Skocz do zawartości

Messier 33 w HaLRGB


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, chyba moja pierwsza publikacja w tym dziale :D

 

W ostatnim czasie skorzystałem z pogody i porobiłem parę obiektów ze średnią ilością 1/noc. Messier 33 fotografowałem łącznie w 3 różne noce.

Zacząłem od L, do stacka poszło 160 klatek po 120s. W inną noc miałem chyba bardzo ścisły grafik na niebo, bo robiąc kolor poszło jedynie 24x120s na każdy kanał RGB. Już miałem powtarzać materiał, ale już wykorzystałem co mam. I jeszcze ostatnio po zakupie filtra H-alpha 7nm od @Behlur_Olderys (dzięki! :)) postanowiłem przy pełni porobić kilka godzin, stąd dodatkowo 110x120s. To moje pierwsze złożenie H-alpha kiedykolwiek do LRGB, które wykonałem w Sirilu.

 

Mając za sobą parę nieudanych/częściowo udanych obróbek zdjęć, ucząc się na błędach, w końcu wyszło coś, co osobiście mnie się podoba. W niedalekiej przyszłości chciałbym przenieść się na kamerę kolorową (2600MC Duo), a na razie ćwiczę na tym co mam - ASI1600MM-c z TS 90/600 APO z reduktorem 0.79x. Liczę na to, że w ten sposób ostatecznie pozbędę się problemu z wielokolorowymi gwiazdkami, które wynikają z trudności w dopasowywaniu (w Photoshopie muszę ręcznie rozciągać wszystkie kanały na L o 1-3 piksele by dopasowywać gwiazdy po każdej stronie kadru (Siril to nawet nie obraca kadrów), więc masakra, czy ktoś tak się bawi... :) ). Sytuację poprawiła lepsza odległość od flattenera, jednak materiał robiłem jeszcze przed korektą.

 

Co było nie tak/co mogę poprawić, a nie jestem w stanie - praca domowa do kolejnych prac :P

  • redukcja szumu/wygładzenie tła - nie mam NoiseXterminatora ani Pixa, nie wiem co użyć do wygładzenia (Siril niechętnie mi to robi, jedynie mam paseczek od tego w LR), więc pozostał szum oryginalny, spotęgowany małą ilością materiału RGB :(
  • dekonwolucja - APO robi fajne gwiazdki (tylko od filtrów widoczne jest halo), ale jedynym rozwiązaniem na pojedynczy kolor gwiazd jaki znam to star recomposition w Sirilu - niestety, rezultaty nie podobają mi się, wygląda zbyt sztucznie
  • gwiazdy na tle M33 - starnet pokazał ich całe mnóstwo, ale przy łączeniu gwiazd / starless na jasnych partiach (M33) mam albo bardziej zjarane gwiazdy albo więcej słabszych, które trochę wycięło przy redukcji
  • nie mam pojęcia ile naświetlać RGB względem ilości L (problem tymczasowy, skoro planuję przejść na kamerę kolorową)
  • kolor galaktyki przesunąłem samodzielnie dając temperaturę -15 w LR (po kalibracji kolorów M33 wyszła żółta jak Messier 81), czyli odwieczny problem koloru Galaktyki Trójkąta

 

Podsumowując, parametry:

  • L 160x120s
  • RGB 24x120s na kanał
  • Ha 110x120s

 

Messier-33-Small-Resolution.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.