Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy filtr UHC


żaczek

Pytanie

Witam, zaczynam dopiero przygodę z astrofotografią ale z teleskopem i z niebem już trochę pojęcia mam, dlatego mam do was pytanie na waszych doświadczeniach z filtrami UHC. Wiem że nie ma czegoś takiego jak 1 najlepszy filtr ale jakbyście mieli wybrać taki z którym mieliście najlepsze rezultaty i byliście min najbardziej zadowoleni  to jaki by to był?

(cenę jaką mogę wydać na filtr to max 1000zł)(najbardziej interesują mnie mgławice emisyjne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

Do poważnej rozmowy należałoby zacząć nie tyle od budżetu, a od wszystkiego innego. Jaki teleskop, jaki aparat/kamera, jakie masz niebo itd.

Sprzęt jaki posiadam to Teleskop N 200/1000 Explorer 200P HEQ5 do tego lustrzankę Canon EOS 450D i moje niebo w skali Bortle’a to około 5 (mieszkam na wsi niedaleko małego miasta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, żaczek napisał(a):

Sprzęt jaki posiadam to Teleskop N 200/1000 Explorer 200P HEQ5 do tego lustrzankę Canon EOS 450D i moje niebo w skali Bortle’a to około 5 (mieszkam na wsi niedaleko małego miasta)

OK, teraz można rozmawiać :) Aparat jest modowany? No i pytanie po co Ci filtr UHC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A to ja także proszę o oświecenie, bo myślałem, że do mgławić dualband a do wszystkiego innego właśnie UHC jako LP jako pierwsze dwa filtry. Tym bardziej, że sa sprzedawane jako clipy do Canona. Oczywiście pytanie czy Kolega ma mod całkowity, bo wtedy by się przydał IRcut, np. Jakiś CLS CCD (też są jako clipy).

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niezmodowanym aparatem wielkiego sensu nie ma nawet z filtrem.

 

Niebo masz nie najgorsze. Zamiast kupować filtr zmień aparat na ciut lepszy i zmodyfikowany.

Wyjdzie pewnie nawet taniej. A co do filtrów to na początek zwykły CLS czy UHC już coś daje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, amatorastro napisał(a):

do wszystkiego innego właśnie UHC jako LP jako pierwsze dwa filtry

UHC czy CLS to przede wszystkim filtry anty-LP (light pollution). Ich głównym celem jest wycięcie linii widmowych głównie od lamp ulicznych sodowych i rtęciowych. Niestety przez to zaburzają rozkład barw i mają uzasadnienie jeśli naprawdę jest problem ze średnim zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

 

Zamiast kupować od razu filtr, najpierw zrobiłbym kilka testów. Kilka godzin jasnej galaktyki; kilka dla mgławicy emisyjnej i np. jeszcze refleksyjnej. Być może wcale nie ma potrzeby kupować żadnego filtra. Aparat jest niemodowany dlateog rejestrowany wodór i tak będzie słaby, niezależnie z jakim filtrem będziesz próbować. Inna sprawa to jak wspomniał @Miesilmannimea więcej pożytku wniesie zakup modyfikowanego aparatu lub modyfikacja posiadanego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak dopiero zaczynasz przygodę z astrofoto, to nie śpiesz się z wydawaniem pieniędzy na filtry i inne rzeczy. Na razie ucz się na tym co masz. Przy bortle 5 coś złapiesz. Zbierz materiał np M42 w Orionie i zobacz ile wyciągniesz materiału tą lustrzanką. Większość zaczyna przygodę od tej mgławicy. Świetny obiekt do nauki astrofotografii. Często na giełdach astronomicznych pojawiają się używane lustrzanki modyfikowane pod astro za niewielkie pieniądze. W pierwszej kolejności przy rozbudowie setupu od tego bym zaczął.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Bartman napisał(a):

Jak dopiero zaczynasz przygodę z astrofoto, to nie śpiesz się z wydawaniem pieniędzy na filtry i inne rzeczy. Na razie ucz się na tym co masz. Przy bortle 5 coś złapiesz. Zbierz materiał np M42 w Orionie i zobacz ile wyciągniesz materiału tą lustrzanką. Większość zaczyna przygodę od tej mgławicy. Świetny obiekt do nauki astrofotografii. Często na giełdach astronomicznych pojawiają się używane lustrzanki modyfikowane pod astro za niewielkie pieniądze. W pierwszej kolejności przy rozbudowie setupu od tego bym zaczął.

