Skocz do zawartości

Ktoś Z Krakowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam problem z wykresem nie wiem dlaczego oglądałem. Tyle tutoriali na necie i dalej, jestem w tym samym punkcie. 

Montaż stabilny na polarnej idealnie, zmieniłem w zakładce po lewej stronie na pixel i jest inaczej lepiej ale nie wiem które jest, dobrze ? Generalnie jestem w martwym punkcie odnośnie dalszej przygody z astrofoto. 

IMG_20230712_074358.jpg

IMG_20230712_074932.jpg

IMG_20230711_230405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Możesz przetłumaczyć dla słabszych ??? "Witam problem z wykresem nie wiem dlaczego oglądałem. Tyle tutoriali na necie i dalej, jestem w tym samym punkcie "

Chyba chodzi o to, ze naogladal się filmikow z neta a i tak ma problem z gudingiem.

 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Chyba. Test na inteligencję czytających czy prośba o pomoc?

Ja nie wiem ale taki slang to ja znam od podszewki. Także nie ma co się spinac. 

 

Widać , że Kolega się denerwuje to i głupoty wychodzą. Zaraz wyjaśni napewno.

Niestety cierpliwośc to domena mistrzów. Każdy na początku rwie skały a potem zatrzymuje się na pagórce bo pomysły się kończą i trzeba poprosić o pomoc 😁

 

Pozdrawiam serdecznie Krzysztof 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda denerwuje się tym troszke, bo miało być łatwo i przyjemnie mówię tu o ustawieniu tego żeby, ruszyło. 

Jeśli chodzi o tutoriale tak, próbowałem sam to ogarnąć by nie zawracać głowy i zadawać głupich pytań. 

Lecz niestety poległem nie mam pojęcia jak to ogarnąć. 

Jeśli napisałem coś nie jasno, to Przepraszam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś zrobić jakiekolwiek zdjęcie tak prowadzącym setupem? Jeśli te wartości są takie jak podałeś ( jak wynikają z Twoich screenów ) to wszystko wygląda dobrze.

Jaką masz skale setupu głównego?

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz8799 napisał(a):

Tak to prawda denerwuje się tym troszke, bo miało być łatwo i przyjemnie mówię tu o ustawieniu tego żeby, ruszyło. 

Jeśli chodzi o tutoriale tak, próbowałem sam to ogarnąć by nie zawracać głowy i zadawać głupich pytań. 

Lecz niestety poległem nie mam pojęcia jak to ogarnąć. 

Jeśli napisałem coś nie jasno, to Przepraszam 

Guding musi pochodzić żeby się uspokoił. Chociaz na te 5min zostaw żeby się wyrównał. 

 

Skala setupu głównego to coś koło 1.48px 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny setup to sw80ed chyba oto chodziło. 

Luneta Guiding zwo 30/120mm 

Właśnie nie robiłem jeszcze zdjecia, próbowałem to ogarnąć z balkonu by jechać w teren, przygotowanym. 

Porostu widziałem że ten wykres u innych wygląda naprawdę, super a tu momentami były odchyły rzędu 2-2.5.

Dlatego zaniepokoiło mnie to czy ja coś robię źle a może, montaż jest trefny mimo że nowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodziło.

Poczytaj o skali odwzorowania obrazu w astrofotografii. Bez odrobiny teorii nic w astrofoto nie osiągniesz, przykro mi.

Masz kilka linków do poczytania do przejrzenia.

https://www.astropix.com/html/astrophotography/astrophotography-formulae.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Astrofotografia

https://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

 

W astrofotografii, podobnie jak w innych dziedzinach nasyconych sprzętem- tylko 10% błędów wynika z niedoskonałości sprzętu. Pozostałe 90% to błędy operatora.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętne. Ale do tego aby wiedzieć co te wykresy oznaczają i kiedy pokazują błędy to trzeba po pierwsze wiedzieć na czym polega różnica w wyświetlaniu w tych dwóch jednostkach miary a po drugie znać swój setup. Na razie u Ciebie nie zauważyłem ani jednego ani drugiego, wybacz szczerość.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przyjmuje wszystko na klate. 

Jeśli chodzi o to, czym będę fotografował to jest to canon 1300d modyfikowany, filtrem Badera. Do. Tego co napisałeś jasne trzeba wiedzieć co, oznaczają wykresy dlatego mam. Tyle pytań wiem ze wszystkiego nie jestem jestem w stanie ogarnąć sam. 

 Z natury jestem trochę niecierpliwy i fajnie jest mieć wszytko na już, ale. Tak nie ma Łatwo😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Astrofotografia to nie jest zajęcie dla ludzi niecierpliwych.

Astrofoto na pewno jest łatwiejsza gdy ma się dużo czasu, cierpliwości itp. ale tak od razu bym nikogo nie wykluczał.

