Skocz do zawartości

Test klipa do Nikona od Sidiouss


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym przedstawić efekt, jaki uzyskałem z zastosowaniem klipa na nieoprawione filtry 1.25", który udostępnił jakiś czas temu kolega @sidiouss. Kolega @Krzysztof z Bagien pomógł mi z wydrukowaniem tegoż, a wczoraj była "nawet pogoda w kratkę" nad Wrocławiem, więc spróbowałem, jak działa ten klip.

 

Celem było sprawdzenie jak filtr siedzi, zarówno w samym klipie jak i w puszcze, oraz jak się sprawuje na rozświetlonym Wrocławskim niebie. Na warsztat wziąłem mój najwęższy filtr, L-enhance, który w poprzednim klipie dawał potężną wielokolorową winietę, praktycznie jedynie środek kadru nadawał się do użytku. 

 

Dodatkowo, "tradycyjna" winieta powinna być widoczna, bo jednak to jest 1.25" na APS-C, ale "dobry flat to wyeliminuje".

 

Zacznę od początku. Filtr od Optolonga siedzi całkiem ładnie w klipie, filtry od SVBony są delikatnie mniejsze, więc trzeba trochę im pomóc (tasiemka itp.), albo dopasować wymiary druku. Inaczej filtr możne wypaść.

 

Wygląda to tak:

image.png.7de6997f0e24b07091262a81d12b7fe2.png

 

Na cel poszła jedna z nielicznych mgławic emisyjnych widocznych z mojego balkonu, Serce i Dusza.

Sprzęt to widoczny wyżej Nikon d7500 mod z Samyangiem 135mm na F/2.5, prowadzony na SWSA 2i, bez guidera, 2min klatki na ISO400.

 

Tak wygląda pojedyncza klatka (2min):

image.thumb.jpeg.f94593b8dfb0841183527bab01539b63.jpeg

 

Nie jest źle, widać w rogach jest ciemniej, ale wygląda to na winietę wynikającą z zastosowanej przysłony, ewentualnie przez użytego klipa.

Bez problemu można to usunąć w programie graficznym. Tutaj akurat w Affinity:

image.thumb.png.9189b272db4326fd281d84825cc3e846.png

 

Udało się zebrać 45 klatek (czyli 1,5h łącznie), na części z nich są lekkie cirrusy, ale na potrzeby testu tak bardzo mi to nie przeszkadzało.

Problem pojawił się przy robieniu flatów. Mam flatownice zrobioną z panelu LED z Ali i daje ona, jak się okazuje, dosyć chłodne światło. Chcąc zrobić flata na 1/4 histogramu z L-enhance, czerwony kanał prawie nie istnieje. Jak ustawiam czas, by czerwony kanał był na 1/4 no to reszta jest prześwietlona.

Nie do końca wiem, jak sobie z tym poradzić, zrobiłem na 1/4 histogramu i poleciałem dalej ze stackiem w DSS, ale na pewno na przyszłość potrzebowałbym porady jak zrobić dobry flat na L-enhance.

 

Tak wygląda stack (kalibracja kolorów, usunięcie zielonego szumu i autostrech w Siril):

Autosave_blue.thumb.jpg.d8995473d963238941d154154de705e9.jpg

 

Następnie lekki crop, graXpert, pozostałe zabiegi w Siril i ostatecznie wyszło mi tak:

Unsavedstarrecompositionresult.thumb.jpg.4ba5b53429541a141ead174f141b9711.jpg

 

Przypominam, że to na szybko, tylko 1,5h i z lekkimi cirusami.

 

Cóż mogę powiedzieć, jestem zachwycony klipem, działa bardzo dobrze i otwiera drzwi do astrofotografii z Nikonem i obiektywem spod miejskiego nieba.

Winieta do naprawy jak nie flatem, to w programie graficznym. Ostatecznie może być usunięta wraz z gradientem. Nie ma żadnej tęczy ani innych artefaktów widocznych wcześniej.

 

Bardzo chciałbym podziękować koledze @sidiouss za udostępnienie projektu. Dyskusja tutaj -> 

 

 

A także @Krzysztof z Bagien za pomoc z drukiem klipa.

 

Zapraszam do dyskusji.

 

Dla mnie największym problemem jest zrobienie dobrego flata z L-ehnance. Może ktoś na forum przechodził przez podobne problemy i może podzielić się doświadczeniem.

 

Teraz czas na dłuższe klatki i porządne zdjęcie Serca i Duszy.

 

Podzrawiam i czystego nieba!

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.