie zera, tylko minimum zależącego np. od offsetu) z prawej strony, czyli granicy LP, to to jest znak, że wyciskam max z nieba. Czas zależy od skali, apertury, miejsca na niebie i LP na nim, użytego filtru, więc jest różny. Można się nauczyć przeliczać czasy - robiąc zdjęcie na dużym gainie, obliczyć wzmocnienie względem docelowego gaina i pomnożyć odpowiednio czas. W praktyce mam zestaw czasów dla każdego typu filtra i tuby, raz ustalone bo jadę stacjonarnie z balkonu, i po prostu je stosuję.

 

Teleskopem 200/2450 z ASI533 lub ASI183 z DSów łapię mgławice planetarne, gromady kuliste, przy słabo rozjarzonym niebie galaktyki. Do większych obiektów biere newtona 200/1000 albo krótki refraktor, bo po to jest różna ogniskowa teleskopów, żeby jej używać.

Narazie to dla mnie zbyt skomplikowane,  fotografuje dopiero od roku. Nie ogarniam jeszcze wszystkiego. Przydały by się korepetycje:) gdzie mieszkasz

kolego :) masz czas :)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2023 o 19:02, Afur napisał(a):

Nie mogę nigdzie znaleźć GSO x 0,6 wszędzie są ale x0,5

 

podaj jakieś linki, chętnie zobaczę 

Sorry pomerdałem, GSO jest ale 0.75x, natomiast 0.67x to Astro-Physics / TS (zamiennik AP, nieoficjalnie to to samo, oba chwalone na zagranicznych forach). Alternatywnie jest jeszcze Harry Siebert z USA. Jakiś czas temu planowałem takowy u Niego zamówić, ostatecznie jednak zrezygnowałem z "kastrowania" Mak'a :-D. Natomiast mam od Niego OCA (korektor drogi optycznej) do bino / astrofoto. Używam go do zbudowanego Newtona 223/2248mm, gdzie spisuje się znakomicie. Według mnie jakość Jego optyki jest na wysokim poziomie (na CN też Go chwalą).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Afur napisał(a):

Asi 533 mc pro, jak obliczyć skale, proszę o podpowiedź :)

Skala = 3,76 (wielkość sensora kamery) x 206,625/ 1800 (ogniskowa) = 0,43. Twoja skala jest dość wyangajaca. Większość osób foci w skali powyżej 1", ja skalę mam 0,75 (już z reduktorem) i wiem że to ciężki kawałek chleba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje radę :)

Ja próbowałem Makiem 127 avikować mgławicę w Orionie, ale przy mojej ASI 462MC ledwo się mieściła w kadrze...

Jak można sobie z tym poradzić? Tylko zmianą ASI 462 na ASI 533?

Również na Księżycu i Słońcu kadry są ciasne, na Księżycu kadr na szerokość Apeninów.

Wiem, że 462 to kamera typowo planetarna (taką chciałem i taką kupiłem), ale chciałbym też mieć Księżyc w szerszym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 (7x300s)

 

M97 (10x300s)

 

na tyle mi starczyło czasu:(


Walczę z ustawieniami tj. z właściwa odległością kamery od reduktora. Raz za blisko raz za daleko, ale już mam pewien trop. Podzielę się jak coś uda mi się ustalić. 
 

prosze jeszcze o ocenę kolimacji, poniżej zdjęcie. Wydaje mi się że musiałbym poprawić ale nie mam doświadczenia. 

90C29E0A-E235-4084-9C8F-6859BBF34DE3.jpeg

F878EEB5-1398-45FB-A7AC-4585558C96D3.png

 

F941BD8C-379C-4F37-A4D6-BC24D7EDA98E.tiff

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.