Do tłumaczenia i pomagania ludziom z problemami z guidingiem to dopiero trzeba mieć cierpliwość :)

 

 

To zabawne, czy jak by do mnie przyszedł dzieciak i poprosił o pomoc z wiązaniem butów, to bym mu prawił kazania o cierpliwości wymaganej przy wiązaniu butów, albo że nie zna teorii robienia węzłów, albo że mówi się "sznurówki" zamiast "snulówki"? 
 

 

@Mateusz8799 spróbuj zrobić normalnie zdjęcie np. 3min i zobacz, czy będzie OK. Jak będzie, to się nie przejmuj wykresami. 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak zrobię czekam na pogoda i zobaczymy co jest. 

A to co napisałeś tak trochę jest poza tym po to chyba takie fora istnieją by rozmawiać i pomagać sobie wszyscy z NAS nie spadli z nieba i nie był we wszystkim specjalistą  Kiedyś każdy zaczynał. Prawda 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Astrofoto na pewno jest łatwiejsza gdy ma się dużo czasu, cierpliwości itp. ale tak od razu bym nikogo nie wykluczał.

Do tłumaczenia i pomagania ludziom z problemami z guidingiem to dopiero trzeba mieć cierpliwość :)

 

 

To zabawne, czy jak by do mnie przyszedł dzieciak i poprosił o pomoc z wiązaniem butów, to bym mu prawił kazania o cierpliwości wymaganej przy wiązaniu butów, albo że nie zna teorii robienia węzłów, albo że mówi się "sznurówki" zamiast "snulówki"? 
 

 

@Mateusz8799 spróbuj zrobić normalnie zdjęcie np. 3min i zobacz, czy będzie OK. Jak będzie, to się nie przejmuj wykresami. 

 

 

Bartek, rozmówca nie jest dzieckiem a na razie o czymś innym trudno rozmawiać bo musi trochę teorii łyknąć. Sam wiesz, że ogarnięcie guidingu na podstawie tutoriali w necie ma niewielkie szanse powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Sam wiesz, że ogarnięcie guidingu na podstawie tutoriali w necie ma niewielkie szanse powodzenia.

Wiem, bo oboje siedzimy w tym temacie od wielu lat (Ty z pewnością dłużej).

Dlatego Mateusz pojawił się na forum, żeby mieć większe szanse. Osobiście cieszę się, że ludzie szukają pomocy właśnie tu.

Dla mnie w ogóle batalie z guidingiem jakie widziałem już na forum były mocną motywacją by napisać własny guiding :)

 

Jestem natomiast pewien, że społeczność forum może pomóc w tym temacie nawet jeśli kolega Mateusz nie ma 100% wiedzy. Na pewno za kilka miesięcy to ogarnie, ale nie dziwię się, że chciałby uzyskać pomoc nieco wcześniej :)
Ja sam z chęcią bym pomógł, gdyby nie to, że świadomie zrezygnowałem z zabawy w PHD2, EQMody itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz8799 Do Krakowa mam raczej daleko (bliżej mi nad morze), HEQ5 mam (nie wiem czy najnowszą wersję), ale postaram się pomóc.

  • Napisz co robisz po kolei i jak (ustawianie na polarną - lunetka czy soft, wyważanie, kalibrację - na jakiej deklinacji, ile to trwa, w jakich warunkach, w jakiej temperaturze)
  • Wrzuć jedną klatkę 60s bez guidingu
  • Zrób w PHD2 star cross test i pokaż wyniki
  • Pokaż rezultat kalibracji
  • Wrzuć jakieś logi z ostatniej sesji z PHD2

Czytałeś to? https://openphdguiding.org/Analyzing_PHD2_Guide_Logs.pdf

Jeśli coś jest niejasne to pytaj.

Guiding jest zależny naprawdę od masy czynników począwszy od dobrego wyważenia, na pobliskich źródłach ciepła skończywszy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fotki to czekam. Na pogodę będzie pogoda to wtedy, to ogarnę. 

 

A co robię już piszę. 

-Ustawiam trójnóg mniej więcej na biegun,z kompasem. 

- zakładam montaż, poziomowanie 

- ustawienie montażu na gwiazdę polarna

-następnie ustawienie pozycji home 

- graty na montaż 

- wyważenie tego całego sprzętu, wraca na pozycję Home 

- montaż Off i on gotowy do pracy pozycja home 

Zaznaczam w. Maxim że patrzy na gwiazdę Sync polarna, jade na jakaś inna gwiazdę gdzieś na niebie delikatnie ręcznie, kadruje gwiazdę by była w Canonie na samym, środku klikam Sync. 

W guidingu phd2 zaznaczam gwiazdę ręcznie i klikam ikonkę celownika robi test mniej więcej około 2 min i tyle prowadzi. A że te wykres jakoś nie daje mi spokoju bo widziałem u innych, użytkownikach czy yo na forum czy też gdzieś w necie że wygląda to o wiele lepiej. 

 

 

Nie mam żadnych klatek obiektów bo z góry założyłem, że po co cokolwiek fotografować jak i tak nic z tego nie będzie, bo wykres słaby a dla mnie świeżaka. Taki wykres oznacza źle prowadzony Guiding. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.