Skocz do zawartości

NGC7023 Irys - błądzenie w kolorystyce


Konuz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wrzucam swoją wymęczoną wersję Irysa. Wymęczoną dlatego, że kompletnie nie miałem pojęcia co się dzieje z kolorami. Najpierw DBE (niby!) ładnie usunęło LP po czym po stratchu RGB okazało się, że prawa strona mocno świeci zielenią (zapewne łuna z Wrocławia). Dało się usunąć na szczęście, chociaż nie wiem czy nie pozostały jakieś resztki. Z tak zapylonym obszarem jest dla mnie taki problem, że nie wiem do końca co być powinno, a co nie w danym miejscu. Wszystko wydaje mi się podejrzane poza samą centralną częścią mgławicy ;) Dlatego wrzucam do wglądu, może coś wymaga korekty albo usunięcia. Materiał to 8h Luminance (7h w klatkach 120s i 1h 30s), reszta RGB po 2h w klatkach 90s. Bortle 4/5

NGC7023_resize.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kamery mono, więc kroki o których wspominasz robię jako pierwsze ;) ogólnie balans kolorów wyszedł dopiero wtedy, kiedy STF ustawiłem unlinked, wrzuciłem do okna histogram transformation i dopiero stamtąd robiłem dokrętki GHSem. Z samą luminacją nie było problemów, wyszła całkiem fajnie.

Edytowane przez Konuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś jaki to teleskop - wszystkie wersje cierpią na "galaretowatość" - za dużo odszumienie i przez to dla mnie przynajmniej dosyć sztucznie to wygląda. Mało subtelnie. 
Nie mam też pewności czy flaty są dobre, być może jest OK, może to kwestia obróbki. 

Kolorystycznie ostatnie wersja najlepsza, natomiast - dla mnie - pod kątem "dobrania" kolorystyki to jest jeden z najtrudniejszych obiektów. Zwłaszcza gdy nie ma się dobrego nieba (u Ciebie widać trochę walkę z gradientami w tle). Też się mierzyłem w tym roku z podobnym kadrem i nie jestem zadowolony 😉 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, Lum szumi strasznie. Pierwotna wersja była mniej odszumiona, później w którymś momencie przy kolejnej iteracji suwak odszumiania poszedł za daleko...no i niestety nadpisałem wersję nr 1. Dzisiaj miałem drugie podejście, ale stwierdziłem że chyba sobie daruję, dopóki nie dozbieram luminacji. Dlatego tylko zmieniony balans kolorów. Robione SW 72ED i ASI183MM-P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym sobie przerwę od zdjęcia, ewentualnie powrócił po odpoczynku za 2-3 tygodnie z zupełnie świeżym spojrzeniem, a teraz zebrał materiał do czegoś innego i prostszego :) Ten Irys to nie jest łatwy kadr i przeciwnik ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chyba zrobię krótki oddech od zdjęć. Muszę przyznać, że ostatni miesiąc był wyjątkowo łaskawy pod względem pogody, sprzęt praktycznie nie schodził ze swojego stanowiska. Z hobby trochę jak z żoną, dobrze jest czasem zrobić sobie krótką przerwę 🙃

Edytowane przez Konuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konuz napisał(a):

Chyba już wersja ostateczna.

 

Ta wersja jest moim zdaniem całkiem ok. Kolory trafiły właściwie, usunąłeś przesaturowanie tła, histogram jest dobrze wyrównany. Szumu się nie czepiam, bo nie jest jakiś nadmiernie wielki i nie przeszkadza mi w odbiorze. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.