Skocz do zawartości

aberacja chromatyczna - czy mozna poprawic softem ?


pawel7318

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

w koncu bylo troche czystego nieba i udalo mi sie zrobic taka oto fotke:

 

2023-12-10T12_46_48.png.c06e28364b6074477566a7a22939959c.png

 

Ja wiem, ze wielu osobom tu moga krwawic od tego oczy ale ja jestem dosc zadowolony bo ta fotka wyszla jako efekt eksperymentu, ktory mial troche inne zadanie.

 

Historia jest taka, ze dopiero co wszedlem w posiadanie EQ5 z SynScan i Bresser AR152L i testuje jak to w ogole sie je. Do tego wczesniejsze dwie proby uzywania tego wypadly mizernie bo niebo odslanialo sie tylko kawalkami i tylko na pare godzin. Zdazylem za to porzadnie zmarznac a to przywiodlo mi na mysl, ze moglbym sprobowac sterowac tym z cieplego salonu. Postanowilem zrealizowac to bez wiekszych inwestycji z uzyciem tego co mialem pod reka - Nikon D3300 i Raspberry Pi (dokupilem tylko kabelek USB do podlaczenia aparatu).

 

W oczekiwaniu na niebo udalo mi sie uruchomi Astroberry i wszystko skonfigurowac. Dzialalo sterowanie SynScan, pstrykanie Nikonem i wysylanie tych fotek na domowego NAS'a.

No i wczoraj byl pierwszy test polowy. Udalo mi sie pieknie przejsc 3-stars allignment (z pilota) - dla testu GoTo skierowalem na Jowisza i trafil dokladnie w punkt. Podlaczylem Nikona, ustawilem ostrosc i poszedlem sie bawic Astroberry/KStars w ciepelku.

 

Niestety sterowanie EQ5 tym razem okazalo sie nie dzialac poprawnie. Aplikacja (KStars) mowila, ze steruje ale montaz wcale sie nie poruszal. Okazalo sie, ze zupelnie rozwalilo to allignment bo kolejne wywolanie GoTo z pilota skierowalo teleskop w zle miejsce. Nie mialem czasu juz na przechodzenie calej procedury od nowa i stwierdzilem, ze zobacze co moj Nikon jest w stanie w ogole na Astroberry/KStars pokazac. Z pomoca Stellarium na telefonie ustawilem teleskop na M43 i wrocilem do zabaw aplikacja.

 

Efektem tego bylo 30 fotek z ISO12800 i czasem 20 sekund i 10 fotek dark. Niestety wszystko JPEG...

 

I tak dzis wrzucilem to w Siril.
Zrobilem dwie serie (light i dark), wybralem 3 gwiazdy do pozycjonowania zdjec, zestackowalem i wyszlo to zalaczone zdjecie.
Ciesze sie, ze w ogole trafilem jak tez, ze wyglada (wedlug mnie) nie gorzej jak to zdjecie na wiki (oczywiscie nie to z Hubble'a tylko to pod trescia :) ).

 

 

I po tym przydlugim opisie pytanie mam takie - czy da sie cos zrobic (programowo, a najlepiej z Siril), zeby troche zbic te aberacje chromatyczne ?

Edytowane przez pawel7318
typo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sirilu możesz wejść w nasycenie kolorów (color saturation) i zmniejszyć mocno niebieski/magentę. Natomiast najlepiej to się w LR usuwa, poniżej tutorial: (Przy okazji skontroluj odległość matrycy od teleskopu, bo coś jest grubo nie tak, boki pola masz rozjechane. Ew trzeba będzie pomyśleć o flattenerze jeśli ten Bresser ma tak kiepsko skorygowane pole, (choć jak widzę to Petzval to będzie problem chyba coś dołożyć do niego...). Na koniec jeszcze porada - raczej ISO w lustrzankach/bezlustrach się nie kręci ponad 1600/3200 bo to nic nie wnosi poza szumem śrutowym. Więcej odzyskasz z rozciągania pliku w Sirilu. Piszą o tym na optycznych przy testach aparatów np dla tego D3300 to ISO1600 to max - https://www.optyczne.pl/266.8-Test_aparatu-Nikon_D3300_Zakres_i_dynamika_tonalna.html

 

Tutek na abberę:

 

 

Możesz też oddzielić mgławicę od gwiazd robiąc plik starless i starmask w Sirilu i potem gwiazdy desaturowac i też naprawić ich kształt:

 

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oO pieknie dziekuje :) Naprawde spora dawka cennych informacji a juz sie biore za ogladanie tutoriali. Nie wspomnialem tylko, ze padlo na Siril bo jest na Linux'a a z LR bede mial lekki problem...

Z tym ISO to mialem ustawiac znacznie mniej ale cos dziwnego sie zadzialo bo wprawdzie w KStars preview pokazywal mi obiekt ale jak kazalem mu zrobic te zdjecia to wyszlo, ze sa ciemne.

