Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z napędem i montażem azymutalnym


krzysztofmcgaywer

Pytanie

Cześć! 

Mam kilka problemów z moim montażem azymutalnym 

Posiadam taki montaż jak ten (https://deltaoptical.pl/zestaw-synscan-do-dobson-10-wifi?from=listing) tylko z pilotem.

 

Problem 1.

Montaż po zrobieniu najdokładniejszej alignacji na 2 gwiazdach wogule nie trafia w dany obiekt. Powiedzmy, że zrobię bardzo dokładną alignację i każę montażowi aby przesunął się na Jowisza. Montaż nie trafia w Jowisza tylko jakieś 2-5 stopni od celu.

 

Problem 2.

Montaż bardzo kiepsko śledzi obiekty. Dla przykładu w moim małym teleskopie (zrobionym na bazie togo: https://deltaoptical.pl/szukacz-8x50?from=listing) podczas testów tego teleskopu robiłem klatki po 120 sekund bez pojechanych gwiazd. Wczoraj mogłem w tym teleskopie zrobić maks 5 sekundowe klatki bez pojechanych gwiazd. 

 

Kolejne problemy dotyczą połączonego montażu w Stellarium.

 

Montaż łączę ze Stellarium kablem (https://allegro.pl/oferta/kabel-usb-2-0-lanberg-am-bm-5m-czarny-13913293990?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI7v34mOKxgwMV3ZRoCR1hLA5GEAQYAyABEgLJgPD_BwE)

 

Problem 3.

Gdy połączę montaż ze Stellarium, to program wykrywa ten montaż jako paralaktyczny a nie jako azymutalny

 

Problem 4.

Tu stworzyłem grafikę, która pomoze zobrazować problem.

Przechwytywanie.thumb.PNG.64a3c3d49bb1365f8001cabe082aa6ca.PNG

Powiedzmy, że obiekt który montaż szuka jest zaznaczony czerwonym krzywym prostokątem.

Problem polega na tym, że na początku Stellarium jest idealnie zgrane z pozycją teleskopu na niebie (niebieskie kółko to pozycja teleskopu a zielone to pozycja teleskopu w Stellarium) 

Po pewnym czasie (strzałka z nummerem 2) Stellarium przesówa montaż o kilka stopni w bok (pozycja nr 3) a pozycja teleskopu jest dobra. Stellarium uważa, że teleskop też się cofnął o kilka stopni chociaż teleskop się nie cofnął. Stellarium trafia na obiekt (koło nr4) a teleskop patrzy w inne miejsce (koło nr5) [mam nadzieję, że rozumicie oco mi chodzi 🙂]

 

 Da się pozbyć tych  problemów, czy muszę poraz 5 w tym roku odsyłać montaż do serwisu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Musisz dobrze wypoziomować montaż, jak masz nawet niewielką odchyłkę, to nie będzie idealnie trafiać. Jak wypoziomujesz też nie będzie idealnie, ale generalnie cel powinien być widoczny w szukaczu.

Najdokładniejsze jest ustawienie na trzy gwiazdy nie na dwie, w trybie azymutalnym chyba też jest dostępne - wtedy w trójkącie przez te trzy gwiazdy utworzonym montaż powinien trafiać w miarę dokładnie. Ale nawet jak nie trafi, to w pilocie masz coś takiego jak PAE (Pointing Accuracy Enhancement, poszukaj sobie w instrukcji) - montaż nie trafia, włączasz PAE, ustawiasz teleskop poprawnie na cel i zatwierdzasz, i od tej pory montaż wie o ile się myli w tym rejonie nieba i będzie tutaj sobie radzić dużo lepiej.

 

CO do Stellarium - jak się łączysz z montażem z kompa? Przez EQMod, czy aplikację SynScan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki

 

19 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Musisz dobrze wypoziomować montaż,

Jest wypoziomowany idealnie.

 

 

19 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

cel powinien być widoczny w szukaczu.

Mało kiedy jest widoczny w szukaczu. 

 

20 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Najdokładniejsze jest ustawienie na trzy gwiazdy nie na dwie, w trybie azymutalnym chyba też jest dostępne

W pilocie mam tylko na dwie.

21 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

CO do Stellarium - jak się łączysz z montażem z kompa? Przez EQMod, czy aplikację SynScan?

Przez USB typ 2.0 do pilota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Ale nawet jak nie trafi, to w pilocie masz coś takiego jak PAE (Pointing Accuracy Enhancement, poszukaj sobie w instrukcji) - montaż nie trafia, włączasz PAE, ustawiasz teleskop poprawnie na cel i zatwierdzasz, i od tej pory montaż wie o ile się myli w tym rejonie nieba i będzie tutaj sobie radzić dużo lepiej.

