Skocz do zawartości

TUTEK: Metoda obróbki puchatych gwiazd


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Publikowałem w zeszłym roku podobny tutorialik, jednakże tutaj zastosowałem GeneralizedHyperbolicStretch zamiast HT i ET oraz załączam filmiki zamiast zdjęć.

Tutorial dzięki uprzejmości kolegi @krzyn24, który udostępnił swój materiał. Jest to materiał o tyle odpowiedni, że jest tam problem z najjaśniejszymi gwiazdami. Nie są przepalone, ale po prostu bardzo rozlane. Nie za bardzo da się więc rozciągać wszystkie gwiazdy na jeden raz- albo małe i średnie będą ładne a jasne ogromne, albo jasne będą ładne, ale po ciemniejszych nie będzie śladu.

 

Obróbka w Pixinsight.

 

Użyteczne narzędzia:

- Starnet2 lub StarXterminator,

- GeneralizedHyperbolicStretch- należy dodać link https://www.ghsastro.co.uk/updates/ do repozytoriów w Pixie

- ScreenStars – link do repo: https://www.cosmicphotons.com/pi-scripts/screenstars/

 

Master Ha po zastosowaniu STF:

 

01.png.a5ac759082a426ec4a491a9a192303fa.png

 

Problem jest oczywisty i dotyczy kilkunastu gwiazd w kadrze.

 

 

Jednakże te duże gwiazdy nie są przepalone (czyli parametr K- dalej pokazuję, jak odczytać, jest mniejszy niż 1). Co widać wyłączając STF i oglądając kadr w formie liniowej:

 

05.png.f5f273b72d117a2d4d7e230c93b9397a.png

 

 

Gwiazdy z materiału liniowego należy wyodrębnić za pomocą Starnet2 albo StarXterminator:

 

02.png.b01d65c6c07396a72b4e29b6fef18d3c.png

 

03.png.1daa8e671df41577a6405e35ee1058f8.png

 

 

Otrzymujemy obraz z samymi gwiazdami:

 

04.png.554144d08077a98b67efce6c7fae0c74.png

 

 

Dobrze sprawdzić czy i jak bardzo przepalone są gwiazdy. Robimy to tak:

 

 

 

Następnie rozciągamy za pomocą GHS gwiazdy – ta operacja ma na celu rozciągnięcie tylko najjaśniejszych gwiazd.

 

 

Dobrze sprawdzać po drodze, czy nie przesadzamy i zmierzyć K w rdzeniach jasnych gwiazd.

Kontrolujemy proces za pomocą trzech parametrów:

- stretch factor – stopień rozciągnięcia,

- local intensity i/lub protect highlights – pozwala modyfikować profil gwiazd i unikać nadmiernego rozciągnięcia rdzeni.

 

 

Tworzymy następnie maskę, która ma przykryć najjaśniejsze gwiazdy:

 

 

 

Po nałożeniu dostosowanej maski rozciągamy pozostałe gwiazdy:

 

 

 

Wady i problemy

 

Spostrzegawcze osoby zapewne zauważyły pewne problemy z tą techniką.

Jednym z nich są jasne obwódki wokół największych gwiazd, które wynikają z niedostatecznej średnicy „placków” maski. Maskę można edytować w łatwy sposób:

 

 

Ewentualnie, obwódki można ręcznie wymazywać po rozciągnięciu.

Kolejnym problemem jest zaburzenie relacji między gwiazdami różniej jasności/wielkości. Dlatego też zastosowanie tych sztuczek powinno być sytuacyjne, gdy jest problem i potrzeba.

Nie służy to także do definitywnego rozwiązania problemu bardzo przepalonych gwiazd. Do tego lepiej się nadaje pewna funkcja w Siril lub inna w Photoshop.

 

 

Dodawanie gwiazd.

Gwiazdy można łatwo dodać w Pixie skryptem Screen Stars. Link do repo: https://www.cosmicphotons.com/pi-scripts/screenstars/

 

Tutorial autora skryptu:

 

 

 

Kolega @krzyn24 udostępnia także materiały źródłowe:

 

Obraz z samymi gwiazdami: 01-Ha_stars_only.xisf

 

Maska na największe gwiazdy: 02-Ha_stars_clone_MASK.xisf

 

Obraz nieliniowy- rozciągnięte gwiazdy duże i małe: 03-Ha_stars_STRETCHED.xisf

 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie tylko ten automat Pixinsight. Nie ma jakiegoś odpowiednika prostszego? 

Czy to porostu analiza dla doświadczonych?

 

Bo ja te gwazdki robię w PS. I nie mam z tym problemu. A może mam inny materiał. Hmm... 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Kriss2022 said:

Wszędzie tylko ten automat Pixinsight. Nie ma jakiegoś odpowiednika prostszego? 

Czy to porostu analiza dla doświadczonych?

 

Bo ja te gwazdki robię w PS. I nie mam z tym problemu. A może mam inny materiał. Hmm... 

 

Pix jest popularny z dobrych powodów, lecz każdy może robić jak chce czy lubi.

 

Tutorial raczej dla początkujących, powiedziałbym.

 

Napisałem także, że zastosowanie sytuacyjne- jeżeli problemy to uzasadniają. A w wypadku przykładowego materiału tak było.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.