Skocz do zawartości

Yukon-100mm-pierwsze starcie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Luneta jest w b.funkcjonalnej torbie ze skóry(lub dobrej imitacji).Nie wyciągajac jej, można zamocować do statywu i rozpinając zamki odsłaniać obiektyw i okular.Obiektyw równe 100 mm.Wewnątrz dwa lustra (jedno ruchome) i zespół okularu z pryzmatem.Najciekawsza dla mnie była kwestia ogniskowej,ponieważ pierwotnie miałem kupić C -102/500.Z pierwszych pomiarów : odległość od obiektywu do pierwszej soczewki zaspołu zmiany powiększenia wynosi ok. 65 cm.Przy pow. 100x aberracja chro. mniejsza niż w lunecie na bazie PZO 64/400 przy 100x pow.Epsilony Lutnii rozdzieliłem w centrum Poznania przy pow. ok. 75x.Przy 100x doskonale.Nie spodziewałem się tego po zoomie.Jeżeli Ktoś z Poznania ma ochotę na testy,porównanie jestem otwarty na propozycje. Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No to mamy dobrego kandydata na lunetę trawelera, poczekajmy jednak na dokładniejsze testy bo jest dziwnie tania jak na refraktor klasy 100 mm z Zoomem, boję się ze jest tam jakiś haczyk z przysłanianiem apertury obiektywu lub sprawnoscią :-

Zresztą chyba sam zamówię i potestuję jak mnie skusi jej bliższa ocena pod kątem przydatności do astro zastosowań !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Januszem ,że jest dziwnie tania jak na swoje możliwości.Waży 1.5 kg i gdyby była full metal,nie była by zbyt wygodna w transporcie.Wewnątrz nie jest wyczerniona,tworzywo z którego jest wykonana samo jest matowo czarne(kompozyt z włóknem węglowym ?)Co do" haczyka z przysłanianiem apertury" .Wewnątrz jest ruchoma przesłona zasłaniająca dolne lustro,kiedy korzystamy z małego obiektywu.To konieczność.Nie mam doświadczenia z zoomami i tego się obawiałem.Jednak w każdym powiększeniu można ustawić dokładnie ostrość.Podejżany jakiś jest ten zoom,zaczyna się od soczewki ok3.5-4 cm. średnicy.Przy pow.25x pole okularu ma ok.50 a przy 80-100x ok 60 stopni.To chyba niezły wynik biorąc pod uwagę 4-ro krotny zoom !Podejżewam że jest to jakaś konstrukcja pochodzenia militarnego.Coś podobnego w kształcie mignęło mi w telewizji podczas relacji z ataku na Irak. Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To by było suuuuper Military Design plus nowe szkło bez zafarbu to by było superzasto ale na razie to jakość palcem na wodzie pisana bez solidnych testów na sprawność i jakość optyki !!!

Poproszę chyba Himpol o wypożyczenie do relanych testów na Kudłacze!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można oczekiwać od 100mm apertury za 1200 zł. jakości Zeissa i wieloletniej gwarancji.Napewno możliwościami bije C 102/500 .Ale jeżeli w Polsce dają 2 lata gwar. widocznie wiedzą co robią.Niewiem jednak czego ta gwarancja dotyczy.Jakość dawanych obrazów ocenią prawdopodobnie koledzy z Poznania jak pogoda pozwoli może jutro.Ja narazie tylko rozdzieliłem epsilony .Dlaczego MTO i Rubinar ma takie problemy z tym testem ? Pozdrawiam Michał.T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yukona stał na balkonie w centrum Poznania ok. północy,test zrobiłem dzień póżniej z takim samym wynikiem.W tym scopie są dwa lustra w MTO też.W Yukonie aberracja chr. w MTO brak.Dlaczego więc te problemy z rozdzieleniem ? Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Było minęło, ktoś poszedł po rozum do głowy ze można na niej trochę więcej zarobić to po co zarabiać mniej ???

Teraz w lecie jak temperetury w mieszkaniu i na zewnątrz są prawie identyczne taż z balkonu niedaleko centrum miasta spokojnie razdzielam Epsilony ze swojego już 15 letniego MTO, cały czas w użyciu jako teleskop balkonowy, podręczny na imadełku barierkowym i głowicy :):D ;D

A ile zaćmień Księżyca i Słońca już utwalił to najstarsi górale nie pamiętają i ja sam zresztą a Jukonem takich fotek nie porobi i okular ma niewymienny :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fotek to jest opcja "Photo/video Camera Adapter".W standardzie nie dostępna.W okularze nie widze jednak jakiegoś metalowego elementu do mocowania.Okular 45 stopni utrudnia obserwacje w zenicie.Obawiam się ,że ze wzrostem zainteresowania monopolista moze podnieść cenę.Znane mi opinie o lunecie są b.pozytywne.Niestety konstrukcja jej wyklucza jakiekolwiek przeróbki.Na zewnątrz nie widać żadnego wkręta,wygląda na nierozbieralną.Obiektyw :warstwy koloru podobnego do lornetek BPC(fiolet) jednak odbicie światła jest napewno dwukrotnie mniejsze.Świecąc białą diodą w obiektyw widzę dwa fioletowe odbicia i jedno białe.W lornetce BPC dwa białe jedno fioletowe.Oczym to świadzy ? Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie Vietnamska!Tu kilka zdjęć ;http:cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=293652726&category=26079 .Pamiętasz historie z porcelaną.To przecież niemcy podrabiali chinnoli.Historia lubi się powtarzać. Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Nic nie mogę o tej lunecie powiedzieć oprócz tego, że jak na 100mm apertury cena jest atrakcyjna. Czy się nadaje do astro?-trzeba luknąć przez nią w szerszym gronie...Do tej pory kierując się jej atrybutami sądziłem, że jest to luneta stricte ornitologiczna. Jeśli jej optyka umożliwia satysfakcjonujące astroobserwacje-to nic tylko kupować. Pożyjemy, obaczymy.