Zastanawialem sie jeszcze nad mozliwoscia wydluzenia czasu ekspozycji. Jak dlugo mozna pociagnac fotke na EQ5 bez guidingu ?

 

Zakupow flattenera raczej nie bedzie bo nie chce isc mocno w foto. Raz, ze ta konkurencja robi sie wykladniczo droga a dwa to wolalbym cos zobaczyc "na wlasne oczy" a nie przez komputer. Obecne warunki nie daja mi szans na wizualne obserwacje przez co mam go wiecej na takie eksperymenty a tez jak juz ten sprzet jest to grzechem by bylo nie sprobowac go tez w ta strone.

 

Mam tez filtr Semi APO, ktory powinien tu pomoc ale musialbym zalozyc na okular nosek 1.25" co daloby zbyt duze powiekszenie dla tego obiektu. Zdjecie robilem tak, ze aparat byl mocowany przez okular Baader Hyperion 13mm ale bez tego noska. Mysle, ze M57 bedzie tu lepszym kandydatem a mam tez zdjecie, robione innym teleskopem wiec jak nadazy sie okazja to zapoluje i bede mogl porownac.

 

BTW. Jakby Mikolaj sie zastanawial co wsadzic pod choinke to poprosze o taka "lornetke" :D

 

Edytowane przez pawel7318
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam EQ5, więc może ktoś kto ma się wypowie ile bez guidingu wyciągał. To też zależy od ogniskowej - przy tych 700mm ponad tego AR152 to pewnie 1 minuta to będzie absolutny max, ale najlepiej sprawdzić samemu ;)

 

Cytat

Zdjecie robilem tak, ze aparat byl mocowany przez okular Baader Hyperion 13mm ale bez tego noska

 

No to mamy odpowiedź na pojechane boki pola. W wielkim skrócie - konstrukcja Petzvala nie daje opcji dodawania zbytnio elementów optycznych między matrycę a ognisko pierwotne teleskopu. Więc koniecznie trzeba przyłączyć aparat złączką 2 cale T2 (i potem T2 nikon), pytanie jedynie ile tam backfocusa jest potrzebne, może producent podał w specyfikacji. Prawdopodobnie przy odpowiednim podłączeniu teleskopu do aparatu takich problemów z gwiazdami nie będzie i flattener zbędny. Ew tez możesz to ominąć w inny sposób - focić kamerką z mniejszą matrycą - np ZWO 585 (1 cal matrycy) czy 533 pro (matryca 4/3)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oO wlasnie mi przypomniales, ze kiedys do 150/750 teleskopu jakos montowalem ten aparat bezposrednio (bez uzycia okularu) i tam byl wlasnie tylko jakis problem z zakresem ostrosci. Pamietam, ze kombinowalem z przejsciowkami az sie udalo a nawet wyszlo ciekawie, ze znow obrocilo obraz (tak, ze juz z Newtona nie byl do gory nogami).

 

Juz nie pamietam co wtedy zadzialalo ale to co mam co do siebie pasuje to:

 

IMG-20231210-WA0004-small.jpg.0abbd47da600f5b2cf26939baf2657d7.jpg

 

 

A - pierscien T2/jakistam gwint pasujacy do...

B - 1.25"/2"

C - "nosek" od Baader Hyperion

 

i moge kombinowac z A+B lub A+B+C (co dawaloby jeszcze mozliwosc zakladania filtrow 1.25")

 

Jak chodzi o lapanie ostrosci (dlugosc wyciagu) to tez mam teraz dwie katowki:

- z kompletu od teleskopu 1.25"

- 2" dialektyczna, ktora dodaje sporo do dlugosci wyciagu

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól na małego offtopa, bo mi się łezka w oku zakręciła.

Jak zobaczyłem Twoją fotkę i poczytałem opis sprzętu to jakbym przeczytał opis swojej pierwszej sesji z 15 grudnia 2007 roku. Nawet sprzęt zbliżony -Optyka Meade 127 ED , kamera DSI Pro z suwakiem filtrów, montaż HEQ5 Pro SynScan. Czasy po 60 sekund.

No i efekt podobny.

Jeszcze raz przepraszam, ale mi się na wspominki zebrało :)

 

image.jpeg.0c4e32a6ad1becc347be159f61c8bcb6.jpeg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za co przepraszac - przeciwnie, to ja dziekuje !

 

Dziekuje Wam obu bo dowiedzialem sie, ze mozna z tego sprzetu wycisnac znacznie wiecej !

Juz jestem napalony na kolejna sesje.

 

...minimalnie jestem tez zly bo troche mnie to astrofoto zaczyna korcic a to by sie moglo baaaardzo zle skonczyc :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukalem sobie po hasle "plate solve" i trafilem na ten klip. Wow ! Nie do wiary jak to jest rozwiniete.

