Skocz do zawartości

Operacja "klops" czyli Zorza z Trondheim


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Piotrek K napisał(a):

Fajne i inspirujące, btw. od kiedy w takim Trondheim (miesiąc?) można liczyć na w miarę pewne zorze?

*EDIT Generalnie na miejscu powiedzieli nam że to koniec sezonu i że powtórka będzie na wiosnę dopiero, ale w sumie nie wczytywałem się bardzo w kwestie sezonowe

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Piotrek K napisał(a):

Dzięki, BTW obiektyw 29/2.8, czy to pod marką Meyer, czy Pentacon, jest naprawdę taki sobie w nieskończoności (bokeh ma za to bardzo fajny). Wyszło b. fajnie, ale z lepszym, nawet starym, żadną tam Sigmą Art, byłoby o niebo lepiej.


Dzięki! To jest Meyer no i tak, kwestia obiektywu pozostawia wiele do życzenia ale na razie nie mam pomysłu co można niedrogo kupić co będzie śmigało, canon 50tka mi się złamał na pół kilka lat temu i teraz w zasadzie to jest moje najjaśniejsze szkło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrek K napisał(a):

SMC PENTAX-M 28/2.8 powinien być "o niebo" lepszy. Tak  jest przynajmniej na APS-C - nada się nawet w pełni otwarty.


Cenowo widzę że super to wygląda, jak będę miał za co to się zainteresuje bardziej tematem, ale wstępnie widze ze nawet na FF spoko chodzi, tylko boki są nieostre nawet na f/8, ale za tą cenę jak najbardziej to akceptuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ode mnie też nadchodzą - ale na razie trochę opisu. 
Ten wyjazd to chyba z jednych z najbardziej szalonych rzeczy, jakie dotychczas zrobiłem - w zasadzie wielkich przygotowań nie było, bilety leżały kupione, aż tydzień przed wszystkim zaczęliśmy jakieś szersze myślenie, co w ogóle trzeba zrobić, żeby tam nie umrzeć. Stanęło na klopsach z Ikei do ugotowania na ognisku (najciekawszym rozwiązaniem, wyczekując na zagotowanie się wody, był... szaszłyk z klopsów! Pieczony jak kiełbaski), kilku warstwach ciuchów, termo i zwykłych, bo temperatury już ujemne i można było lecieć. 

Sam lot super, wziąłem ze sobą nawet licznik geigera, żeby sprawdzić jak to jest z tym promieniowaniem w wyższych partiach atmosfery i wyszło, zę dawka przyjęta podczas takiego lotu to 2uSv. Niewiele, nie zaskoczyło mnie to, ale największe zaskoczenie przyszło kiedy wylecieliśmy ze strefy pełnego zachmurzenia nad Norwegią - patrzę w dół i coś dziwne te chmury... a zaraz, to śnieg! pół kraju było w śniegu, tylko wybrzeże nie. 
Brak opisu.
Całe szczęście, w Trondheim było relatywnie ciepło, bo *aż* dwa stopnie na plusie, spora odmiana od Gdańskich 10, ale nadal akceptowalnie. 

Z lotniska ruszyliśmy na wyprawę do Ikei, gdzie zjedliśmy, uzupełniliśmy zapasy żywieniowe (zdecydowanie za dużo żeśmy kupili, ale to do dopracowania następnym razem), po czym wyruszyliśmy na miasto, zażyć trochę zwiedzania. 

Samo w sobie Trondheim bardzo ładne, ma taki styl typowo północny, wcześnie się przygotowują na święta, bo niektóre domy już udekorowane, stoją jakieś LEDowe renifery ciągnące sanie... Samo Trondheim to też miejsce gdzie znajduje się najbardziej na północ wysunięta linia tramwajowa na świecie - mają 11 tramwajów kursujących po jednej linii o rozstawie 1000mm. Same w sobie tramwaje przypominają polskie Konstale 102N, ale chyba są ciut cichsze (chociaż może czapka uszanka i komin pod nią dawały takie wrażenie, wszystko możliwe). image.thumb.png.2ba55d8d9002e8706960e1cdc4dcdaf7.png

Po zwiedzeniu rynku, miejscowych terenów spacerowych nad Nidelvą (rzeka w Trondheim), porobienu zdjęć zabudowy wokół niej, udaliśmy się do sklepu po drewno (bardzo dobra decyzja, w lasku nad fiordem prawie w ogóle nie było chrustu), a stamtąd autobusem już na miejscówkę fotograficzną. 

