Skocz do zawartości
  • 0

EQM-35 Pro Prośba o pomoc


fototesty.sg

Pytanie

Witam, czy znajdzie się może chętna osoba do poprowadzenia żółtodzioba za rękę przez mroki SynScan i Goto. Pomimo, że teoretycznie ogarnąłem  ustawienie montażu w pozycji home to przy próbach wyrównania na biegun metodą 3 gwiazd montaż po wybraniu konkretnej gwiazdy jedzie kompletnie w inną stronę. Zauważyłem też że koło do szukania polarnej mam jakby do góry nogami tz zero jest na dole zamiast na górze. :(

Edytowane przez fototesty.sg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam

 

Po pierwsze, do wyrównania na biegun metodą 3 gwiazd, dobrze jest ustawić wstępnie montaż na północ, nawet za pomocą kompasu. Po drugie, ustawianie pozycji home wykonujemy na wyłączonym zasilaniu. System GOTO uznaje za pozycję home tą po włączeniu zasilania. Nie znam dokładnie tego montażu ale jest to jeden z tańszych montaży Sky Watcher-a i na pewno nie ma sprzętowego homowania i raczej nie ma enkoderów AUX. Po trzecie, jeśli chodzi o koło szukania polarnej, to rozumiem, że chodzi Ci o koło godzinowe w lunetce biegunowej. Jeżeli tak, to po prostu obracasz oś RA montażu, tak żeby było prawidłowo. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, fototesty.sg napisał(a):

Witam, czy znajdzie się może chętna osoba do poprowadzenia żółtodzioba za rękę przez mroki SynScan i Goto. Pomimo, że teoretycznie ogarnąłem  ustawienie montażu w pozycji home to przy próbach wyrównania na biegun metodą 3 gwiazd montaż po wybraniu konkretnej gwiazdy jedzie kompletnie w inną stronę. Zauważyłem też że koło do szukania polarnej mam jakby do góry nogami tz zero jest na dole zamiast na górze. :(

Czy masz ustawioną w pilocie poprawną lokalizację, godzinę i czas letni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Calipso232 napisał(a):

Witam

 

Po pierwsze, do wyrównania na biegun metodą 3 gwiazd, dobrze jest ustawić wstępnie montaż na północ, nawet za pomocą kompasu. Po drugie, ustawianie pozycji home wykonujemy na wyłączonym zasilaniu. System GOTO uznaje za pozycję home tą po włączeniu zasilania. Nie znam dokładnie tego montażu ale jest to jeden z tańszych montaży Sky Watcher-a i na pewno nie ma sprzętowego homowania i raczej nie ma enkoderów AUX. Po trzecie, jeśli chodzi o koło szukania polarnej, to rozumiem, że chodzi Ci o koło godzinowe w lunetce biegunowej. Jeżeli tak, to po prostu obracasz oś RA montażu, tak żeby było prawidłowo. 

 

Pozdrawiam

Dzięki, nie zwróciłem uwagi w którym momencie włączam zasilanie - teraz na to spojrzę, btw zaczynam od ustawienia na północ z kompasem, bo w efekcie ustawiam się na biegun przy pomocy lunetki. Co do obrotu RA to jak obrócę tak żeby mieć 0 na górze to na górze mam też przeciwwagę, a to chyba tak nie powinno być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Bartman napisał(a):

Zainstaluj sobie w telefonie polar clock. Pokazuje aktualne położenie gwiazdy polarnej względem bieguna północnego. 

 

Screenshot_20230712_082542.jpg.64f3928f9a8fe77c4bc714736071e1b9.jpg

nie w tym problem tylko w tym że obraz jaki widzę w lunetce tz koło jest względem tego zdjęcia obrócony o 180 stopni - zero na dole 6 na górze - przy przeciwwadze skierowanej w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, fototesty.sg napisał(a):

Dzięki, nie zwróciłem uwagi w którym momencie włączam zasilanie - teraz na to spojrzę, btw zaczynam od ustawienia na północ z kompasem, bo w efekcie ustawiam się na biegun przy pomocy lunetki. Co do obrotu RA to jak obrócę tak żeby mieć 0 na górze to na górze mam też przeciwwagę, a to chyba tak nie powinno być ?

 

To jak masz ustawioną przeciwwagę podczas ustawienia na gwiazdę polarną, to nie ma znaczenia. Potem i tak sobie ustawiasz prawidłowo. Jeżeli chcesz sobie ustawić lunetkę, to musisz po prostu zajrzeć do instrukcji, tam powinno to być. Niestety nie wiem, jak to jest w przypadku twojego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym spróbował ustawienia na 2 gwiazdy np. Deneb i Arktur i po błędnym nacelowaniu na 1 gwiazdę ręcznie przestawił montaż na poprawną pozycję, a potem powtórzył dla 2 gwiazdy. Powinno to zsynchronizować montaż i kolene trafienia powinny być poprawne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Calipso232 napisał(a):

 

To jak masz ustawioną przeciwwagę podczas ustawienia na gwiazdę polarną, to nie ma znaczenia. Potem i tak sobie ustawiasz prawidłowo. Jeżeli chcesz sobie ustawić lunetkę, to musisz po prostu zajrzeć do instrukcji, tam powinno to być. Niestety nie wiem, jak to jest w przypadku twojego montażu.

