Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 31.12.2023 o 10:14, Jarek napisał(a):

Jeśli przewidujesz problemy z logistyką, masz niedobre warunki typu schody do pokonania, konieczność noszenia sprzętu gdzieś dalej, bierz 6" (152/1200). Gabaryty podobne, ale kilka kg mniej i tuba ciut mniejszej średnicy. To da lepsze efekty niż 150/750 na paralaktyku jako alternatywa. Optycznie 6" pozwala na bardzo wiele, rozdzielczość i zasięg na obiektach głębokiego nieba całkiem przyzwoite z punktu widzenia początkującego i nie tylko, a do planet to nawet nie trzeba więcej tak na co dzień. Lepszy mniejszy teleskop często używany niż większy zbierający kurz w pokoju.

Nie o samą logistykę chodzi tylko o wagę teleskopu, Synta 6 to 18 kg, troszkę mniej niż 8 faktycznie ale dla mnie to wciąż sporo (nie ma takiej opcji żebym próbowała taki zestaw wziąć na raz ;D). Oczywiście można przenosić osobo a pewnie nawet trzeba bo jedna osoba sama go po schodach nie zniesie. Tego paralaktyka można zawsze wspomóc o napęd chociaż w jednej osi i to jak dla mnie jest jego największa zaleta. Można potem samą tubę zamontować na lepszym montażu, potem do montażu kupić większą tube itd. Tak jak mówisz lepszy mniejszy a używany niż wielka, ciężka, nieporęczna betoniarka zajmująca dużo miejsca. Ja na razie dojrzewam do decyzji co kupić chociaż pogoda u nas piękna, aż by sobie coś można pooglądać :D

A tak z ciekawości może się ktoś orientuje: czy taką Synte 6 czy 8 można powiesić na montażu paralaktycznym? Musiało by to być pewnie coś mocniejszego typu EQ5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, lenka96 napisał(a):

czy taką Synte 6 czy 8 można powiesić na montażu paralaktycznym? Musiało by to być pewnie coś mocniejszego typu EQ5?

tuby zaprojektowanej pod montaż Dobsona nie. Ale są newtony z szyną w standardzie vixen lub losmandy, mam wrażenie, że zrobione trochę solidniej niż te dobsonowe, i te oczywiście można wieszać na paralaktyku. Ja miałem ośmiocalowego newtona na EQ5 - do wizuala jest ok, zdjęcia planet też ok, do DS - nie.

 

Do dobsona można jeszcze wziąć wózek, ale jeśli w grę wchodzi noszenie po schodach, to paralaktyk wygodniejszy (lub jakiś AZ5). Jeśli kryterium jest waga, to pomyśl o katadioptrykach (SCT/MAK) - zgrabne i poręczne, ewentualnie CC 6", który się będzie szybciej od katadioptryków chłodzić. Albo jakiś krótki refraktor, ewentualnie newton 6". Wybór jest, musisz się tylko zastanowić na czym ci najbardziej zależy: gwiazdy w szerokich polach, planety, mgławice, galaktyki.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie, wbrew pozorom z paralaktykiem będzie więcej kg do noszenia niż z Dobsonem, zakładając ze tuba jest tego samego kalibru i ogniskowej.  lenka96 sprawdź, ile waży montaż powiedzmy EQ5 razem ze statywem i przeciwwagami... Zdziwisz się. Tyle, że to się rozkłada na większą liczbę elementów. Nie do przeniesienia na jeden raz i tak. Za to wymagających złożonego składania/rozkładania w polu po ciemku i pewnej regulacji - dylemat typu "rybki albo akwarium". Dobsa się po prostu stawia na ziemi i zakłada na niego tubę, nic więcej.

 Uważam, że niepotrzebnie boisz się 6" Dobsona. Te 18 kg rozkłada się na 2 elementy o porównywalnej masie. Zaopatrz się w torbę z pasem nośnym lub zrób z taśmy sam pas nośny na tubę, tak aby nosić ją przez bark jak torbę podróżną z cięższym bagażem. Noszenie tego nie będzie dużo bardziej przykre niż turystycznego plecaka z 9 kg zawartością. Jeżeli na stanowisko obserwacyjne dojeżdżasz autem, to możesz zrobić 2 kursy, raz tuba, raz montaż (nie liczę jakiejś małej torby/plecaka z akcesoriami i krzesełkiem, bo bez problemu przeniesiesz z jednym z elementów teleskopu). Jeżeli obserwujesz z ogródka, to najpierw wynosisz montaż, potem tubę itd.