 

Natomiast co do testu "rozdzielanie epsilonów" byłbym ostrożny. Rzecz się rozbija o JAKOŚĆ owego rozdziału. Pamiętam jak porównywaliśmy obrazy eps. przez 150 refraktor i mojego MK150mm-dopiero przy power 80X i ok. 100X można było powiedzieć że rozdzielenie jest ostre i bezdyskusyjne i TRWAŁE. Ale mógłym też powiedzieć, że przy 60X "dało się" rozdzielić. Pewne i bezdyskusyjne rozdzielenie następuje, jeżeli przez dłuższy czas widzimy widzimy wyraźną, czarną przerwę pomiędzy składnikami -przy minimalnym możliwym power. Seeing z reguły powoduje od czasu do czasu zacieranie się przerw. Ten test dla mnie jest bardzo subiektywny i dopóki nie postawi się obok innego teleskopu do porównań-niewiele wnosi realnej informacji.

P.s. Obrazy dawane przez Celestr. 102 znam, ciekaw byłbym bezpośredniej konfrontacji Yukon/C102.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100x rozdzielenie było trwałe i 100%z wyrażną czarną przerwą.Przy ok. 75x (wskazania badziewiastej skali) faktycznie trochę pływało.Ale to centrum Poznania.Porównanie z C 102/500 było by obiektywne gdyby zastosować te same okulary. Poza tym E.R. wynosi 12-16 mm co przy 100x pow. daje komfort prawie jak lantan.Wiem bo mam ploosla 4mm. Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można oczekiwać od 100mm apertury za 1200 zł. jakości Zeissa i wieloletniej gwarancji.Napewno możliwościami bije C 102/500 .

 

możesz to rozwinąc ?

chodzi o cene, czy o jakość dawanych obrazów

jakie sa plusy i minusy C102/500 w porównaniu do Yukon-100 ?

akurat poszukuje czegoś podręcznego i nie wiem

czy właśnie Yukon nie będzie dobrym rozwiązaniem ...

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusy : Yukon-droższy o 50zł (od C.102/500 w wersji bez statywu i mont.) -niewymienny okular Celestrona nie widziałem,nie mam zdania.Ale w C. Zapomnij o pow.100x i wyższych.Proponuję jechać do himpola i porównać.Napewno Wybierzesz Yukona.Niema alternatywy ,Jesteś skazany na Himpol ! W Yukonie drugi obiektyw śr.25 mm przy pow. 6x daje pole widzenia ok. 7 stopni zoom do 25x i całkiem dobry obraz ,jako szukacz jest OK. Waga 1.5 kg też jest nie do pobicia w kat. 100mm. Pozdrawiam Michał T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestrona nie widziałem,nie mam zdania.Ale w C. Zapomnij o pow.100x i wyższych.

 

A to ciekawe, nie widziałeś C102 a rzucasz teksty o zapominaniu o powiększeniu pow. x100 ??? Tak się składa, ze mamy z SQ9SX te rurki i moje obecne max pow. x125 (barlow x2 i zoom 8mm), jest dla mnie przy dobrym seeingu stanowczo za małe jakie mógłbym uzyskać z tego sprzętu. Korzystając w Jachrance z pożyczonego barlowa x3 co dawało pow x188 obraz był nawet w miarę przyzwoity i to na tyle, że myślę o barlowie x4 z himpolu. Być może będzie już to przegięcie ale nie chciałbym aby powiększenia pokrywały mi się przy barlowie x3 z obecnym b.dobrym barlowem x2. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tymi powerami ze 100mm. Ja z mojej 100mm APO "wyciskam" 150x i jest to prawie max maxów. KIlka razy byłem w stanie powerować do 230x. Jakim cudem zatem po raz kolejny słysze (widzę), że inni wyciskają 200x, 188x itd z Talów, Celestronów i są zadowoleni?

Czy mój scope jest walnięty, czy moje oczekiwania za wysokie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tymi powerami ze 100mm. Ja z mojej 100mm APO "wyciskam" 150x i jest to prawie max maxów. KIlka razy byłem w stanie powerować do 230x. Jakim cudem zatem po raz kolejny słysze (widzę), że inni wyciskają 200x, 188x itd z Talów, Celestronów i są zadowoleni?

Czy mój scope jest walnięty, czy moje oczekiwania za wysokie?

 

Zdecydowanie oczekiwania :):P Napisałem, że przy pow x188 obraz był znośny na tyle że można by spróbować coś jeszcze wycisnąć, aczkolwiek to już nie była ta jakość jak przy x100-125. Być może moje oczekiwania nie są aż tak wygórowane... ;):P

 

Aaa i jeszcze jedno, mówię to tylko o widoku Jowisza, bo tylko na niego lookałem przy powiększeniu większym niż x125. Widok niewiele się różnił niż dawany przez 150/1200 Jesiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oba teleskopy to achromaty i w dodatku o podobnych aberracjach szczątkowych, Crocodile nie porównuj teleskopu Apo 100mm z jasnym achromatem 100mm bo dzieli je przepaść conajmniej 2 klas jakościowych z pośrednim semi apo ED i np dobrym achromatem jak Tal 100 RS czy RT-1000 z f/10 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.