Skocz do zawartości

Filtry na początek astro.


Kriss2022

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

Mam lekki dylemat. Chcę wejść troszkę głębiej  w astrofotografię i mam mały dylemat. 

 

Czy pchać się odrazu w filtry wąskopasmowe czy lepiej razie tylko LP? 

 

Sprzet to RC 6 (reduktor 0,75x)

Newton 130/650 (Korektory komy) 

Canon 760 mod full

 

Mam na stanie filtry 

- L pro optolong 

- cls svbony 

- UV/IR cut zwo 

 

 Co byłoby dla mnie na ten czas najlepsze? 

 

Pozdrawiam Krzysztof 

 

 

 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Skoro ma być najlepsze, to chyba Antlia Alp-T Ha+OIII. Właśnie DualBanda Ci brakuje.

Nad tym się zastanawiałem. Optykę mam dość ciemna to chyba nie  będzie problemu. Ale jako totalny laik ALPT będzie dobrym wyborem? Wtedy filtr l-pro tak naprawdę byłby mi zbędny?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Nad tym się zastanawiałem. Optykę mam dość ciemna to chyba nie  będzie problemu. Ale jako totalny laik ALPT będzie dobrym wyborem? Wtedy filtr l-pro tak naprawdę byłby mi zbędny?

 

Nie, to są zupełnie różne filtry. Alp-T to filtr mgławicowy, a L-Pro to antyLP, używa się je do innych obiektów. Te filtry się uzupełniają. Mam je oba w kole filtrowym do kamery kolorowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

używa się je do innych obiektów. Te filtry się uzupełniają

To trzeba się doksztalcic widzę. Bo ja rozumowalem tak, że L - pro wycina mi mniejszy zakres sodowych i rtęciowych lamp  zaś Alpt pozostawia tyłko Ha i OIII I nic więcej. Czyli  różnią się tylko przepuszczenie ilości widma. 

Dziękuję za odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alp-T używa się do wszystkiego co świeci w pamach Ha i OIII, czyli mgławice wodorowe, planetarne i pleriony. Z kolei L-Pro jest do wszystkiego innego, w szczególności do gwiazd i ich gromad, galaktyk i mgławic refleksyjnych. To oznacza, że przy wielu kadrach może być wskazane korzystanie z obu filtrów (oczywiście nie jednocześnie!).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry LP to scam/voodoo/fool's gold, jeden z największych mitów pokutujących wśród astrofotografów (głownie początkujących).  Testy i teoria świadczą że tylko szkodzą.  Ich popularność bierze się z tego że były(są) popularne w wizualnych obserwacjach, marketingu i ogólnego braku zrozumienia procesu zbierania sygnału i stakowania.  Producenci filtrów lubią to więc można się spodziewać nieustającej popularności tych wynalazków.

 

Albo wąskie pasma albo L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, licho52 napisał(a):

Filtry LP to scam/voodoo/fool's gold, jeden z największych mitów pokutujących wśród astrofotografów (głownie początkujących).  Testy i teoria świadczą że tylko szkodzą.  Ich popularność bierze się z tego że były(są) popularne w wizualnych obserwacjach, marketingu i ogólnego braku zrozumienia procesu zbierania sygnału i stakowania.  Producenci filtrów lubią to więc można się spodziewać nieustającej popularności tych wynalazków.

 

Albo wąskie pasma albo L.

A może z rację że są dużo tańsze? A początkujący patrzy w stronę taka iż żeby coś focic wydaje jak najmniej.  A potem dochodzi do ściany i zonk. 

 

A skór L to luminacja? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, licho52 napisał(a):

Filtry LP to scam/voodoo/fool's gold, jeden z największych mitów pokutujących wśród astrofotografów (głownie początkujących).  Testy i teoria świadczą że tylko szkodzą.

 

Zaciekawiłeś mnie tym wpisem. Możesz przybliżyć teorię, zgodnie z którą wyeliminowanie mocnego sygnału LP obarczonego dużym szumem, szkodzi zamiast pomagać?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

na pograniczu bortle 4

 

Osobiście pod takim niebem odpuściłbym używanie jakichkolwiek filtrów antyLP. Ja focę pod bortle 5 bez żadnego tego typu filtra i po odłożeniu Astronomika CLS do szuflady odczułem różnicę raczej na plus, szczególnie w kwestii balansu kolorów. :)

 

Za to pod niebem bortle 7 albo gorszym widząc żółtą poświatę na horyzoncie od sodówek i rtęciówek mocno bym rozważał jego użycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Zaciekawiłeś mnie tym wpisem. Możesz przybliżyć teorię, zgodnie z którą wyeliminowanie mocnego sygnału LP obarczonego dużym szumem, szkodzi zamiast pomagać?