Tak jak już Miłosz pisał, po drodze dwóch Norwegów pokazało nam, że zorza się zaczyna - myślę, że bez nich byśmy w ogóle wszystko przegapili. Rzuciliśmy się na skały robić zdjęcia, co się od razu opłaciło. Sam nie mam jakichś spektakularnych, bo niestety cały mój sprzęt nie był zbyt zoptymalizowany pod zorzę - ze sobą miałem Sony A700, Minoltę Dynax 8000i (z filmami Kodak Ultramax 400 i Kodak Kold 200), a obiektywy to 18-200 f/3.5-5.6 Sonego, 50mm f/1.7 AF od Minolty i Sigmę 28-200 f/3.5-5.6. Po krótkim rozważaniu uznałem, że wolę szersze kadry z Sigmy niż jaśniejsze z Minolty. Nie wiem czy to była dobra decyzja, ale taką podjąłem. 

image.png.244cda3422cc9f6037897102a7f1ebaa.png
Brak opisu.

Zdjęcia z maksimum z aparatu. Zadziwiające ile było widać podczas Bz= 0 oraz bardzo słabego Bt. No ale CME miało przyjść o 17, a uderzyło o 5 w sondę DSCOVR, więc no tego się przewidzieć nie dało. Zawsze jakieś foto zorzy jest. Od razu już widzę, że technologia tak poszła do przodu, że fotki telefonem są lepsze (pod względem czułości) niż aparatem, pora na zakupy...

DSC01278_12.thumb.jpg.450906c1f68ffd631f999e151d78a63f.jpgDSC01277_10.thumb.jpg.9553d0c64aba2735a6b303a44a4fa5c2.jpg

Kilka timelapsów z telefonu też zrobiłem, tu jedne z lepszych: 

 
Tu kadrowanie ewidentnie pod zorzę, która będzie wysoko na niebie, jednak nie wyszło, bo osłabła potem
   

Zdjęcie z obozowiska na Fiordzie Trondheimsfjorden
image.thumb.jpeg.83a86ffccdbae6282c30795b16c5d4a2.jpeg

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Piotrek K napisał(a):

Wrzućcie coś jeszcze!

Nie wiem jak bardzo do tematu pasują zdjęcia miejskie (bo takich u mnie najwięcej, samej zorzy dużo żeśmy nie robili, bo przez większość nocy był po prostu delikatnie zielony horyzont, nic ciekawego), ale jak tak to tu kilka ładniejszych ode mnie:

Panorama miasta z Elgeseter Bru
image.thumb.jpeg.112b9602a4b20dd45e08fae98dbaaf5f.jpeg

Katedra:
image.thumb.jpeg.16f3e74c37df3c664dc543fcd54e2942.jpeg

Trzy ujęcia z Old Town Bridge:
(ciekawostka jest taka, że mój malutki statywik 30cm wysokości musiałem osiadzić na balustradzie i liczyć, że aparat nie spadnie podczas robienia zdjęcia, jak to mówią you only live once :) )
image.thumb.jpeg.bfab7c7ad9e8cc7414aa0587eb23b047.jpeg
image.thumb.jpeg.01ad9a3b9109a08b92b16d4797d9173f.jpeg
image.thumb.jpeg.04ceec6770ee934af9f244f9f2d53ac0.jpeg


 

 

49 minut temu, Piotrek K napisał(a):

I napiszcie gdzie konkretnie kupiliście drewno:)

Są w sklepach Coop, pierwotnie planowaliśmy w Juli, ale nie sprawdziliśmy wcześniej godzin otwarcia i okazało się, że zamykają o 18:00. Dowiedzieliśmy się o tym o 18:15, zrobiło się wtedy trochę ciepło w gaciach, muszę przyznać :P
My kupowaliśmy drewno w Coop Prix (taki odpowiednik biedronki), ale jest też (według internetu) w Coop Obs! (odpowiednik Tesco/Kauflandu).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wywołałem ostatnio foty z analoga:image.png.ef93a2e27dd848be5ec45fea97150e57.pngimage.png.57c8ea8716296409b6d03c1f77dd83da.pngimage.png.fafef4bd42dfa07f3c6182ae8373938e.pngimage.png.82d4d3a07cd6e9a62574e469b869cf8c.pngimage.png.310dd34570aa88bf5f91753c2adca648.png
image.png.837b7034aa8c33c4c98193f0a7c20696.png

No i najważniejsze! Zorzaa z Kieva 88, niestety ale wężyk spustowy nie chciał się odklikiwać i musiałem go ręcznie wyciągać podczas robienia się klatek, potem dopiero pomyślałem że można przecież dać zaślepke i potem robić takie rzeczy :P

image.png.254803804b34696be7c53912d3e1558e.pngimage.png.8293976bf4104a3d0908399f505320b1.png


Nie są to wszystkie foty ale pierwszy raz skanowałem wszystkie klatki ręcznie zamiast oddać do sklepu żeby zrobili to za mnie i przez 4h się bawiłem a i tak wszystkiego nie zeskanowałem :P Pomijam paprochy bo już nie miałem siły tego czyścić, kiedyś to ładniej zeskanuje

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.