Skocz do zawartości

Piękne, jasne i wolne: alfa-Caprikornidy


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Alfa Caprikornidy to słaby rój aktywny od 3 lipca do 15 sierpnia. Najwięcej meteorów z tego roju możemy zobaczyć w okolicach 30 lipca. Wówczas to z miejsca położonego na około 2.5 stopni na północy wschód od alfy Koziorożca (Algedi - arb. koza lub koziorożec) zdaje się wybiegać po 2 do 3 meteorów w ciągu godziny. Są to zjawiska wyróżniające się małą prędkością kątową - od kilku do kilkunastu stopni na sekundę, ponieważ ich prędkość względem Ziemi wynosi jedyne 23 km/s. Można je zatem łatwo odróżnić o aktywnych w tym samym okresie delta-Akwarydów południowych - prędkość geocentryczna 41 km/s. Meteory z tego roju są znane również ze względu na to że dają jasne zjawiska.

 

Krótka wypowiedź jednego z doświadczonego obserwatora meteorów Dariusza Dorosza:

"Caprikornidy to efektowne meteory bo wolne, często jasne i rozpadające się na fragmenty."

 



CAP_bazowy.jpg

 

Rys. 1: alfa-Caprikornid widziany bazowo przez kamery "Polskiej Sieci Bolidowej" obsługiwane przez Maćka Kwintę w Krakowie (http://www.kwima.republika.pl/pavo.html) oraz Mirosława Krasnowskiego - (http://www.joa.pl) w Poznaniu. Data: 12.07.2005 r. 21:55:54 +/-2 s UT.

 

W tym roku maksimum alfa-Caprikornidów wypada cztery dni przed nowiem, Księżyc położony w Byku będzie w znacznej odległości kątowej od radiantu roju. Aby prawidłowo obserwować ten rój należy zwrócić wzrok na 25-50 stopni od radiantu. Polecam zatem patrzeć na okolice kwadratu Pegaza, Delfina i w Orle, powyżej Altaira. Meteorów z tego roju będzie widać niewiele w stosunku do aktywnych w tym okresie delta-Akwarydów,

Perseidów oraz meteorów sporadycznych. Mimo to powinny być łatwo wyłapywane wśród szybkich i słabych delta-Akwarydów oraz szybkich Perseidów (Vgeo = 59 km/s), ponieważ CAP dają relatywnie jasne i wolne zjawiska.

 

aqr.gif

Rys. 2: Położenie radiantów kompleksu rojów Wodnik-Koziorożec oraz

lipcowych Pegazydów. Źródło IMO - http://www.imo.net

 

Za odkrywcę roju uważa się N. de Konkoly z Węgier , który w nocy z 28/29 lipca 1871 roku naniósł trasy 6 meteorów wylatujących ze współrzędnych RA = 20h 20m, DEC=-4 stopni. Alfa-Caprikornidy są prawdopodobnie starym rojem meteorów ponieważ zjawiska należące do tego roju mają duży rozrzut w elementach orbitalnych. Ponieważ orbita cząstek jest blisko ekliptyki, mogą być często zaburzane przez oddziaływanie z planetami. Podejrzewa się, że meteory są związane z planetoidą Adonis (2101) lub kometą 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Kompleksowe opracowanie wizualnych obserwacji tego roju można znaleźć w pracy Audriusa Dubietis'a i Rainera Arlta z 2000 roku (WGN, 32:3, 69-76). Rój ten jest na liście rojów uznawanych przez IMO i w raportach wizualnych używamy skrótu CAP.

 

Zainteresowanych włączeniem się w obserwacje meteorów, które mają wartość naukową a zarazem pasją, zachęcam do odwiedzenia stron internetowych "Pracowni Komet i Meteorów" - http://www.pkim.org. Obecnie prężnie rozwijamy obserwacje wizualne meteorów, teleskopowe, fotograficzne oraz za pomocą kamer przemysłowych (Polish Fireball Network). Zachęcamy do współpracy.

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Caprikornid został zarejestrowany takze przez stację PFN w Toruniu, która prowadzi Tomek Fajfer

 

Niepokoji mnie rozrzut czasów jakie macie względem siebie. Przy codziennym ustawianiu zegarków z DCFem chyba ich nie powinno być. Czy się myle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolo 22:30 udalo mi sie przypadkiem zaobserwowac piekny przelot meteoru lecacego z SE na NW. Widzialem go mniej/wiecej od zenitu do konca przelotu, jasnosc +- 5-7 mag. Ciagnal za soba dwie piekne smugi, z czego jedna byla szeroka, druga duzo wezsza, w zasadzie krecha. Miejsce 51st00``59`N 15st40``49`E. Wyglada na to, ze byl to jeden z Alfa-Capricornidow. Byl dokladnie jak w podtytule piekny, jasny i wolny :D

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widziałem jednego Kaprikornida jakiś tydzień temu koło 3 nad ranem, ale zgubiłem gdzieś kartkę na której zapisałem szczegóły (byłem akurat w pracy). Chciałem tylko powiedzieć, że faktycznie był piękny i wolny. Sunął przez dobre 3s zanim zgasł parę stopni nad horyzontem. Miał ok. -6 mag, zielonkawy z długim warkoczem. Po prostu rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwowałem maksimum caprikornid i wydaje mi sie że aktywność miały większą dzień wcześniej. możliwe to? 29 widziałem średnio 4-5 na godzine, a 30 to średnio ze 3. :blink:

 

Roje ekliptyczne maja strasznie porozciagane okresy aktywnosci i niezbyt wyraznie zaznaczone maksima..a przy ich niezbyt wysokich ZHR w ocenie aktywnosci odgrywac zaczyna role przypadek :).. Tak ze dosc mozliwe

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roje ekliptyczne maja strasznie porozciagane okresy aktywnosci i niezbyt wyraznie zaznaczone maksima..a przy ich niezbyt wysokich ZHR w ocenie aktywnosci odgrywac zaczyna role przypadek :).. Tak ze dosc mozliwe

 

Przemo

 

 

dzięki wielkie Brachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.