OK teraz załapałem z instrukcji że trzeba sobie tak przekręcić RA żeby 0 było w najwyższym punkcie. Dzięki za podanie właściwego tropu 🙂 Jeśli można to mam jeszcze pytanko o najlepszą kolejność działań, no bo muszę: ustawić montaż na północ wg kompasu, ustawić się na polarną przy pomocy lunetki (powiedzmy wstępnie, żeby to jeszcze poprawić przy pomocy synscan), ustawić montaż w pozycji Home, powiesić graty i wyważyć. Generalnie jak do tej pory ustawiam się na polarną przy pomocy lunetki to mogę robić zdjęcia z niepojechanymi gwiazdami do ok 30-40 sek m przy ogniskowej 400 mm i spokojnie 1,5 min przy szerokim polu (70-100 mm), natomiast kompletnie nie jestem w stanie skorzystać z goto wiec coś ewidentnie robię nie tak albo w złej kolejności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, fototesty.sg napisał(a):

OK teraz załapałem z instrukcji że trzeba sobie tak przekręcić RA żeby 0 było w najwyższym punkcie. Dzięki za podanie właściwego tropu 🙂 Jeśli można to mam jeszcze pytanko o najlepszą kolejność działań, no bo muszę: ustawić montaż na północ wg kompasu, ustawić się na polarną przy pomocy lunetki (powiedzmy wstępnie, żeby to jeszcze poprawić przy pomocy synscan), ustawić montaż w pozycji Home, powiesić graty i wyważyć. Generalnie jak do tej pory ustawiam się na polarną przy pomocy lunetki to mogę robić zdjęcia z niepojechanymi gwiazdami do ok 30-40 sek m przy ogniskowej 400 mm i spokojnie 1,5 min przy szerokim polu (70-100 mm), natomiast kompletnie nie jestem w stanie skorzystać z goto wiec coś ewidentnie robię nie tak albo w złej kolejności

 

To są raczej realne czasy przy powadzeniu bez guidingu. Jeżeli by Ci się udało zrobić precyzyjniej aligment z GOTO, to może jeszcze coś z tego wyciśniesz ale nie za dużo. Generalnie problemem jest błąd okresowy ślimacznicy montażu i tego bez guidingu nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, apolkowski napisał(a):

Procedura ustawiania na 1, 2 lub 3 gwiazdy nie jest procedurą ustawiania na Polarną tylko synchronizacji systemu GOTO.

 

Dokładnie w MENU masz też opcję Aligment/Polar Aligment. Ale i tak przed tą operacją należy wykonać którąś procedurę wyrównania na gwiazdę (1, 2 lub 3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 hours ago, fototesty.sg said:

Jeśli można to mam jeszcze pytanko o najlepszą kolejność działań, no bo muszę: ustawić montaż na północ wg kompasu, ustawić się na polarną przy pomocy lunetki (powiedzmy wstępnie, żeby to jeszcze poprawić przy pomocy synscan), ustawić montaż w pozycji Home, powiesić graty i wyważyć.

 

Akurat to nie rozwiąże problemu z goto ale kolejność powinna być trochę inna: zaczynasz od wieszania teleskopu i wyważania, a dopiero po tym robisz ustawienie na polarną. Podczas wieszania gratów można montaż poruszyć i cała praca idzie do kosza.

 

4 hours ago, fototesty.sg said:

Generalnie jak do tej pory ustawiam się na polarną przy pomocy lunetki to mogę robić zdjęcia z niepojechanymi gwiazdami do ok 30-40 sek m przy ogniskowej 400 mm i spokojnie 1,5 min przy szerokim polu (70-100 mm), natomiast kompletnie nie jestem w stanie skorzystać z goto wiec coś ewidentnie robię nie tak albo w złej kolejności

 

Jeśli montaż w miarę dobrze Ci prowadzi a nie działa goto, to może być kilka przyczyn:

1. montaż nie jest zsynchronizowany z aktualnym ustawieniem, tzn.,  że  patrzy na jedno a myśli, że patrzy na coś innego,

2. złe ustawienie miejsca i czasu,

3. ustawiona półkula południowa.

4. niedokładność ustawień (ale wtedy powinien bynajmniej w miarę blisko ustawić się wskazanego obiektu)

 

Ja u siebie nie mam natywnego goto ale po podłączeniu komputera mam już taką możliwość. I jak mam ustawiony montaż na polarną to synchronizuję go na konkretną gwiazdę i po takiej oparacji goto trafia mi w obiekt bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.