Skocz do zawartości

NGC6823 & NGC6820 SHO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, .zombi. napisał(a):

Co istotne widać tu świetnie że aby uzyskać kolor niebieski trzeba ograniczy się nieco z czerwonym :)

 

W pewnym zakresie tak. Tutaj akurat stosowałem maskę L na OIII, przy pomocy której wygasiłem nieco Ha w światłach OIII. Więc nie wygaszałem generalnie światła Ha, ale tylko w obszarze występowania OIII. I to dość delikatnie. Ale mam też wersję bez tego zabiegu, gdzie niebieski i tak ładnie wyłazi w środku NGC6823.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mstaniek Nie mam dostępu do swojego podstawowego komputera, więc próbę zrobiłem na rezerwowym, używając dostępnego materiału. Obiekt - WR 134 robiony kamerą ASI533. Po integracji usunąłem gwiazdki i zaaplikowałem GHS, w którym najpierw wyrównałem kanały używając LinearStretch kolejno na R, G, i B, a potem GHS żeby wyciągnąć całość do postaci nieliniowej. Tak otrzymany obrazek posłużył do ekstrakcji kanałów R, G i B (Image> Extract>Split RGB Channels). Z kanału G i B wyprodukowałem maskę używając funkcji max() w PixelMath. Taką maskę nałożyłem na kanał R i użyłem HistogramTransformation żeby "przygasić" R. Efekt prób poniżej.

Image06 - maska

integration - nieliniowy obrazek bez ingerencji w R

Image07 i Image09 - obrazki po ponownym pomieszaniu RGB w PixelMath dle dwóch różnych stopni przygaszenia R. 

 

image.png.0e30e63ecb9c598ad0af975a12badd82.png

 

Można tą metodą uwypuklić G i B w stosunku do R w tych obszarach, gdzie G i B były już w miarę silne. Oczywiście maskę można dowolnie modyfikować przed jej aplikacją.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, apolkowski napisał(a):

@mstaniek Nie mam dostępu do swojego podstawowego komputera, więc próbę zrobiłem na rezerwowym, używając dostępnego materiału. Obiekt - WR 134 robiony kamerą ASI533. Po integracji usunąłem gwiazdki i zaaplikowałem GHS, w którym najpierw wyrównałem kanały używając LinearStretch kolejno na R, G, i B, a potem GHS żeby wyciągnąć całość do postaci nieliniowej. Tak otrzymany obrazek posłużył do ekstrakcji kanałów R, G i B (Image> Extract>Split RGB Channels). Z kanału G i B wyprodukowałem maskę używając funkcji max() w PixelMath. Taką maskę nałożyłem na kanał R i użyłem HistogramTransformation żeby "przygasić" R. Efekt prób poniżej.

Image06 - maska

integration - nieliniowy obrazek bez ingerencji w R

Image07 i Image09 - obrazki po ponownym pomieszaniu RGB w PixelMath dle dwóch różnych stopni przygaszenia R. 

 

Można tą metodą uwypuklić G i B w stosunku do R w tych obszarach, gdzie G i B były już w miarę silne. Oczywiście maskę można dowolnie modyfikować przed jej aplikacją.

 

@apolkowski bardzo dziękuję 😄 będę pilnie studiował wskazówki.

dzięki za poświęcenie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, apolkowski napisał(a):

Obiekt - WR 134 robiony kamerą ASI533

 

Jakiś efekt selektywności kolorów przy pomocy takich zabiegów da się oczywiście uzyskać. Ale pokazałeś inny obiekt, w którym struktura "tlenowa" jest bardzo wyraźna. W Sh2-86 sytuacja jest zupełnie inna. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2023 o 22:26, diver napisał(a):

 

Jakiś efekt selektywności kolorów przy pomocy takich zabiegów da się oczywiście uzyskać. Ale pokazałeś inny obiekt, w którym struktura "tlenowa" jest bardzo wyraźna. W Sh2-86 sytuacja jest zupełnie inna. ;)

 

No to teraz ten sam obiekt, co u @Little Ghost. Sławek, masz może wersję HOO żeby byłą jak najbliżej fotki z OSC z filtrem dual band? 

 

image.thumb.png.d631f66f182f63be6b31a5afdeafd978.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Sławek, masz może wersję HOO żeby byłą jak najbliżej fotki z OSC z filtrem dual band? 

 

Andrzej, nie mam, ale szybko złożyłem z tych samych staków H i O, które zostały użyte w złożeniach SHO. Złożyłem klasycznie w PixelMath jak niżej.