W ten weekend właśnie to zrobiłem zdjęcia i wszystkie klatki kalibracyjne do M42, obejrzałem dużo filmików jak to się robi, wszystkie obróbki itp. Zdjęcie nie było barwne, dlatego właśnie myślę że gdybym miał jakiś filtr to by wyglądało to znacznie lepiej lub tak jak właśnie piszesz o tych używanych lustrzankach żeby kupić lub zmodyfikować swoją. No właśnie apropo tych modyfikacji to na czym one polegają? co trzeba zmodyfikować w aparacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

UHC czy CLS to przede wszystkim filtry anty-LP (light pollution). Ich głównym celem jest wycięcie linii widmowych głównie od lamp ulicznych sodowych i rtęciowych. Niestety przez to zaburzają rozkład barw i mają uzasadnienie jeśli naprawdę jest problem ze średnim zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

 

Zamiast kupować od razu filtr, najpierw zrobiłbym kilka testów. Kilka godzin jasnej galaktyki; kilka dla mgławicy emisyjnej i np. jeszcze refleksyjnej. Być może wcale nie ma potrzeby kupować żadnego filtra. Aparat jest niemodowany dlateog rejestrowany wodór i tak będzie słaby, niezależnie z jakim filtrem będziesz próbować. Inna sprawa to jak wspomniał @Miesilmannimea więcej pożytku wniesie zakup modyfikowanego aparatu lub modyfikacja posiadanego.

A w jaki sposób mam zmodyfikować aparat aby dawał lepsze rezultaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wrzuć w youtube: eos 450d astromod

Zastanów się tylko czy chcesz wyrzucić środkowy filtr, czy oba. Przy obu przyda się filtr IRcut. Jeśli będziesz robił sam, to bym usunął tylko środkowy. Jakby co, to usuniesz drugi.

 

14 minut temu, żaczek napisał(a):

Zdjęcie nie było barwne

No i raczej nie będzie, albo będzie słabo kolorowe. Oglądnij mój wątek:

 

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, żaczek napisał(a):

W ten weekend właśnie to zrobiłem zdjęcia i wszystkie klatki kalibracyjne do M42, obejrzałem dużo filmików jak to się robi, wszystkie obróbki itp. Zdjęcie nie było barwne, dlatego właśnie myślę że gdybym miał jakiś filtr to by wyglądało to znacznie lepiej lub tak jak właśnie piszesz o tych używanych lustrzankach żeby kupić lub zmodyfikować swoją. No właśnie apropo tych modyfikacji to na czym one polegają? co trzeba zmodyfikować w aparacie?

Sam modyfikacji raczej nie zrobisz. Są nawet filmiki instruktażowe. Na necie jest bardzo dużo informacji na temat zmodyfikowanych lustrzanek. Wystarczy poszukać.

 

https://astrofotografia.pl/modyfikowany-dslr-co-to-i-dla-kogo/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej przyczaić się i kupić zmodyfikowanego EOSa 1100D. Powinieneś za 600zł znaleźć.

I tyle na początek. Nie pchaj się w filtry tylko ucz się robić zdjęcia. Warunki masz nie gorsze

niż większość z nas więc nie narzekaj tylko walcz :)

 

Tego aparatu co masz nie ma sensu modyfikować - w sumie wyjdzie pewnie tyle co za 1100D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, żaczek napisał(a):

 

 

 

31361603680798.jpeg.c15ffbe0adad58fff34933e24d59a402.jpegTutaj masz przykład M42 zrobiony twoim sprzętem, tylko na montażu EQ5. W dodatku bez guidingu. 50 minut materiału, 110x30s, ISO 1600. DeepSkyStacker, Photoshop. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.