W zasadzie jedyny przypadek, abyś musiała wszystko nosić za jednym razem, to gdy masz stanowisko gdzieś dalej od domu, poza ogrodzona posesją, na które docierasz piechotą. Nie możesz tam zostawić bez opieki np. skrzynki montażu, więc musiałabyś wszystko przenieść "na raz". Trudne, ale z 6" da się zrobić. Torba/pas z tubą na sobie, mały plecaczek/torba z akcesoriami, montaż w rękę. Da się pokonać schody, a w terenie spory dystans. Ja tak nosiłem z 3-ciego piętra małego Dobsonika 130/650 (waga 10 kg), wędrując po całym osiedlu na odkryty teren. Potem (niezbyt często) 200/1000 na topornym Dobsie własnej roboty znosiłem do auta na parking pod blokiem. Zauważ,że niesioną w ręku skrzynkę Dobsona można w każdej sekundzie postawić na ziemi by odpocząć, coś poprawić z resztą bagażu itp. Z tubą teleskopu (chyba, że w torbie) i ze złożonym statywem od paralaktyka to raczej trudne...

 Teraz wyobraź sobie podobne operacje z montażem paralaktycznym, który sam waży kilkanaście kg. Ja przez jakiś czas nosiłem w pojedynkę po osiedlu (a nawet na sąsiednie) 13 kg montaż EQ3-2 (mocując zdjętą małą przeciwwagę do nogi statywu) i torbę z kompaktowym Makiem 127. Z EQ5  i jakąś większą tubą ta sztuczka byłaby już niewykonalna. Za to 6" Dobsa mógłbym tak nosić bez większych problemów, pod warunkiem dobrego nosidła na tubus. Fakt, jestem facetem 180cm, ale na bywalca siłowni zdecydowanie nie wyglądam :laughing1:

Są tacy, którzy robili jakieś wózki a la taczki pod Dobsony itp. Można by jakiś wózek transportowy zaadaptować, jeśli nie masz schodów do pokonywania (np. teleskop trzymany w garażu przydomowym). Wszystko bardzo zależy od konkretnych warunków transportowo-lokalowych. Od nich trzeba zacząć planowanie zakupu teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
literówki, uzupełnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.01.2024 o 13:20, Jarek napisał(a):

sprawdź, ile waży montaż powiedzmy EQ5 razem ze statywem i przeciwwagami.

Tak, wiem ile waży eq5 dlatego na razie się w niego nie pcham, może kiedyś w ramach rozwijania hobby ;). Zrobiłam po swojemu i kupiłam 150/750 na eq3-2 i... wcale nie żałuje :D Jak się ma teleskop w domu to dopiero widać z czym to się wszystko je :). Trochę zabawy z tym paralaktykiem faktycznie, ale nie specjalnie mi to przeszkadza, wręcz przeciwnie- mam wielką frajdę z ustawiania go na zewnątrz. Nie trzeba się schylać do okularu, zawsze można podnieść wysokość na statywie a nie tam jakieś krzesełka :D. Wasze rady są jak najbardziej adekwatne jednak teraz mogę spokojnie z czystym sumieniem powiedzieć że wszelki Dobson nie jest na moje warunki. Ciężki montaż, ponad metrowy tubus... sama tego z domu nie wyniosę, za wąskie mam schody :P. Z eq3-2 sobie jakoś poradziłam, oczywiście na dwa razy. Ale tubę dam radę sama zamontować, nie ma z tym najmniejszego problemu. Różnica w wadze może nie jest jakaś wielka ale dla mnie nawet 2-3 kg więcej to już dużo, niestety ale jednak jest różnica między facetem 180 cm a dziewczyną 160 cm nawet zakładając że nie chodzi Pan na siłownie :P

Może Dobson 6 czy 8 na początek to lepszy wybór ale ja nie żałuję, Księżyc zapiera dech w piersiach, niestety pogoda nie pozwoliła na razie na nic więcej. Za jakiś czas wejdą lepsze okulary i będzie petarda :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.