R/K <- H
G <- (H*0.05)+(O*~0.05)
B <- O

Maska luminancji i gwiazdy te same.

Nie wiem, czy jest to "najbliżej" OSC z filtrem dual band, ale takie HOO można uzyskać na tym obiekcie składając selektywne H i O z kamery mono. W końcu chodzi o to, żeby jakiś niebieski z tego tlenu wylazł. ;)

Reasumując: moim zdaniem, jeżeli w obiekcie luminancja pasm H i O nie jest wyraźnie rozdzielona na strukturach, trudno jest uzyskać na docelowym obrazku selektywne kolory za pomocą filtra duo NB, a szczególnie na materiale z kolorowej matrycy. Mam filtr AstroDuo STC z którym robiłem próby na ASI294MC. Jakieś dwa lata temu skończyłem te eksperymenty i kupiłem kamerę mono z kołem filtrowym. Filtr duo NB leży na regale...

 

NGC6823_HOO_2000_1500.thumb.jpg.0f261d56bfa53b970f8ea23c6bc9f0fc.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2023 o 23:39, diver napisał(a):

G <- (H*0.05)+(O*~0.05)

Tak dla porządku O*~0.05 to to samo, co O*0.95, bo tylda przed wartością oznacza 1 - wartość. Ma to sens przy operacjach na obrazach, np. ~$T "odwróci" bieżący obraz, ale przed wartościami stałymi nic nie wnosi ponad zwykłe odejmowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał(a):

Tak dla porządku O*~0.05 to to samo, co O*0.95, bo tylda przed wartością oznacza 1 - wartość.

 

Ależ oczywiście, to tylko kwestia notacji. Ale ma też jakiś aspekt "wizualny". Zapis (H*0.05)+(O*~0.05) można przeczytać: 0.05 które z całości zabraliśmy na rzecz wodoru H uzupełniamy do całości tlenem. Za zapisu (H*0.05)+(O*0.95) widać, że suma wag wodoru i tlenu jest równa 1. ;)

 

2 godziny temu, apolkowski napisał(a):

Ma to sens przy operacjach na obrazach, np. ~$T "odwróci" bieżący obraz, ale przed wartościami stałymi nic nie wnosi ponad zwykłe odejmowanie. 

 

A tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, diver napisał(a):

A tego nie rozumiem.

 

Dla stałej wartości A tylda (~) da stałą wartość równą 1-A.

Dla obrazu tylda dla każdego piksela da 1 - jego wartość. Np. jeśli obrazek ma dla konkretnego piksela wartość 0.45, to po zastosowaniu funkcji ~$T będzie miał wartość 0.55.

Dla obrazów kolorowych ta operacja jest przeprowadzana dla każdego kanału oddzielnie, czyli piksel o wartośći RGB równej [0.53, 0,3, 0.25] po zastosowaniu ~$T będzie miał wartość [0.47, 0.7, 0.75].

 

Przykłady:

1. Wartość stała 0.3 -> wartość stała 0.7

2. ~$T na obrazku mono

3. ~$T na obrazku kolorowym

 

image.png.a8cdeae03243df97a58090d85cc7d6a5.png

 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Dla stałej wartości A tylda (~) da stałą wartość równą 1-A.

Dla obrazu tylda dla każdego piksela da 1 - jego wartość. Np. jeśli obrazek ma dla konkretnego piksela wartość 0.45, to po zastosowaniu funkcji ~$T będzie miał wartość 0.55.

Dla obrazów kolorowych ta operacja jest przeprowadzana dla każdego kanału oddzielnie, czyli piksel o wartośći RGB równej [0.53, 0,3, 0.25] po zastosowaniu ~$T będzie miał wartość [0.47, 0.7, 0.75].

 

Andrzej, ja rozumiem tę notację. Nie rozumiem tylko dlaczego ten "wykład" pojawił się w kontekście prostej formułki mieszania H i O. ;) Nie rozumiem stwierdzenia "Ma to sens przy operacjach na obrazach, np. ~$T "odwróci" bieżący obraz, ale przed wartościami stałymi nic nie wnosi ponad zwykłe odejmowanie." Nie rozumiem tego stwierdzenia w kontekście analizowanej formułki (H*0.05)+(O*~0.05). Krytykujesz zużycie tyldy w tej formułce, uważając nie ma to sensu? :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, apolkowski napisał(a):

Nie krytykuję, tylko stwierdzam, że prościej zapisać to jako O*0.95.

 

Tośmy się w końcu dogadali. Faktycznie prościej, O*0.95 to o jeden bajt mniej niż O*~0.05. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.