Skocz do zawartości

Echelon 10x70 - test latarkowy


bartolini

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, miałem okazję pomacać Celestrona Echelona 10x70.

Ogólnie wrażenia z użytkowania są zbieżne z recenzją Astronocy:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=114
Zrobiłem test latarkowy  i dla modelu 10x70 średnica bez winietowania centralnego, wyszła na poziomie 64~65mm. Dodatkowo dość mocno pościnane źrenice 😕

IMG_0671-3.jpeg

IMG_0672.jpeg

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na co ta cala spinka z warstwami XLT, jak tu na dzien dobry z 2% swiatla idzie sie czesac :)

 

Natomiast nie specjalnie mnie to dziwi - 10x70 BA8, a nawet niektore egzemplarze Fuji, takze maja pociete albo jajowate zrenice przy tych samych polach okularow i jednak znacznie wiekszych celach pryzmatow. Dopiero Nikon potrafi nie ciac zrenic w IF nawet przy 70 st pola, ale tez ma kuriozalnie wielkie te swoje pryzmaty :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pościnane źrenice, jajowate ,etc. maja nawet lornetki po 10. tys. zl/Zeiss, Leica, Swaro./ ,trafiają się egzemplarze takie jak np. Docter Nobilem 8X56 B/GA gdzie efekt ten jest na poziomie prawie zerowym.

Odpowiada za to wiele czynników, jeśli np. ustawienie  obiektywów nie jest osiowe to nawet olbrzymie pryzmaty nic tu nie nadrobią...

 

ale testy te należy sprawdzić na bardziej precyzyjnych urządzeniach niż "test latarkowy" gdzie mało precyzyjne ułożenie wiązki światła dużo juz zmienia . 

zdjęcia ze str optyczne.pl

 

 

LEICA GENOVID 8X56.png

leica2.png

NIKON 7X50 IF.png

NIKON SE 12X50.png

NL 12X42.png

olympus.png

SWARO PORRO 10X40.png

ZEISS JENA 7X50.png

AAA.png

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nieosiowe ułożenie obiektywów wychodzi też astygmatyzmem/komą bliską centrum pola widzenia oraz niesymetrycznym gubieniem ostrości w różnych kierunkach patrzenia.

Dlatego jak np. oceniam daną lornetkę w dzień, to ustawiam najlepiej jak się da ostrość na osi i patrzę na boki.

Jeśli jedna połowa pola degraduje się szybciej niż druga, lornetka wraca na półkę.

 

Zjawisko wbrew pozorom nie dotyczy tylko budżetowych lornetek. 

Na potęgę występuje w TSach i APMach.

Ostatnio widziałem Zeissa SFL z takim efektem - góra dół.

Im większa apertura, tym częstsze występowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wrażenia. Lornetka bardzo zwarta i lekka jak na 70tkę. Jednocześnie sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanej. Jak na lornetkę, która była pierwotnie wyceniana w okolicach $1000, osobiście mnie razi branding Celestrona no i ta winieta. Za 1300~1400PLN można by tą winietę zaakceptować, ale dla mnie nie do przejścia była średnica obudów okularów (~50mm), która jeszcze rosła przy odwinięciu dość grubych muszli ocznych. W okularach korekcyjnych, z odwiniętymi muszlami komfort był OK. Bez okularów i z wyprostowanymi muszlami przy moim IPD 68mm muszle, które są dość sztywne raziły mnie w nos. 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

A mierzyłeś może, czy faktycznie ma 21,5 mm odstępu źrenicy?

Jeżeli 21.5mm to liczone od powierzchni soczewki ocznej, która z tego co pamiętam była zagłębiona w oprawie na ~3mm. Dało się obserwować w okularach korekcyjnych, ale bez szału - biorąc pod uwagę pole własne okularów na poziomie 50*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.