Tylko, że raz myli się np. o 1 stopień a innym razem o kilka stopni. Będzie to działało?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Przez USB typ 2.0 do pilota

Pytam o oprogramowanie, nie o kable.

 

 

Datę, czas i położenie masz na pewno dobrze? Bo np. datę w pilocie trzeba wpisywać po amerykańsku (miesiąc, dzień, rok) i stąd często ludzie mają problemy.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Pytam o oprogramowanie, nie o kable.

Łączę się bezpośrednio do Stellarium

 

13 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Datę, czas i położenie masz na pewno dobrze? Bo np. datę w pilocie trzeba wpisywać po amerykańsku (miesiąc, dzień, rok) i stąd często ludzie mają problemy.

Tak sprawdzam kilka razy i zawsze jest dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Łączę się bezpośrednio do Stellarium

No tak to się nie dogadamy.

Masz na kompie zainstalowany ASCOM, jakiś sterownik do montażu, aplikację SynScan, coś? W Stellarium co wybierasz, jak chcesz sterować teleskopem? Najlepiej by było, jakbyś porobił zrzuty ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

No tak to się nie dogadamy.

Masz na kompie zainstalowany ASCOM, jakiś sterownik do montażu, aplikację SynScan, coś? W Stellarium co wybierasz, jak chcesz sterować teleskopem? Najlepiej by było, jakbyś porobił zrzuty ekranu.

Przepraszam, za nieporozumienie

 

Mam aplikację Synscan. Jutro rano pójdę podłączę teleskop do komputera i porobie zrzuty ekranu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Mam aplikację Synscan.

W wersji Pro mam nadzieję? Ba ta nie-pro jest biedniejsza i niektórych rzeczy się nie da poustawiać, już dokładnie nie pamiętam różnic.

W każdym razie - powinieneś odpalić SynScan i połączyć się z teleskopem, powinien zapytać czy chcesz działać w trybie azymutalnym czy paralaktycznym (jeżeli nie pyta, to w ustawieniach połączeń można to włączyć albo na stałe ustawić odpowiedni tryb - być może na stałe jest wybrany nie ten co trzeba?), więc oczywiście wybierasz azymutalny. W Stellarium powinieneś ustawić połączenie przez ASCOM, niżej masz przycisk, który otwiera ASCOMowe okno wyboru teleskopu - i tam wybierz "SynScan App driver", i powinno być git.

 

Właśnie sprawdziłem, tylko przez wifi nie po kablu (bo w sumie nie mam już montażu Sky-Watchera, tylko takie coś innego, ale wykorzystuje protokoły SW i nawet działa z aplikacją SynScan) i wygląda na to, że działa jak trzeba - nie mam jak sprawdzić tak dokładnie, tylko tak na sucho w domu, ale montaż wydaje się jeździć tam gdzie powinien.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Pawlik napisał(a):

Zdarzyło mi się kiedyś mieć podobny problem i okazało się, że chyba źle zaznaczałem ustawienie czasu letniego (przy pytaniu yes / no)

które to jest pytanie? "Daylight saving"? Tu wybieram "no" gdy czas zimowy lub "Yes" gdy czas letni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Problem 3.

Gdy połączę montaż ze Stellarium, to program wykrywa ten montaż jako paralaktyczny a nie jako azymutalny

Teraz po połączeniu ze Stellarium problem znikł. Stellarium wykrywa prawidłowo jako azymutalny.

 

To zostały jeszcze do rozwiazania problemy nr. 1,2,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Problem 4.

Tu stworzyłem grafikę, która pomoze zobrazować problem.

Przechwytywanie.thumb.PNG.64a3c3d49bb1365f8001cabe082aa6ca.PNG

Powiedzmy, że obiekt który montaż szuka jest zaznaczony czerwonym krzywym prostokątem.

Problem polega na tym, że na początku Stellarium jest idealnie zgrane z pozycją teleskopu na niebie (niebieskie kółko to pozycja teleskopu a zielone to pozycja teleskopu w Stellarium) 

Po pewnym czasie (strzałka z nummerem 2) Stellarium przesówa montaż o kilka stopni w bok (pozycja nr 3) a pozycja teleskopu jest dobra. Stellarium uważa, że teleskop też się cofnął o kilka stopni chociaż teleskop się nie cofnął. Stellarium trafia na obiekt (koło nr4) a teleskop patrzy w inne miejsce (koło nr5) [mam nadzieję, że rozumicie oco mi chodzi 🙂]

 

Tutaj film ze Stellarium:

2023-12-29 09-19-34.mkv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.