 

Jak robilem 3-stars allignment to mi ustawial teleskop daleko nie w to miejsce co trzeba i zmienialem "rate" na 9, zeby go wstepnie przekrecic... Nawet z tak daleko nietrafionej pozycji bedzie to umialo sie polapac ?

 

Zgaduje, ze to rozjechanie jest wynikiem tego jak koncze i zaczynam prace z teleskopem:

Na koniec daje parkowanie do pozycji Home, ktora ustawia go w pozycji pionowej i z jakiego powodu niedokladnie. Tzn. RA ma lekkie odchylenie od pionu (~ 10-15 stopni) a DEC wskazuje m-wiecej na gwiazde polarna. To ustawienie jest srednie dla bezpiecznego zdemontowania tuby wiec rozblokowuje sprzegla i ustawiam calosc tak, ze przeciwwagi sa w najnizszym polozeniu a tuba poziomo.

Kolejnym razem montuje tube w tej wlasnie pozycji po czym przekrecem na oko DEC tak, zeby tuba byla pionowo. Te niby nieduze roznice w ustawieniach tuby miedzy koncem jednej a poczatkiem kolejnej sesji to chyba to co powoduje, ze moj teleskop wyszukiwaniu gwiazd przy 3-stars allignment patrzy zdecydowanie w zle miejsce (?).

Jesli Astroberry umialoby sobie z tym poradzic byloby pieknie ale opisuje tu tez cala procedure bo mysle, ze jest spora szansa, ze czytajac to tez zlapiecie sie za glowe i moze znow sie dowiem, ze to trzeba zupelnie inaczej.

 

Lece wlasnie z symulatorem na Astroberry :) Zainstalowalem rekomendowane "Index Files".

Udalo mi sie odpalic tez KStars na Desktopie i podlaczyc go do Astroberry - tak, ze nie musze uzywac VNC na nim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

A - pierscien T2/jakistam gwint pasujacy do...

B - 1.25"/2"

C - "nosek" od Baader Hyperion

 

i moge kombinowac z A+B lub A+B+C (co dawaloby jeszcze mozliwosc zakladania filtrow 1.25")

 

Jak chodzi o lapanie ostrosci (dlugosc wyciagu) to tez mam teraz dwie katowki:

- z kompletu od teleskopu 1.25"

- 2" dialektyczna, ktora dodaje sporo do dlugosci wyciagu

 

 

A będzie konieczne zawsze do aparatu ;)

 

B - schodząc z T2 na 1,25 tracisz na świetle, spodziewam się że ten teleskop daje snop światła znacznie większy niż 1,25 - więc sobie takim przelotem tylko winietę na APSC wprowadzasz. Proponuję złączkę T2 - 2 cale np https://www.astroshop.pl/adaptery-push-on/omegon-adapter-2-na-t2/p,4573 i wtedy w tą złączkę można wkręcić filtr 2 calowy. Ew jak chcesz już filtry 1,25 cala użyć to czy nie da się w tą twoją złączkę 2 - 1,25 wkręcić filtra? Kątówki do focenia też odkladamy ;), wydłużasz nimi tor optyczny powodując wydłużenie ogniskowej i ściemnienie obiektywu w ten sposób (a chodzi nam o to by łapał jak najwięcej światła by krócej trzeba było naświetlać) jak i też mogą pogarszać obraz.  Polecam strony -> https://deltaoptical.pl/blog/astrofotografia-dla-poczatkujacych-czym-i-jak-fotografowac-niebo

https://www.astroshop.pl/magazyn/wiedza/astrofotografia/astrofotografia-dla-poczatkujacych/i,1079

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pawel7318 napisał(a):

Poszukalem sobie po hasle "plate solve" i trafilem na ten klip. Wow ! Nie do wiary jak to jest rozwiniete.

 

Jak robilem 3-stars allignment to mi ustawial teleskop daleko nie w to miejsce co trzeba i zmienialem "rate" na 9, zeby go wstepnie przekrecic... Nawet z tak daleko nietrafionej pozycji bedzie to umialo sie polapac ?

 

Zgaduje, ze to rozjechanie jest wynikiem tego jak koncze i zaczynam prace z teleskopem:

Na koniec daje parkowanie do pozycji Home, ktora ustawia go w pozycji pionowej i z jakiego powodu niedokladnie. Tzn. RA ma lekkie odchylenie od pionu (~ 10-15 stopni) a DEC wskazuje m-wiecej na gwiazde polarna. To ustawienie jest srednie dla bezpiecznego zdemontowania tuby wiec rozblokowuje sprzegla i ustawiam calosc tak, ze przeciwwagi sa w najnizszym polozeniu a tuba poziomo.

