Skocz do zawartości

Ngc 6992, Mgławica wschodnia Welon - Eastern Veil Nebula


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Jest nieźle, ale myślę, że da się wyciągnąć więcej z tlenu (nie chodzi o to, że jest go mało tylko miejscami jest taki ciemny i wpada w szarości). A i plik jpg jest dość mocno skompresowany, warto by wrzucić lepszą jakość (tak, wiem, jest też tif).

 

5 godzin temu, Afur napisał(a):

Czerwcowy Veil

Jak na warunki to jest całkiem spoko, ile nocy zbierałeś? I południe, środek czy północ Polski?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierałem 4 noce, południe polski około 30km od Katowic, niebo nie za ciekawe :( ale co zrobić. 

Eksperymentowałem z formułami w pixel math stad szarość w tlenie. Obróbka to moja słabość. Wciąż się jej uczę a brak pixinsight nie pomaga, Siril jest jednak ubogi. Najgorzej z szumem, niose reduction jest słaby. 
mam jeszcze inne wersje kolorystyczne ale nie są dopracowane. Jak się uda w przyszłym miesiącu w końcu będę miał pixinsight i zobaczę ile jestem w stanie z tego wyciągnąć. 

new composition.tiff B.tiff

BE846376-700D-49AF-8B51-B1C69AEBAE4F_converted.jpeg

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wismat napisał(a):

Ja bym wyśrodkowal kolorystycznie obie wersje. Tutaj nieco niebieski wyprany z kolorów. Ogólnie bardzo przyjemne zdjęcie. Jedynie co mi się rzuciło w oczy to to że nie do końca masz pole ustawione chyba co się przekłada na gwiazdy.

Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc o polu :🥴🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Afur napisał(a):

Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc o polu :🥴🤔

Płaskość pola. to że matryca kamery idealnie idzie przez środek soczewek i jest w odpowiedniej odległości od flattenera.
Programy sprawdzające to ASTAP (darmowy) CCDinspector (30dni trial).
Jak ustawisz to idealnie (nie jest to wymóg oczywiście) to będziesz miał nieco różnicę w detalu oraz (przede wszystkim) w "okrągłości" gwiazd.
Gwiazdy nie są oczywiście wyznacznikiem czy zdjęcie się podoba czy nie ale staram się podpowiedzieć żebyś mógł mieć je jeszcze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wismat napisał(a):

Płaskość pola. to że matryca kamery idealnie idzie przez środek soczewek i jest w odpowiedniej odległości od flattenera.
Programy sprawdzające to ASTAP (darmowy) CCDinspector (30dni trial).
Jak ustawisz to idealnie (nie jest to wymóg oczywiście) to będziesz miał nieco różnicę w detalu oraz (przede wszystkim) w "okrągłości" gwiazd.
Gwiazdy nie są oczywiście wyznacznikiem czy zdjęcie się podoba czy nie ale staram się podpowiedzieć żebyś mógł mieć je jeszcze lepsze.

Ok super, dzięki za rady. Tylko o ile odległość od flattenera mogę ustawić to do osiowosci potrzebuje tilter, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, umiejętnie wykorzystany CCD Inspector to dobre narzędzie.

Ale mam prośbę podobna do tej, która rano napisałem tu do jednego z kolegów - skoro już poświęcasz tyle czasu na zrobienie i obrobienie fotki to poświęć chwile na jej opis. Temat VEIL wprowadza w błąd, bo to jest tylko fragment tej mgławicy. Może warto użyć katalogu NGC lub innego aby precyzyjnie zatytułować z sklasyfikować swoja pracę?

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Afur zmienił(a) tytuł na Ngc 6992, Mgławica wschodnia Welon - Eastern Veil Nebula
27 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tak, umiejętnie wykorzystany CCD Inspector to dobre narzędzie.

Ale mam prośbę podobna do tej, która rano napisałem tu do jednego z kolegów - skoro już poświęcasz tyle czasu na zrobienie i obrobienie fotki to poświęć chwile na jej opis. Temat VEIL wprowadza w błąd, bo to jest tylko fragment tej mgławicy. Może warto użyć katalogu NGC lub innego aby precyzyjnie zatytułować z sklasyfikować swoja pracę?

Pozdrawiam.

 

Poprawiłem się :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wismat napisał(a):

Płaskość pola. to że matryca kamery idealnie idzie przez środek soczewek i jest w odpowiedniej odległości od flattenera.
Programy sprawdzające to ASTAP (darmowy) CCDinspector (30dni trial).
Jak ustawisz to idealnie (nie jest to wymóg oczywiście) to będziesz miał nieco różnicę w detalu oraz (przede wszystkim) w "okrągłości" gwiazd.
Gwiazdy nie są oczywiście wyznacznikiem czy zdjęcie się podoba czy nie ale staram się podpowiedzieć żebyś mógł mieć je jeszcze lepsze.

