Skocz do zawartości

Orientacja filtra OIII Optolong 36mm bez oprawy


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Mam (nie)małą zagwozdkę dotyczącą uzupełnienia koła filtrowego o nowy nabytek. Mianowicie, kupiłem na giełdzie filtr OIII 36mm bez oprawy firmy Optolong i nie mam zielonego pojęcia, jak zorientować go w kole filtrowym. Pozostałe filtry mam Baadera więc tam nie ma problemu gdyż na rancie jest znacznik "V", który wskazuje nam jak umieścić filtr. Optolong nie ma żadnych znaczników a ja nie mogę nic znaleźć na ten temat. Niestety kolega z forum, od którego kupiłem filtry również jest nieosiągalny bo liczyłem na pomoc z jego strony jako użytkownika tego filtra.

Co mam do tej pory to link od kolegi Sławka (diver) ale tam mowa jest o filtrach LRGB a mój problem dotyczy filtra OIII.
https://optolong.com/cms/document/detail/id/147.html

 

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc czy wskazówkę. 
pzdr.
Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to następująco:

Strona 1 filtra zdjęcie z fleszem i bez.

A1.thumb.jpg.2b4d906f87fe9283d769ea2d6c95be00.jpgA2.thumb.jpg.347c1b513e9361cb8d27438949ed098c.jpg

 

 

 

Strona 2 filtra z fleszem i bez.

B1.thumb.jpg.3c7a29ce2306619f846575549095af61.jpgB2.thumb.jpg.53bbabaa15949e337fd49139b1a93bdd.jpg

 

 

Jak widać refleksy zdecydowanie bardziej widoczne na dwóch pierwszych zdjęciach. (żółty/niebieski) 
Na kolejnych dwóch zdecydowanie mniejsze odbicia. (pomarańczowy/turkusowy)

Jak w takim przypadku założyć filtr? Stronę żółto-niebieskich odbić dać od strony nieba czy od strony kamery?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego, ażeby nie popełnić błędu założyłem ten temat. Zatem muszę przyznać, że zakładając filtr w oparciu tylko na tym co znalazłem w sieci popełnił bym błąd.
Dlaczego?

Znalazłem aukcję z takim filtrem tylko, że oprawionym.
https://pl.aliexpress.com/item/1005003576440591.html

Na podstawie zdjęć zamieszczonych na aukcji doszedłem do wniosku, że widoczne (żółto-niebieskie) odbicia powinny być od strony nieba.

Optolong-2-1-25-18nm-O-III-filtr-do-teleskopu-2-1-25-cal-okular-ci.jpg_Q90.jpg_.webp.02362d90972707d4c3cbc38097bfa228.webpOptolong-2-1-25-18nm-O-III-filtr-do-teleskopu-2-1-25-cal-okular-ci.jpg_Q90.jpg_(1).webp.a22ba49121bc56e1b7e26f7566d7a7ca.webp

... bo przecież filtr montowany jest w taki sposób.

filtrorientacja.png.baf72647e51a7ff62b5dc729a3913814.png


Zatem podsumowując temat żeby się nie pomylić :) 

FILTR OIII OPTOLONG MOCUJEMY W KOLE FILTROWYM ŻÓŁTO- NIEBIESKIMI ODBICIAMI OD STRONY KAMERY

:) :) :) 

 

 

 

 

Edytowane przez szdom1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź od BOK Optolong. Z tego co piszą nie ma większej różnicy, którą stroną filtr jest zorientowany. Dodam, że w kole zamontowałem go wg Waszych wskazówek. Nie mniej jednak ta odpowiedź bardzo mnie zaskoczyła.

Poniżej cytat wiadomości.

 

Hi Simon, 

Thank you very much for your message. 
Roughly, either side will be fine, it will not influence your imaging result. 
However, if you want to know more specific which side toward camera which side toward sky, there is guidence on our web, kindly click below link, you'll find more details about which side toward Sky/Scope. 

"Should Optolong filter be installed in a certain orientation?"

I guess it will help.

If further query, just contact us freely, Simon. 

Best regards, 
Jessica  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.