Kolejnym razem montuje tube w tej wlasnie pozycji po czym przekrecem na oko DEC tak, zeby tuba byla pionowo. Te niby nieduze roznice w ustawieniach tuby miedzy koncem jednej a poczatkiem kolejnej sesji to chyba to co powoduje, ze moj teleskop wyszukiwaniu gwiazd przy 3-stars allignment patrzy zdecydowanie w zle miejsce (?).

Jesli Astroberry umialoby sobie z tym poradzic byloby pieknie ale opisuje tu tez cala procedure bo mysle, ze jest spora szansa, ze czytajac to tez zlapiecie sie za glowe i moze znow sie dowiem, ze to trzeba zupelnie inaczej.

 

Lece wlasnie z symulatorem na Astroberry :) Zainstalowalem rekomendowane "Index Files".

Udalo mi sie odpalic tez KStars na Desktopie i podlaczyc go do Astroberry - tak, ze nie musze uzywac VNC na nim.

 

Jak masz podłączony montaż do RPi? Bezpośrednio kablem EQMod do usb czy przez pilota? Docelowo jeśli planujesz sterować sesjami przez Astroberry, to możesz używać montażu bez pilota. Potrzebny jest specjalny kabel, który warto kupić/zrobić jeśli jeszcze nie masz.

Pozycję home mozna sobie dowolnie ustawić w Astroberry i montaż będzie do niej wracał po wydaniu polecenia Park. 

Przy pierwszej próbie z plate solve warto skierować montaż na jakiś rejon nie bardzo odległy od Polarnej i sprawdzić czy działa i czy montaż trafia.

Jeśli planujesz pracę w układzie serwer (RPi z Astroberry) - klient (komputer z Windows) to musisz zadbać o dobre łącze, zwłaszcza, kiedy zaczniesz stosować guiding. Klatki z kamery guidera są przesyłane z RPi do klienta, analizowane przez moduł guide, a polecenia korekcji odsyłane do Astroberry. Szybkie łącze zminimalizuje ewentualne opóźnienia, które mogą mieć wpływ na precyzję guidingu.

I sprawa oczywista - klient i serwer musza mieć ustawione te same pozycje geograficzne lokalizacji montażu i ten sam czas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, to wyszlo ze pomylilem T2 z mocowaniem Nikon - myslalem, ze to Nikonowe nazywa sie T2 a okazuje sie, ze to ten gwint od ktorego sie cala zabawa zaczyna.

Dalej to wygrzebalem jeszcze jedna taka redukcje B z SK 150/750 i ona jest troche innej konstrukcji. Sklada sie z 2ch czesci - pierscienia i tulei dajacej mozliwosc montowania okularow 1.25", ktora da sie odkrecic :)

 

Swiatlo (wewnetrzna srednica) czesci A to 1.63".

W/w czesc B to 1.25" a tej nowej z SK 1.4" :)

 

Wyglada to tak:

 

image.png.2089aafd2175bb121613fd1e1322e448.png

 

Choc przy takim rzutowaniu wydawac by sie moglo, ze nawet 1.25 nie zaslania sensora to trzeba pamietac, ze ten jest w glebi aparatu. Nie mam nawet jak zmierzyc tej odleglosci...

Zamowilem jeszcze jedna zlaczke ale troche tansza od "omegon" (link do allegro). W zadnej nie ma podanych tych wew. wymirow i troche watpie czy ktoras daje lepiej jak 1.4". Dodatkowa i tak sie przyda.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyszlo, ze nie jestem w stanie w tym teleskopie ustawic wyciagu tak, zeby aparatem zlapac ostrosc. Bez katowki jego max wyciagniecie i dalej brakuje okolo centymetra a z katowka znow za daleko. Zamowilem pierscienie przedluzajace. Jakis dramat z dostepnoscia tego u nas (pomijajac pare ofert po 100 PLN + za jeden pierscien) i niestety leci z aliexpress... W tej sytuacji to pocieszajace, ze nie ma warunkow na teleskopowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/11/2023 at 9:09 AM, apolkowski said:

Jak masz podłączony montaż do RPi? [...]

 

Na poczatek przepraszam, ze odpisuje tak pozno. W jakis magiczny sposob przeoczylem Twoja wypowiedz.

 

Wiec... podlaczam do pilota. Troche to sporo elementow sie robi dodatkowych na takie podlaczenie (kabel + pilot + kabel + kabel) wiec super, ze wspomniales - juz patrze za tym EQMod'em.

 

Guidingu (przynajmniej na ta chwile) nie planuje uzywac ale to tez cenne informacje jak to wszystko dziala.

Za to do ustawienia czasu to wobec tego zadbam, zeby obie koncowki uzywaly NTP.

Dalej czekam na te pierscienie do podlaczenia aparatu, na niebo i czas... horyzont to juz raczej poczatek stycznia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.