Skocz do zawartości

IC1396 w letnie noce


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Moje pierwsze zdjęcie od listopada 2022. Powstało przez kilka nocy pod koniec maja, gdy mieliśmy kapitalną pogodę we Wrocławiu. Wykonane z mojego balkonu na Gądowie Małym :)

 

image.thumb.jpeg.452d9397762a8b3f1d9ad9f0e34093db.jpeg

 

Sprzęt:

Aparat: Nikon D7500 mod (zakupiony od @OnlyAfc, pierwsze jego światło!)

Obiektyw: Samyang T2.2 (również pierwsze światło)

Montaż: SWSA + guide (sv165+ASI120MC)

Filtr: Optolong L-Enhance (wsadzony na wydrukowanym klipie, także pierwsze użycie)

 

Czasy:

L-enh 240x1min T2.6;(za spajkownicą, ale i tak te gwiazdy potem wywaliłem)

L-enh 322x2min na różnej przysłonie od T2.2 do T2.8

Bez filtra 200x30sek T3.7 na gwiazdy

Wszystko na ISO400

Flaty dla każdej sesji, darki i bias.

 

Łącznie prawie 15h na mgławicę i ponad 1,5h na gwiazdy.

Początkowego materiału było prawie 22h, ale nie ustrzegłem się różnych błędów (chociażby z ostrością) + warunki na moim balkonie nie są najlepsze - 1. piętro, latarnie mocno świecą.
Zamontowanie filtra L-enhance w puszcze też jest problematyczne, jest potężna winieta i trzeba bardzo dużo wycinać.

 

Obróbka

Stack początkowo w siril, ale przy drizzle miałem dziwne artefakty, jakby siatka bayer'a się odbijała na zdjęciu. Dlatego skalibrowanie zdjęcia złożyłem w DSS z drizzle x2. Tam były inne problemy, ale do opanowania :)

Dalsza obróbka to podstawowe zabiegi i strech w Siril -> starnetem -> Affinity Photo 2 (astrofotograficzne makra Jamesa RItsona) -> magiel w Denoise AI -> dorzucenie gwiazd z drugiego zdjęcia.

 

Cóż... czuję, że pomimo wielu błędów i przeciwności, zdjęcie ma większy potencjał, niż mogłem pokazać. Myślę, że i obróbka może być lepsza, a i gwiazdy można lepiej dodać. Ale na ten moment chyba lepiej tego nie zrobię.

Nie mniej, patrząc wstecz, jest to chyba moje najlepsze zdjęcie do tej pory (moje podsumowanie 2022), dało mi dużo frajdy i dużo się nauczyłem.

Ot, kolejny schodek i "kamyczek do ogródka" w rzemiośle tego hobby :)

 

Zachęcam do podzielenia się opiniami i wskazówkami, co można poprawić, na co zwrócić uwagę.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

PS. Wrzuciłem stack do wątku z zabawą materiałem -> 

Jakby ktoś chciał sprawdzić sam, to zapraszam :) 

 

BONUS

 

Ponieważ jest to L-enhance to można się pokusić o inną paletę i spróbowałem :) Powalczyłem z kanałami w Siril, poszalałem z suwakami w Affinity i wyszło mi tak:

 

image.thumb.jpeg.1aa6667e8fe314d4bb8da3c6a29a4bdb.jpeg

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwakami posunąłeś o wiele, wiele, wiele za daleko 🙂 To drugie zdjęcie zrób jeszcze raz, serio.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć proszę uwagę na te rzeczy.

 

Screenshot_2023-06-02-16-45-09-948-edit_com.microsoft_emmx.jpg.a757635a7454937f325ad164beffc18e.jpg

 

Screenshot_2023-06-02-16-44-53-217-edit_com.microsoft_emmx.thumb.jpg.69d02db341360af6b48229afb49be331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bentoq napisał(a):

Spuściłem nieco z tonu.

 

image.thumb.jpeg.59ab0dfe5cefaddc73e863e5cfb15cdd.jpeg

 

Moim zdaniem kontrastu wciąż stanowczo za dużo, do tego stopnia, że krawędzie "trąbki" są prześwietlone. Gwiazdy były oddzielane, a następnie blendowane? Jeśli tak, to nad tym też bym popracował, bo w centrum kadru są prześwietlone. Jeśli w Sirilu jest pixelmath to polecam funkcję ~(~stars*~starless).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Herbert West said:

Zwróć proszę uwagę na te rzeczy.

 

Screenshot_2023-06-02-16-45-09-948-edit_com.microsoft_emmx.jpg.a757635a7454937f325ad164beffc18e.jpg

 

Screenshot_2023-06-02-16-44-53-217-edit_com.microsoft_emmx.thumb.jpg.69d02db341360af6b48229afb49be331.jpg

Popracuję nad tym.

 

17 minutes ago, JKbooo said:

 

Moim zdaniem kontrastu wciąż stanowczo za dużo, do tego stopnia, że krawędzie "trąbki" są prześwietlone. Gwiazdy były oddzielane, a następnie blendowane? Jeśli tak, to nad tym też bym popracował, bo w centrum kadru są prześwietlone. Jeśli w Sirilu jest pixelmath to polecam funkcję ~(~stars*~starless).

 

WOW dzięki :) właśnie nie mogłem znaleźć prostego sposobu na połączenie gwiazd bez ich przepalania :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq Skoro już pracujesz oddzielnie na mgławicy i gwiazdkach to gorąco polecam również GHS do rozciągania obrazu gwiazdek (z tego co wiem to narzędzie również jest dostępne w Sirilu). O ile przy rozciąganiu mgławicy trzeba się troszeczkę napocić z tym narzędziem, to rozciąganie gwiazdek jest bajecznie proste, szybkie i daje świetne efekty wg mnie. Jest bajecznie proste i szybkie, ponieważ po oddzieleniu gwiazdek jedyne suwaki jakie nas interesują to "Stretch factor" definiujący jak jasne mają być gwiazdy oraz "Local intensity" ujarzmiający jasność gwiazd w ich centrum, co pozwala pokazać więcej koloru i IMO jest przyjemniejsze w odbiorze. Przy rozciąganiu mgławicy dochodzi "Symmetry point", który trzeba dosyć ostrożnie stawiać, czasami w różnych miejscach na oddzielnych stretchach. Przed stretchem, a nawet oddzieleniem gwiazdek, warto je również potraktować fotometryczną kalibracją kolorów, a następnie SCNR green, a po stretchu oczywiście dołożyć saturacji. :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od nowa, tym razem bez denoise'a, bo on potrafi takie artefakty wyrzeźbić.

Jest sporo kaszy i ona pochodzi z samego procesu tworzenia tej palety. Zielony sygnał jednak nie jest zbyt mocny i wyciąganie go, by wyglądał podobnie do czerwonego tworzy to ziarno.

 

image.thumb.jpeg.36ab0a0391e13234803ad293822bcd90.jpeg

 

 

EDIT:

W tej wersji zapomniałem odwrócić gwiazdy :)

 

Teraz poprawna i jednak no nie mogłem się powstrzymać przemagłowałem przez denoise i podkręciłem:

 

image.thumb.jpeg.db3b318f8d9a8a2880936f992f606102.jpeg

 

Nadal są brzydkie artefakty w zaszumionych miejscach. I chyba w tej palecie kolorystycznej będą już przy tym zdjęciu. Jednak to tylko lustrzanka z filtrem L-enhance zamontowanym na parówce.

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.