Skocz do zawartości

Zabawa z materiałem z przeglądu nieba Zwicky Transient Facility


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka ostatnio chodzi za mną żeby zrobić w kole astronomicznym na mojej uczelni projekt polegający na wykorzystaniu danych ze Zwicky Transient Facility, już nie będę wchodził w to co planuje ale chce pokazać wam produkt uboczny przygotowań do tego projektu.

Szybko wyjaśniając czym jest Zwicky Transient Facility to za wikipedią:
"The Zwicky Transient Facility is a wide-field sky astronomical survey using a new camera attached to the Samuel Oschin Telescope at the Palomar Observatory in California, United States. Commissioned in 2018, it supersedes the (Intermediate) Palomar Transient Factory (2009–2017) that used the same observatory code. It is named after the astronomer Fritz Zwicky."

Generalnie można sobie znaleźć wszystko o tym przeglądzie w Internecie, cała dokumentacja danych jest bardzo obszerna i tak na prawdę sama dokumentacja to studnia bez dna :P  Ale od dokumentacji ciekawsze są zdjęcia które są robione w ramach tego przeglądu, większość to 30 sekundówki chociaż zdążają się takie które mają dłuższe ekspozycje, częstotliwość robienia dłuższych klatek pewnie też jest opisana w dokumentacji ale do tego się nie dokopałem, generalnie 99% + to są 30 sekundówki. W ramach przeglądu robione są zdjęcia w filtrach ZR ZG i ZI. Zdjęć dostępnych najwięcej jest właśnie w ZR i ZG. Do projektu potrzebowałem pobierać klatki z ich serwerów więc naturalna koleją rzeczy jak już miałem trzy filtry pobrane była zabawa w zestackowanie tego i zrobienie z tych filtrów RGB. Klatki nie potrzebują darków, mają bardzo niskie szumy bo kamery w obserwatorium chłodzone są ciekłym azotem :P I też z tego co wiem traktują je wcześniej klatkami kalibracyjnymi, ale nie pamiętam dokładnie bo po czytaniu dokumentacji przez kilka godzin wszystko się zlewa w jeden informacyjny kloc. Na pewno da się klatki kalibracyjne pobrać. Zdjęcia pobierałem prostym skryptem z pythona bo nie działa mi najlepiej API które do tego służy ale może będziecie mieli więcej szczęścia, jak ktoś będzie chciał mogę podrzucić potem skrypt pythonowy.
Link do API do pobierania zdjęć: IRSA: ZTF (caltech.edu)

*EDIT Klatki były selekcjonowane po seeingu który jest opisany przy każdej klatce i po zasięgu magnitudo na klatkach, poniżej pewnych progów po prostu zdjęcia odrzucałem

M51 
image.png.68343a859dbcf2863e4772419c24f9e0.png

RGB zrobione ze stacków:

Filtr ZR 433 x 30s
Filtr ZG 286 x 30s
Filtr ZI 70 x 30s

Zasięg w magnitudo wyszedł mi tu około 24.5 mag. Określiłem go względem gwiazdy która miała w przeglądzie SDSS9 na filtrze SLOAN r 23.906 mag.


Hubble Deep Field
 image.gif.0e85cf673130e42f9b94caea85d932b4.gif

Stack z filtra ZR 283 x 30s, niestety ale klatki były ustawione tak że udało się złapać ten obszar tylko rogiem

Byłem ciekawy jak Hubble Variable Nebula wyjdzie jako timelapse, czy będzie widać zmiany jasności w obszarach mgławicy, zrobiłem na szybko coś takiego, nie jest gotowe, bardziej wrzucam jako zajawka bo teraz nie mam czasu tego kończyć
 

 



I podrzucam poglądowo kilka zdjęć, gdzie nie pamiętam już z jakiego materiału był stack:
image.png.b8c081e68626f5c3380ed3a11f2aa18d.png

image.png.a5ccf01a451f2430ecff0194ce66eef1.png

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 4
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Za(KS)t napisał(a):

It is named after the astronomer Fritz Zwicky

 

Ciekawy ten Twój projekt. Ciekawa jest też historia: Zwicky trochę się w środowisku stawiał/wymądrzał (twierdził, że to on pierwszy odkrył kwazary) i zabrali mu dostęp do teleskopu w Mount Palomar. ;) Większość swojej pracy wykonywał potem przy pomocy "małego" 18-calowego teleskopu. Odkrył ponad 100 supernowych i sporządził katalog galaktyk.

Źródło: Michael A. Strauss - "Welcome to the Universe: An Astrophisycal Tour" (wydanie polskie).

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujące. Proszę o regularne aktualizacje!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.