Skocz do zawartości

Zakrycie Porrimy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Już lipiec !

 

Teoretycznie miesiąc mało dogodny do obserwacji...ale...tegoroczny zacznie się niezwykle ciekawie.

 

Mianowicie zakryciem gwiazdy o wdzięcznym imieniu Porrima = Gamma Wagi = HIP 61941= ZC 1821 o jasności 2.8 mag.

 

W Łodzi do zakrycia dojdzie o godz. 18:42 UT. Księżyc znajdzie się wtedy 30o nad horyzontem. Do tego wszystkiego do zakrycia dojdzie w bardzo ciekawej libracji (Lon. -4.06 Lat. -4.11) co oznacza, że jest to słabo zbadany rejon brzegu. Tak więc im więcej dokładnych obserwacji tym lepiej zostanie wyrównany profil. Problem jedynie w tym, że Słońce będzie jeszcze nad horyzontem. Ale zjawisko mimo to jest do zrobienia. Do tego gwiazda jest podwójna. A to robi obserwację jeszcze ciekawszą. Tego samego wieczoru dojdzie do jeszcze kilku zakryć. Kilka z nich będzie dostępna wizualnie, reszta wymaga jednak kamery CCD i insertera. Kolejnym ciekawym dniem jest 10 lipca.

 

Profil znajdziecie na mojej stronie w dziale Co nowego... www.astromax.prv.pl

Pozdrawiam Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł- zapomniałeś podać dzień, więc uzupełnie wiadomość..

 

Oczywiście zakrycie Porrimy zajdzie 3 lipca (czwartek) właśnie o 18:41-42 UT, w Białymstoku Słońce będzie jeszcze 1 stopień nad horyzontem ;D

 

Dodam jeszcze fakt podwójności Porimmy - składniki mają po 3,5 mag i są oddalone od siebie o 3,7", co sprawi że układ ten bedzie znikał około 3 sekund !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Że obserwacje zakryć gwiazd w dzień są możliwe - świadczy relacja z takiej obserwacji w PTMA w Warszawie w maju 2001 roku na stronie http://ptma.astronomia.pl w dziale "obserwacje".

Niestety nie udało mi się teraz wejść na stronę z tą relacją, a było tam zdjęcie gwiazdy wykonane przez teleskop przy wysokości Słońca ok. +2 stopnie !!

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przepraszam wszystkich za wprowadzenie w bład- zakrycie jest 6-go lipca (niedziela), a nie 3-go jak napisałem. Pomyliły mi się cyferki z rokiem (03) w efemerydach z Occulta, nie drukuje całego roku 2003 tylko właśnie "03".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto profil Księżyca dla tego zakrycia. Linia czerwona to kont natarcia gwiazdy w Łodzi. Zielony pas to orientacyjny przedział w określający profil jaki zbadać mogą obserwatorzy w Polsce. Linie ciemno-zielone to elementy profilu oszacowane z obserwacji centralnych zakryć Księżycowych.

 

porrima_1_profil.gif

 

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOW oczywiście też używam i sobie chwalę. Jest teraz znacznie lepszy od Occulta jeśli chodzi o efemerydy zakryć, ale miałem już wydrukowane zakrycia na cąły rok więć po co dublować.

 

Mam pytanko do wykresu - czy teraz to tak oryginalnie wygląda (bo wiem, że wyglądało inaczej), czy troszke poprawiłeś graficznie, no i kiedy wreszcie będzie ta wersja 4.0 w necie ?, pytałeś E.L. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 4.0 bedzie najwczesniej po ESOP w Trebur. Erick ostatnio mi mowil, ze jak tylko sie da to podesle mi kolejny update !!!

Wykres podrasowalem - tzn. zrobilem profilowi maly BOLD...

Pozdrawiam i modle sie o pogode!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wizualizacja orbity Porrimy, ktora przyslal mi Alfons Gabel - staly wspolpracownik IOTA w dziedzinie zakryc gwiazd podwojnych:

Orbit_gamVir.gif

 

Jak widać gwiazdy na czas zakrycia sa bardzo ciekawie ulozone. Warto wiec patrzec nawet bez specjalnego czasowania bo moze byc efektownie. Wg. moich obliczen roznica w znikaniu skladnikow winna wyniesc 0.89 sek. +/- 0.1

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze jeżdzę tam po chlebek :), innego nie jadam jak tylko holenderski ;D ;D...a bułki są owszem w Łodzi wysmienite- kupowałem ostatnio w kwietniu na Piotrkowskiej :D

 

BTW- podobno żarcie jest tam paskudne, chleb smakuje jak gąbka, o wedlinach żal mówić.....

 

powodzenia w obserwacjach !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłusznie melduję, że Łodzi mokro ----> może przecieka... :'(

 

Co tam Pirrima,

Wenus na Słonku ma się udać w przyszłym roku!

Za piękną pogodę proponuje złożyć w ofierze dziewicę ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.