 

Sprawa się sprowadza do tego że wycinając pasma widma tracimy także sygnał obiektu typu broadband.  Matematycznie to się nie spinało w erze sodu, jeszcze gorzej jest w przypadku LED.  Wiele osób robiło testy praktyczne i potwierdzają one że te filtry tylko szkodzą.  A robienie gromad tym filtrem i OSC to już kompletnie strzał w stopę bo poza stratą sygnału dochodzi zakłócenie kolorów.

 

Wiem że jest to sytuacja typu shoot the messenger i nikogo z posiadaczy nie przekonam.  Sama idea że kupie sobie filter LP i porobię galaktyki z balkonu jest mega atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JKbooo napisał(a):

 

Osobiście pod takim niebem odpuściłbym używanie jakichkolwiek filtrów antyLP. Ja focę pod bortle 5 bez żadnego tego typu filtra i po odłożeniu Astronomika CLS do szuflady odczułem różnicę raczej na plus, szczególnie w kwestii balansu kolorów. :)

 

Za to pod niebem bortle 7 albo gorszym widząc żółtą poświatę na horyzoncie od sodówek i rtęciówek mocno bym rozważał jego użycie.

Bez filtrów canon, jeszcze bez moda 600sek. Bortle 4. Mnie się wydaje że trzeba filtry przy bortle  F9 (rc 6)

600sek.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, licho52 napisał(a):

Sama idea że kupie sobie filter LP i porobię galaktyki z balkonu jest mega atrakcyjna.

no może nie z tymi filtrami antyLP, ale z IR642 bardzo dobrze mi to działa pod bortle 9 np. na NGC 4038. Wszystko kwestia doboru oczekiwań, z miasta w przypadku galaktyk mówimy o ich możliwości złapania, a nie o zdjęciach jak z Chile

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Mnie się wydaje że trzeba filtry przy bortle 4 i F9 

 

Nie widzę na tej klatce nic co by wskazywało na konieczność użycia filtra antyLP. Wygląda jak zwykły crescent w szerokim paśmie. Jeżeli chcesz uzyskać lepszy stosunek sygnału z tej mgławicy względem całej reszty, to potrzebujesz filtra wąskopasmowego.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, JKbooo napisał(a):

 

Nie widzę na tej klatce nic co by wskazywało na konieczność użycia filtra antyLP. Wygląda jak zwykły crescent w szerokim paśmie. Jeżeli chcesz uzyskać lepszy stosunek sygnału z tej mgławicy względem całej reszty, to potrzebujesz filtra wąskopasmowego.

O to to dobra informacja. Chciałbym wydobyć więcej szczegółów że zdjęcia bo to niby 600sek a nic nie widać za wiele 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriss2022 Na zachętę podrzucam dwie klatki z tego samego setupu, tylko jedna jest w szerokim, a druga w wąskim paśmie. Należy wziąć poprawkę na czasy, bo w szerokim naświetlałem tylko 90s, a w wąskim 300s, ale można mniej więcej się połapać o co chodzi patrząc na jedno obok drugiego. Setup: GSO 8" f/4, Nikon D750 mod, Baader UV/IR cut (szerokie), Antlia ALP-T (wąskie).

Broadband:
crescent90srgb.thumb.jpg.d9ce00f99977f73a5a36817eb909e965.jpg

Narrowband:
crescent300sdualband.thumb.jpg.df84c94aad9ab643313140850aac9d46.jpg

Obie fotki tylko po STF i konwersji na jpg.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JKbooo napisał(a):

@Kriss2022 Na zachętę podrzucam dwie klatki z tego samego setupu, tylko jedna jest w szerokim, a druga w wąskim paśmie. Należy wziąć poprawkę na czasy, bo w szerokim naświetlałem tylko 90s, a w wąskim 300s, ale można mniej więcej się połapać o co chodzi patrząc na jedno obok drugiego. Setup: GSO 8" f/4, Nikon D750 mod, Baader UV/IR cut (szerokie), Antlia ALP-T (wąskie).

Broadband:
crescent90srgb.thumb.jpg.d9ce00f99977f73a5a36817eb909e965.jpg

Narrowband:
crescent300sdualband.thumb.jpg.df84c94aad9ab643313140850aac9d46.jpg

Obie fotki tylko po STF i konwersji na jpg.

No i mi wychodzi coś podobnie jak z 1 zdjęcia u Ciebie. To drugie dość fajnie się wygląda. Chyba będzie Antlia Alpt w drodze 😁😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JKbooo napisał(a):


Obawiam się, że przyda Ci się duuużo pogodnych nocy przy f/9, wąskim filtrze i Canonie. :)

Zakupiłem 130/650 Newtona. Bo ten RC do ciemny strasznie a canon przy powyzje 300sek szumi strasznie.  Ale powoli będę przymiarz się kupić kamerkę pod astro. Bo dslr to średnio się nadaje 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.