Jest jakiś tutorial, jak za pomocą ccd inspektor ustawić odpowiednia odległość od flattenera ? Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poszukać. To nie jest na wytłumaczenie w poście, ale spróbuje tak po krótce. Jak wpiszesz na yt ccd inspector to wyskoczy ci sporo filmików. Nie wiem jaki masz flattner do ZenithStara, ja do Gran Turismo mam z gwintem i to dodatkowa trudność bo WO nie robi dedykowanych flattnerów pod dany teleskop tylko wrzucakilka modeli do jednego wora przez co trzeba to dodatkowo ustawiać i nie zawsze idzie to tak jak jest napisane w instrukcji.
Ja u siebie muszę kontr-złączką dobrać odpowiednią odległość do matrycy a przy nieustawionym polu to naprawdę nie lada wyzwanie. Poświęciłem na to sporo czasu 2 lata temu.
Zasada jest taka że najpierw ustawiasz tilt czyli wstępną płaskość pola (mierzysz ją na kadrze ze sporą ilością gwiazd, ale najlepiej bez mgławic, galaktyk czy gromad kulistych). Niektórzy robią po 5 zdjęć i zaznaczaj w programie żeby ten wyciągnął z nich średnią. Ja bazowałem na jednym zdjęciu. 
Zdjęcia daje przykładowe. 
Najpierw tilterem ustawiasz płaskość pola tak żeby matryca patrzyła centralnie przez środek teleskopu. w CCD inspektorze wygląda to tak:
image.png.3dd349b360c03e2fb7869d677d65eb92.png
Widać że zapadnięcie jest na (prawie) środku ale rogi ostro lecą. To znaczy że flattner jest za blisko matrycy i teraz trzeba oddalić matryce od flattenera nie zmieniając kąta. Można to robić złączkami, można flattneerem jak jest na gwincie. (generalnie i tak trzeba bedzie pozniej jeszcze raz na to zerknąć). Jak będziesz oddalał flattener rogi powinny opadać (w praktyce jest powinno być 55/56mm, ale to w praktyce). Jak oddalisz matrycę to kolejny pomiar, korekta, kolejny pomiar, korekta itd. Z jednej strony patrzysz na to co pokaże ci CCD z drugiej strony analizujesz sam to co widzisz. Czasem wystarczy wycelować w inny rejon nieba i nagle się okazuje że tam było źle , tu jest dobrze albo odwrotnie. Kwestia gwiazd w kadrze. Po każdej zmianie łapiesz ostrość na nowo. Pole ustawiasz pod L albo pod Ha w zależności co dla ciebie ważniejsze. Nie ustawisz idealnie płaskości na każdy filtr, o tym zapomnij. Jak robisz w NB to ja bym brał pod Ha płaskośc ustwiał, w końcu nią dajesz detal w obróbce. Łapanie ostrości na Ha może być czasochłonne po każdej zmianie wiec złap na L, później na Ha , zobacz jaka jest różnica w krokach na focuserze. Jak będziesz ustawiał pole pod Ha to łap szybko ostrość na L i dodawaj / odejmuj tą różnicę od wyniku i będziesz miał ostrość na Ha (to jest tzw offset, ale ja z tego nie korzystam do zdjęc bo nie ufam :D, do pola się sprawdzi). 
Zdjęcia rób z guidingiem żebyś nie miał błędu montazu na nich. A jaki czas i gain to już musisz sam ocenić. Docelowo powinno to wyglądać bardzej tak:
image.png.3ef055bab2ca1e0b5f64f4a9b693c30c.png

Nie jest idealnie ale na pewno jest bardzo dobrze.
Wrzuciłem twoje zdjęcie do CCD inspectora  i nie ma tragedii ale jest róznica na tyle istotna że pewnie to rzutuje  na jakosci zdjecia. Tylko trzeba mieć na uwadze że to zdjęcie jest już zestackowane czyli gwaizdy są też już uśrednione, przerobione pewnie w jakiś sposób przez ciebie i na samym środku mamy mgławicę. Rezultat poniżej:
2023-06-3012_40_59-Window.png.7b2e0463e4ca4488c61b88cff6d33f87.png

Podejrzewam że na pojedynczej klatce może być zupełnie inaczej i niekoniecznie lepiej.
Warto się nad tym zastanowić ale do niczego nie nakłaniam bo może się okazać że tylko się pogorszy sprawę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam ponownie z Veil'em

 

Jako, że aktualnie pogoda się popsuła, czas przysiąść do kompa. Podszedłem jeszcze raz do starego materiału ale przy użyciu innych narzędzi:)

Program stackujący to teraz APP (AstroPixelProcessor), a obróbka w Pixinsight

 

kurczę no, jest różnica:) narazie mam programy 30 dni trial, ale będę musiał w nie zainwestować, są świetne!

 

110x300s l-extreme

60x60s idas lps d3

veil_DBE.png

veil_DBE.fit

Edytowane przez Afur
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.