Skocz do zawartości
  • 0

Okular 2" do teleskopu


Pieniu

Pytanie

Witam.

Jaki polecacie okular 2" do teleskopu:
-  Tuba optyczna BK MAK 180 OTAW ?
I dlaczego taki, mile widziane uzasadnienie.

Posiadam taki:
- Sky-Watcher 28mm 2".
Oczywiście nie za miliony. Czy jest sens inwestować w soczewkę Barlowa do okularów 2" ?

Ma może ktoś na sprzedaż ?

Pozdrawiam. 

PCIMG_2023-05-08_20-36-18~2.JPG

Edytowane przez Pieniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, Pieniu napisał(a):


Oczywiście nie za miliony. Czy jest sens inwestować w soczewkę Barlowa do okularów 2" ?

 

A konkretniej za ile mniej więcej - do 200, 500, 1000, do 1500 zł?

Zamiast tego, który masz, czyli ~26-30 mm? Czy może zestaw (dwa, trzy, ew. cztery) okularów do dużych, planetarnych powiększeń i szerszych DS-owych pól?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Pieniu napisał(a):

Za używane mogę zapłacić do 500 zł. Mile widziany zestaw. Bardziej by mnie interesowały mniejsze niż 28 mm.

Poniżej 28mm. to jeśli dobrze liczę źrenica wyniesie max 1,86mm. To za mało na DS-y mgławicowo galaktyczne. Jedynie gromady kuliste i mgławice planetarne wchodzą w grę i do tego pole na poziomie 0,7 stopnia max. Do czego tak naprawdę szukasz okularów?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Też mam Maka 180mm, ale zestaw okularów kompletowałem prawie rok. Z mojego doświadczenia wynika, że często warto dołożyć do lepszego szkła, nawet jeśli jest to mniej wymagający MAK F/15. Poniżej postaram się krótko opisać moje preferencje, ale Ty możesz mieć inne.

 - do dużych powiększeń celowałbym w ~6 - 8 mm (w dobre warunki np na Księżyc, ~380x), np orciaki Vixena, BGO, Fujiyama (idzie kupić używane), lub Nikony NAV SW 7mm

 - średnich ~14-16mm (planety, podwójne, Księżyc, np 14mm daje powiększenie ok 192x), Fujiyama, Nikony NAV SW 14mm

 - przeglądowy nieba, DS ~35mm, np TV Panoptic

 - zabawa z mgławicami i filtrami 50mm, np Masuyama 50mm 53st (filtrem UHC "wyrywa" z kapci w MAK'u)

Powyższe okulary nie są najtańsze, ale śmiało mogę Ci zarekomendować, mam je i używam z Kolegami na obserwacjach.

Jako wariant ekonomiczny przyjąłbym na Twoim miejscu Vixeny NPL. Jeden z Kolegów używa je od jakiegoś czasu w Mak'u 127. W rozmowie z Nim bardzo sobie je chwalił. Ja patrzyłem też (nie pamiętam teraz ogniskowej), ale widziałem różnicę w ostrości zwłaszcza poza osią. Poza tym mają sporo mniejsze pole widzenia (ok 50stopni vs Nikon NAV SW ~72st).

 

Ogólnie z czystej wygody obserwacji od jakiegoś czasu najczęściej patrzę w MAK'u poprzez Nikony NAV SW. Wynika to z tego, że moim zdaniem nawet w dobre warunki dorównują orciakom (typowo planetarne okulary o super kontraście i ostrości) ale za to mają sporo większe pole. Są zwyczajnie wygodniejsze. Gwiazdy również bardzo dobrze się w nich prezentują. Od serii NAV SW jest moim zdaniem tylko jeden lepszy okular, przez, który patrzyłem. Nikon NAV HW o polu 102st, ale jego cena jest mocno zaporowa (marzy mi się taki). Na zagranicznym CN jest sporo testów i dobrych opinii o obu seriach.

 

Co do barlowa, myślę, że tak ma sens ale 1.25". Przerobiłem ileś różnych barlowów, dotychczas najlepszy okazał się zwykły TV 2x (ponoć jest od niego nieznacznie lepszy Nikon EIC 16, ale ten to głównie do kupienia Japonii, w EU mega drogi). Tutaj możesz zapoznać się z ciekawymi testami porównawczymi barlowów (odblaski i światło rozproszone np. utrudniają obserwację delikatnego detalu na powierchni planet -> szczegóły atmosfery Jowisza, powierchni Marsa).

 

Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłem.

 

P.S.

Pewnie za niedługo będę sprzedawał Nikony po kosztach zakupu bezpośrednio z Japonii.

Przy ich wyborze kierowałem się m.in. tymi opiniami link link , link. A na tego HW 17mm zbieram. Myślę o sprzedaży tylko dlatego, ze pewien bardzo dobry Kolega za myślnie  namówił mnie na zerknięcie przez Jego Nikona HW 12.5mm 102st (może się sam przyzna :-D). No i znowu zaczęła się zabawa ze szklankami... .

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.